Iміджмейкери переборщили
Зазвичай ці заяви радісно підхоплюють преса і політики обох таборів і подають їх у варіантах «Президент налаштований рішуче», «Президент хоче ліквідувати законно обраний парламент».
Такий підхід у будь-якому разі працює на Президента, адже для стороннього спостерігача ситуація виглядає так: Президент міг би й розпустити парламент, але не робить цього через різні причини. При цьому мається на увазі, що терпіння керівника держави не безмежне і може настати момент, коли... Ніхто чомусь не каже про доволі просту річ — Президент за нашою Конституцією не може розпускати парламент і тому самі розмови про це просто безглузді. У цьому сюжеті критика Президента має бути іншою — чому він узагалі допускає таку постановку питання і дозволяє собі висловлюватися на цю тему, тим самим припускаючи, що теоретично він може грубо порушити Конституцію?!
Звичайно, мені можуть сказати, що за бажання Президент може не зважати на Конституцію. Не говоритимемо про можливі наслідки розпуску парламенту, скажемо про інше — схоже, що Президент не зважиться на такий крок. У цьому остаточно переконала поява Леоніда Кучми у вечірньому випуску ТСН у вівторок, де він повторив викладені вище тези. Промову було виголошено на тлі мовчазних генералів. Не знаю, спеціально їх поставили у кадр чи ні, але якщо режисер розраховував на надання словам Президента ваги, то він домігся прямо протилежного результату. Однак дiяльнiсть Леонiда Кучми як Президента робить мізансцену «Президент з генералами» просто смiшною.
ДО РЕЧІ
Коли Президент говорить про те, що в будь-якій нормальній країні парламент у такій ситуації було б розпущено, він помиляється. Така норма існує там, де парламент формує уряд. Тут проста логіка: якщо в парламенті немає більшості, то немає уряду (що неприпустимо), отже, парламент розпускається, і проводяться нові вибори. Зрозуміло, що до нашої системи це не має жодного стосунку.