Перейти к основному содержанию

Такого лісу партизану не побажаєш

23 января, 00:00
Такого лісу партизану не побажаєш Сергій ЦИГАНКОВ, "День"

Майже п'яту частину чернігівських лісів уражено радіоактивним цезієм, а 94 відсотки - стронцієм. Ліс же займає п'яту частину території області...

Ліс манить і лякає. Манить красою і таємничістю. Лякає невідомістю, коли згадуєш катастрофу 86-го, яка залишила позначку на всьому живому й не знаєш, що чекає під кущем або листком, і настільки радіоактивний впольований заєць або кабан. Хоча мисливствознавці "Чернігівлісу", котрі періодично перевіряють живність, стверджують, що, порівняно з першими післячорнобильськими роками, нині "все в нормі".

А от лісові не пощастило. Ані на півночі, де панує сосна, ані на півдні, де вона поступається лідерством дубові. В однаковому становищі виявилися і ялина, і береза, і осика, і вільха. Неначе все, як і раніше. І планові, і санітарні вирубування проводяться. І санітарний стан, як стверджують у відділі охорони земельних і рослинних ресурсів управління екологічної безпеки, "загалом задовільний". І навіть щорічний приріст деревини становить 2,7 мільйонів кубометрів. Проте радіація Чернігівщину не пощадила. Як стверджує Тетяна Магула, головний фахівець відділу радіаційної безпеки, область єдина надала інформацію щодо радіоактивної забрудненості лісів та сільгоспугідь. Це відзначалося й Мінекобезпеки: "В інших регіонах аналогічна робота зі створення бази даних не завершена або не починалася зовсім".

Відповідно до інформації управління екологічної безпеки, забруднення цезієм-137 і цезієм-134 зазнали 9 з 11 держлісгоспів об'єднання "Чернігівліс". До найбільш забруднених належать Остерський (53%), Чернігівський (50%), Добрянський (39%). Загальна площа забруднення радіонуклідами цезію становить 19% від загальної площі держлісфонду. І всі 11 держлісгоспів забруднено стронцієм-90 (94% від загальної площі).

Незважаючи на це, пиломатеріали, котрі виготовляються в області, як уважає Т. Магула, відносно чисті. Цього вдається досягнути первинною обробкою деревини: звільнення від кори, у якій найбільша кількість радіоактивного бруду.

Загрозу ж таять у собі ягоди, гриби, лікарська сировина, лісове сіно, дрова. Їх можна заготовляти тільки за допомогою лісників, які знають чисті ділянки на своїй території. Серед грибів найбрудніші - піддубники, котрі мають властивості втягувати й концентрувати всі токсичні речовини. Найчистішим уважається білий гриб. "Минулого року в 6% загальної кількості зразків дарів лісу зафіксовано перевищення тимчасово припустимих рівнів, - розповідає Т. Магула. - Найзабрудненішими були гриби (64%)".

Незрозумілий спалах підвищення радіоактивності зафіксовано 1995 року, коли в окремих випадках гриби мали радіаційний фон більший, ніж радіоактивні відкладення в зараженому грунті.

Актуальною вважається проблема збереження й використання лікарської сировини, біологічний запас якої в області оцінюється у 1,6 тисяч тонн. У 80-ті роки щорічні заготівлі її становили 500-600 тонн. Після чорнобильської катастрофи показники скоротили на порядок, і торік було зібрано лікарських трав і кореневищ лише трохи більше за 50 тонн .

Незважаючи на цю сумну картину, ліс був і залишається якщо не годувальником, то значним постачальником ягідно-грибного доважка до раціону мешканців області. Єдине, що можуть порадити сьогодні фахівці, - це звертати увагу на знаки, якими позначаються радіоактивно забруднені ділянки. А лісові продукти обов'язково перевіряти у спеціальних лабораторіях радіометричного контролю.

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать