Нафта... з дипломатичних джерел
Сьогодні в Києві під головуванням держміністра Анатолія Мінченка відбувається третє засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань диверсифікації джерел поставки енергоносіїв в Україну.
Обговорюється інформація про підсумки українсько-турецьких переговорів, які завершилися підписанням угоди про будівництво нафтопровідної системи Джейхан - Самсун, про створення спільного підприємства для реалізації цього проекту, а також про те, як буде фінансуватися диверсифікація джерел поставок енергоносіїв, що її ухвалив Кабмін.
Останнє питання набуває сьогодні основного значення. Як зазначають фахівці, Україна вже відстала від оптимального графіка диверсифікації не менше як на 3 роки. Однак Агентство з диверсифікації, створене ще на початку року в рамках Міжвідомчої координаційної ради, досі не має джерел фінансування. А вже настав час переходити від слів до справи - замовляти техніко-економічні обгрунтовування гучних проектів, представляти їх міжнародним фінансовим організаціям, які зацікавлені у їхньому виконанні, але котрі виділяють інвестиції аж ніяк не під красномовні наміри.
Зволікання може призвести до того, що нас випередять інші країни, які активно здійснюють аналогічні проекти. Ситуація на європейському і світовому ринках нині, на думку експертів, сприятлива для розв'язання завдань, що стоять перед Україною. І тут своє слово повинні сказати посольства нашої країни за кордоном, які досі вельми пасивно реагували на ті труднощі, з якими зіштовхується Україна в забезпеченні своїх потреб з енергоносіїв.
Тільки посольство в Азербайджані, очолюване Борисом Алексенком, постійно піднімає ці питання, підштовхуючи зацікавлені відомства, та й сам уряд, до їхнього вирішення. Створення єврокавказького транспортного коридора, участь України в консорціумі з розвідування і видобутку нафти на перспективних азербайджанських морських родовищах, де недавно побували (за допомоги посольства) українські фахівці - все це є предметом постійної турботи дипломатів. Тому дуже вчасною була вчорашня зустріч послів України за кордоном з А. Мінченком і головою Держнафтогазпрому М. Ковалком, під час якої всі зійшлися на тому, що зволікати з вирішенням проблем диверсифікації нам більше не можна.
Того часу як Україна не може знайти джерела для фінансування згадуваного вище Агентства, Росія реалізує свій проект газопроводу Ямал - Західна Європа, розробляє техніко-економічне обгрунтування газопроводів, що йдуть у Європу через Скандинавію, а також у Туреччину через Чорне море. Ці проекти можуть зробити неконкурентоспроможними на фінансових ринках ініціативи України. Тому посольствам доведеться серйозно попрацювати. Нафту, виявляється, можна отримати і з дипломатичних джерел.