Перейти к основному содержанию

Даєш «Єдність»!

У Києві відбувся VI Міжнародний джазовий фестиваль
13 апреля, 00:00
ВIДКРИЛИ ФЕСТИВАЛЬ УЧАСНИКИ ДИТЯЧОГО ОРКЕСТРУ LIТTLE BAND ACADEMY ПIД ОРУДОЮ ВIКТОРА БАСЮКА / ФОТО OЛЕКСАНДРА ЗУБКА

У нашій столиці фестиваль «Єдність» — найбільший джазовий форум. Розпочавшись за підтримки Київського управління культури, з нинішнього року він цілком перейшов на вільні хліби й спонсорську допомогу. Зусилля його продюсера Сергія Грабаря та його помічниці, директора агентства «Театр Джазу» Оксани Когут, дозволяють говорити про зростаючий авторитет фесту за рівнем запрошених на нього музикантів. «Єднiсть-2007» проходив у Театрі оперети та на сцені клубу «Пивна бочка».

ДЕНЬ ПЕРШИЙ

Відкрили фестиваль учасники дитячого оркестру LIТTLE BAND ACADEMY під орудою Віктора Басюка. Спеціальним гостем вечора став чудовий київський тенор-саксофоніст Дмитро Александров. Потім молодь змінив квартет харківського піаніста Сергія Давидова (бас-гітара Леонід Хайсман, барабани — Євген Селезньов і гість — київський тенор-саксофоніст Олександр Рукомойников). Цей квартет нещодавно випустив свій перший диск «Українські джазові танки», фрагменти з якого прозвучали на фестивалі. Автор більшості композицій — Сергій Давидов, музикант своєрідний і талановитий. Його музика сповнена фольклорної алюзії, часом відлуння джазових стандартів, свіжого метроритмичного й ладогармонійного дихання, цікава композиційно.

Запам'ятався публіці й популярний Er. J. Orchestra. Цей київський колектив навесні представляв Україну на Каунаському фестивалі, де ознайомив литовців з нашою імпровізаційною музикою. Оркестр має солідну дискографію, його композиції, як правило, оптимістичні. М'яко, лірично прозвучала музика ерджеївців і на цьому фестивалі.

Не залишив байдужими слухачів Володимир Соляник (постать в українському джазі відома прихильністю до авангардних пошуків). Композиції Соляника можна називати «Арабесками», «Скороминущістю», «Химерами»... А однією з вершин «Єдності-2007» став виступ тріо Пятраса Вішняускаса (сопрано-саксофон, Литва), Клауса Кугеля (барабани, Німеччина) та Марка Токаря (контрабас, Україна). Два першi учасники тріо — знакові постаті європейського джазового небосхилу. Відповідав метрам львів'янин-контрабасист Марко Токар. Ці музиканти не грали стандартів. Їхні імпровізації — зразок інтелектуалізму, що поєднується з філармонійними помірно- авангардними сучасними пошуками. Музика тріо була сповнена глибини й виконувалася з великою майстерністю.

Потішив любителів джазу й російсько-німецький валторніст Аркадій Шилклопер, який грає на екзотичному альпійському розі. Музикант починав працювати в оркестрі Большого театру. Потім його захоплення імпровізацією привели в знамениту московську студію Юрія Козирєва, й нині Шилклопера музикознавці називають найкращим джазовим валторністом у світі. Аркадій розповів, що одного разу в Чехії він отримав у подарунок альпійський ріг, гра на якому його захопила. Тепер їх у нього вісім, і музикант володіє ними чудово: легко, виконуючи не тільки джаз, а й концерти в супроводі симфонічних оркестрів. Його валторна й ріг звучать разюче чисто.

ДЕНЬ ДРУГИЙ

Програму почали зовсім юні учасники львівського фолк-фанк-acid-квінтету «Шоколад», які тільки-но вступають у коло професійного джазу. Але грають упевнено, цікаво, змістовно. Львів'яни органічні у використанні українського етносу. Вони радують слухачів своїм високим професіоналізмом, демонструючи різні стилі (починаючи з академічної музики й закінчуючи джазовими химерами). Автором більшості їхніх композицій є барабанщик Ігор Гнідин, майстер імпровізації. Добре виступала молода співачка Дана Вінницька, що користується як скетом, так і «антискетом», що урізноманітнює тембральну палітру групи. Чудово грали: альт-саксофоніст Володимир Урбан, клавишниця Настя Литвинюк і басист Сергій Бридун.

Потім львів'ян змінила хайфівсько-харківська група Anno Domini. Лідер колективу Марина Захарова — вокалістка й автор ліричних композицій, сповнених східними й циганськими етноінтонаціями. Їй допомагав гітарист Діма Горелик (Ізраїль) і перкусіоніст Орхан Агабеков.

А виступ ARAMIS із Сум викликав овації слухачів. Досвідчений клавишник Володимир Прихожай зібрав під свої джаз-фатальні знамена прекрасних музикантів: американського сурмача Діна Беттса, тенора-саксофоніста Івана Кулижникова, бас-гітариста Сергія Тарасенка, барабанщика Валентина Андрущенка та перкусійоніста Максима Руденка. З перших нот зал був захоплений енергетичною потужністю й чудовим індивідуальним імпровізаційним мисленням кожного учасника секстету.

Чарівно прозвучав сет румунської вокалістки Теодори Єнакіа. Їй допомагали французький акордеоніст Емі Драгой і кияни: контрабасист Валентин Корнієнко і перкусіоніст Олександр Береговський. Співачка майстерно володіє фольклорним і класичним джазовим вокалом і виявилася найбільш досвідченою з усіх учасниць, що виступали на «Єдності-2007», привівши публіку в захват.

Завершували фестиваль фінські гості з Olli Siikanen Power Triо, в якому грають досвідчені гітарист Olli Siikanen, контрабасист Lasse Lindgren і барабанщик Ville Pynssi. Музиканти відомі за участю в інших європейських проектах, хоча спільно, як тріо, теж знайомі нашим слухачам по «Джаз-Коктебелю-2006». Грають авангардно, експериментально, водночас їхня імпровізаційність нерідко близька до року, а часом покоїться на жанровості, наприклад, близька до танго...

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать