Муфтій мусульман Криму звернувся до Президента України через дискримінацію за релігійною ознакою
Як повідомила прес-служба Духовного управління мусульман Криму (ДУМК), Муфтій мусульман автономії хаджі Еміралі Аблаєв звернувся до Президента, прем'єр-міністра, генерального прокурора України, а також до міністрів освіти України та Криму, із закликом припинити дії кримської влади, яка, на думку муфтіяту, реалізовує «спецоперацію зізнищення ісламських освітніх установ – медресе», що підпорядковуються ДУМК. «Першим об'єктом зазначеної спецоперації було обрано Красногвардійський духовний заклад - медресе хафізів (читців Корану)», - зазначається у зверненні. «Сподіваємося, що центральна державна влада України припинить зазначене беззаконня, адже мусульмани Криму так само як інші громадяни, незалежно від приналежності до тієї чи іншої конфесії, мають право на свободу совісті та віросповідання. Духовне навчання повинно заохочуватися, а не переслідуватися», - наголосив у своєму зверненні хаджі Еміралі Аблаєв.
Володимир ПРИТУЛА, експерт проекту «Кримський політичний діалог»:
- Вісімнадцятьучнів Курманського (нині це селище Красногвардійське) медресе позбавляють права отримати світську середню освіту, яка гарантується Конституцією України. Як зазначають у меджлісі кримських татар та муфтіяті, за інформацією батьків, місцева вечірня школа відмовляється приймати їх на навчання, не пояснюючи причин. При цьому батьки стверджують, що єдиною причиною відмови є навчання дітей у медресе. «У школі батькам говорять, що їхні діти залишаться без освіти, якщо будуть продовжувати навчання в медресе. Залякують, що будуть домагатися позбавлення їх батьківських прав, якщо вони не заберуть дітей звідти. Що це, якщо не відкрита дискримінація за релігійною ознакою? Викладачі медресе, - як зазначиводин з них Рустем Меметов, -- обурені таким несправедливим ставленням до їх вихованців, адже навчаючись у двох закладах учні будуть більш освіченими та більш вихованими». Як зазначає юрист Духовного управління мусульман Криму Каймакан Ібраїмов, який представляє інтереси учнів медресе, батьки дітей також готують колективну заяву на ім'я президента України, міністра освіти Криму та України з вимогою втрутитися в конфлікт.
Батьки розповідають, що протягом кількох місяців Красногвардійське медресе піддається прискіпливим перевіркам різноманітних інстанцій – санстанції, комплексних комісій з представників місцевої Красногвардійської влади, а також місцевого відділу освіти. В результаті на адресу ДУМК було направлено лист Красногвардійської районної адміністрації з вимогою припинити навчання в медресе. «Зі свого боку, ДУМК усунув зауваження санстанції, однак вимоги влади про закриття медресе не припинилися», - говорить хаджі Еміралі Аблаєв.
Одночасно за місцями проживання учнів, здійснюються виїзди представників різних органів влади - інспекторів відділів у справах дітей, селищних голів, працівників правоохоронних структур, які шляхом погроз і шантажу змушують батьків відмовлятися від подальшого навчання в Красногвардійському медресе.
Як розповів заступник муфтія Айдер Ісмаїлов, батьки за власним бажанням віддають дітей для того, щоб вони вивчили Коран, пізнали основи світової релігії – ісламу. Тому ці дії є реальною дискримінацією за релігійною ознакою. На його думку, немаєпричини для такого масованого тиску на Медресе хафізів – одне з двох подібних духовних закладів в усій Україні, адже тут виховуються найбільш толерантні та помірковані мусульмани. А участь правоохоронців у цій кампанії наводить на думку, що це більше аніж місцева ініціатива, яка, можливо, має на меті закриття всіх ісламських навчальних закладів у Криму, адже у підпорядкуванні муфтіяту їх п’ять. Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос сказав мені, що це досить небезпечне явище, адже «бумеранг, кинутий у поміркованих мусульман, може повернутися радикалізмом».
Джерело: День