Вистава-реквієм «Андрей» відкрила ювілейний сезон у Тернопільському драмтеатрі ім. Тараса Шевченка
Прем’єрою вистави «Андрей» за п’єсою Василя Герасимчука в постановці Федора Стригуна Тернопільський академічний драматичний театр ім. Тараса Шевченка відкрив свій ювілейний, 95-ий мистецький сезонДругий рік поспіль трупа Тернопільського драмтеатру ім. Тараса Шевченка запрошує народного артиста України, лауреата Шевченківської премії Федора Стригуна до постановок. Торік сезон відкривали прем’єрою вистави «Ісус, Син Бога Живого» за п’єсою Василя Босовича, а цього року Федір Миколайович поставив на тернопільській сцені виставу-реквієм «Андрей», яка майже чверть століття тому йшла у Львівському академічному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької, і в якій роль митрополита Андрея Шептицького зіграв сам режисер-постановник Федір Стригун.
А в постановці 2024 року в Тернополі з цією роллю блискуче впорався народний артист України В’ячеслав Хім’як, чий 75-річний ювілей співпав із прем’єрою і відкриттям сезону.
Вистава-реквієм «Андрей» В. Герасимчука у постановці Федора Стригуна – це спогад про життя Великого Митрополита через призму його стражденної душі. В останню ніч життя – на 1 листопада 1944 року – в сни до хворого Андрея Шептицького приходять усі, хто вкарбувався в пам’яті: батьки Іван і Софія, шляхтянка Кароліна, яка так і не стала його дружиною, начальник жандармського управління, енкаведист, офіцер німецької армії, Олекса Новаківський, якому Митрополит придбав майстерню у Львові… Впродовж хвороби Шептицького, ним опікується монах-студит Атанасій, з яким помираючий теж веде діалоги.
Вибір саме на п’єсу «Андрей» упав невипадково, адже 1 листопада виповнюється 80 років з дня смерті Митрополита, а наступний, 2025-ий рік – ювілейний: відзначатимемо 160 років від дня народження Андрея Шептицького.
В українській історії важко знайти більшу фігуру, ніж Митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. Польський граф, який став українським священником. Чернець, який умів заробляти гроші і вчив цьому українців. Багатій, який практично все до копійки віддавав на розвиток української церкви, науки, культури, патріотичного виховання молоді. Патріот, який все життя відстоював українську ідею. Він проніс свій хрест до кінця, схиляючи голову лише перед Богом. Нині його слова звучать пророче для нас, для нашої державності: “Україна звільниться зі свого упадку та стане державою могутньою, з'єднаною, величавою... Мир, добробут, щастя, висока культура, взаємна любов і згода будуть панувати в ній. Все те буде, як я кажу, тільки треба молитися, щоби Господь Бог і Мати Божа опікувалися все нашим народом, який стільки витерпів...».
Після прем’єрного показу, на якому були присутні очільники міста і області, відбулося вшанування виконавця головної ролі народного артиста України В’ячеслава Хім’яка: відзнаки, подяки, грамоти були вручені губернатором В’ячеславом Негодою і мером Тернополя Сергієм Надалом. Подяку отримав і режисер-постановник вистави «Андрей» Федір Стригун.
Прем’єра в залі Тернопільського драмтеатру ім. Тараса Шевченка зібрала аншлаг. Видається на те, що інтерес тернополян та гостей міста до подальших показів цієї та інших вистав не буде зменшуватися.
Людмила ПУЛЯЄВА.
Фото Михайла Урбанського.
Автор
Людмила ПуляєваSection
Культура