Перейти к основному содержанию

Під час війни брак працівників залишається головною перешкодою для бізнесу, – опитування ІЕД

20 июля, 19:19

Брак робочої сили залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час. Частка респондентів, які вказують на цю перешкоду, становить 58%. Про це свідчать результати 38-го щомісячного опитування, яке провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) у червні 2025 року серед 473 промислових підприємств.

Про це пише Рубрика.

Якщо ще у травні перешкоди "небезпечно працювати" та "зростання цін на сировину, матеріали та товари" дошкуляли бізнесу рівнозначно – їх вказали 47% опитаних, то в червні стало більше тих, вказав ризик небезпеки працювати, – 53%.

"Це очікувано, що безпека роботи стала більш важливою, зважаючи на посилення атак ворога на нашу інфраструктуру і промислові об'єкти", – зазначив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел під час презентації результатів опитування за червень.

Найбільше ця проблема хвилює великі підприємства (майже 70%) і прифронтові регіони: понад 80% опитаних у Житомирській, Харківській, Вінницькій, Полтавській, Дніпропетровській та Запорізькій областях вважають небезпечні умови перешкодою для ведення бізнесу.

На четвертій сходинці перешкод – "зменшення попиту на продукцію/послуги" (з 27% до 33%).

"Перебої з електроенергією стали ще менш актуальними. Ми спостерігаємо цю тенденцію вже кілька місяців. Якщо в травні цю перешкоду вказали 7%, то в червні – лише 4%. І ця перешкода опустилась взагалі на 10-е місце", – заявив Євген Ангел. Це найнижчий рівень за весь період повномасштабного вторгнення. Останній раз аналогічні 4% фіксувалися у вересні 2022 року – ще до початку масових атак росії на енергетичну інфраструктуру.

За даними дослідження, у травні 13% підприємств тимчасово зупинялися через відключення, 51% – не мали таких проблем, а 36% – працювали попри перебої.

У червні не відбулося суттєвих змін в оцінці економічної політики уряду. Порівняно з травнем зросла з 8% до 11% частка підприємств, які не змогли її оцінити. Нейтральні оцінки дали 65% бізнесів (+1 в.п.), а негативні –  20% (-4 в.п.).

"Від минулого літа і до початку весни ми спостерігали скорочення частки позитивних оцінок – в березні їх було лише 2%. Однак у квітні ситуація певним чином покращилась і з тих пір показник залишається на рівні 4%, хоча це, звичайно, теж дуже низький результат ", – зазначив Євген Ангел.

Щодо ролі держави для бізнесу, думки за квартал також майже не змінились. Переважна більшість респондентів вважає державу "регулятором" – 45% в порівнянні із 44% у березні, тоді як "перешкодою" – 25% (+2 в.п.). 9% сприймають державу як "партнера" (без змін), 3% – як "друга" (+2 в.п.), а 2% – "ворога" (-1 в.п.).

У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь 473 українських промислових підприємства, що розташовані у 21 із 27 регіонів України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать