10 днів — 32 митці — 178 робіт
У проведення цього масштабного заходу, до якого вже так звикли вінничани, до останнього не вірили ані організатори, ані самі художники. Карантин щоразу вносив свої правила і збивав усі плани. Спершу пленер довелося перенести з червня на серпень, а потім прописати нові умови для тих, кому приїхати до Вінниці ніяк не виходило. Через пандемію 16 художників з Киргизстану, Узбекистану, Палестини, Іраку, Йорданії, Білорусі, Словенії, Грузії, Кореї, Польщі та Болгарії творили в онлайні. Вони записували відеозвернення до учасників пленеру і надсилали фото своїх робіт, тобто працювали поза конкурсом, але із 100% гарантією на участь у пленері наступного 2021-го року. Відтак за перемогу і звання «Кращого художника» цього року змагалися 32 художники. Вони приїхали до Вінниці з різних міст України та США, Китаю й Азербайджану.
«Про початок ІV Міжнародного мистецького пленеру «Кращий художник / The best artist — 2020» було оголошено ще до початку пандемії. Художники з усього світу надсилали свої конкурсні роботи на участь у проєкті. У результаті на конкурс надійшло 870 заявок, з них до другого туру відібрали 150 митців, а у фінал потрапили 48 учасників. Та через карантин до Вінниці приїхати змогли не всі, — розповідає головний організатор конкурсу, народний художник України Володимир КОЗЮК. — Хоча усі конкурси — це умовності, вони просто допомагають розвивати мистецтво. Наш проєкт «Кращий художник» не має аналогів в Україні і світі. Він стрімко розвивається — збільшується кількість учасників, які хочуть взяти участь у пленері, зростає рівень і майстерність конкурсних робіт, а відтак формується достойне ставлення до художників. Адже наше завдання відкривати таланти, давати можливість вчитися, розвиватися і популяризувати свою творчість не лише на всеукраїнському, але й міжнародному рівні. І я щасливий з того, що головну мету конкурсу — нести у світ позитив мистецтва — досягнуто. Написані роботи прекрасні!».
НАСИЧЕНИЙ ГРАФІК І ХУДОЖНИКИ-РЕКОРДСМЕНИ
Упродовж десяти днів, з 16 по 26 серпня, учасники конкурсу відтворювали на своїх полотнах наймальовничіші куточки української «золотої провінції» — Вінниці та Поділля, проводили майстер-класи, влаштовували персональні виставки та творчі зустрічі. З творчими візитами вони відвідали Житомир, Бар, Бушу, Жмеринку та Браїлів. Кульмінаційною подією став мистецько-пізнавальний квест «Вінницька палітра — сучасне і минуле», який відбувся 23 серпня. Під час події художники писали міські пейзажі та визначні історичні місця Вінниці на чітко визначених локаціях. Вінничани і гості робили з ними селфі, виставляли їх у мережу і рухалися за маршрутом до фінальної точки. Свої творчі здібності під час квесту проявив і голова Вінницької ОДА Сергій Борзов. На Європейській площі він спробував намалювати головний символ міста — Вінницьку вежу.
Крім цього, в рамках пленеру був даний старт загальноукраїнського проєкту «Велике мистецтво — Велике будівництво» від Міністерства культури України. Адже об’єктами мистецької інтерпретації учасників стали не лише міські пейзажі та визначні історичні місця, але й пам’ятки культурної спадщини. Оскільки у пропозиції Вінницької ОДА до вищезгаданого проєкту подані такі об’єкти, як палац Потоцьких у Тульчині, музей фон Мекк у Браїлові, палац Грохольських-Можайського, палац Комарів у Мурованих Курилівцях, — усі вони включені до пленерної програми.
«У конкурсі беру участь вже кілька років поспіль. Подобається чітка організація і прозорі умови участі, — відзначає художниця з Одеси Злата ШИШМАН. — Кожен із митців мав намалювати картину безпосередньо на пленері, і не важливо, скільки часу на це йому знадобиться. Це прозорі правила, що мають своє коріння ще в пленерних змаганнях легендарних французьких імпресіоністів. На багатьох сучасних пленерах як в Україні, так і за кордоном митці під пленером розуміють в основному професійне зібрання-відпочинок-навчання. У цьому конкурсі акцент зроблений саме на роботу, на художні змагання у чистому вигляді. Тому кожен учасник намагався створити щонайменше 6-7 робіт, але були й такі рекордсмени, які встигли написати по 10-11 робіт. За час пленеру у загальному заліку опинилося 178 написаних полотен».
НОМІНАНТИ, ЛАУРЕАТИ І ПЕРЕМОЖЦІ
На виставці, яка розгорнулася у день закриття пленеру, було представлено щонайменше сто робіт. На них вінничани могли впізнати добре знайомі пам’ятки міста: Спасо-Преображенський собор, Вежу архітектора Артинова, колоритну Єрусалимку, головну вулицю — Соборну та колишній готель «Савой». Твори конкурсантів оцінювали члени журі, до складу якого увійшли провідні українські та світові художники, мистецтвознавці, представники організаторів та партнерів пленеру. Визначали переможців у двох категоріях «The best artist» і «Кращий художник», а також кількох номінаціях. Відтак спеціальну відзнаку «Кращий художник» у ІІІ номінації одержав Олександр Назаренко (Україна, Вінниця), ІІ номінація дісталася Євгенії Божко (Україна, Одеса), І номінацію отримала Аліна Храпчинська (Україна, Харків). Гран-прі «Кращого художника» дісталося молодому художнику Богдану Макаренку із Києва. Спеціальну міжнародну відзнаку «The best artist» у II номінації отримала Злата Шишман (Україна, Одеса). Першу номінацію здобула Христина Козюк із США.
«Пленер «Кращий художник» інший, не схожий на звичайні пленери. Тут присутня глибока повага до художника, як і повинна існувати в свідомій державі. Організатори беруть на себе відповідальність за всі організаційні питання, а художнику залишалося тільки творити, — відзначає Христина, яка прекрасно володіє українською мовою, оскільки до 15 років мешкала на Тернопільщині, а тепер живе у Чикаго. — Однією з місій проєкту є привернути увагу до архітектурних та археологічних пам’яток, щоб зберегти їх для наступних поколінь. І це благородна місія. Крім того, мені, як представнику благодійної організації «Союз українок Америки», відділу 140 імені Лесі Українки, вдалося познайомитися з місцевою владою та колективом лікарні у містечку Бар. Тепер плануємо придбати медичне обладнання для цього закладу. Тобто для мене пленер став справжнім відкриттям, яке надихнуло на творчі перемоги, благодійні справи та особистий розвиток».
Лауреатами традиційної премії імені Валерія Гегамяна, яку щороку вручають на завершенні пленеру «Кращий художник», стали Олександр Брітцев та Неллі Кірман — подружжя відомих художників з Харкова. Кожен з них вже брав участь у попередніх пленерах, щоправда наодинці. Цього року їм пощастило потрапити на конкурс обом. За час пленеру вони створили серію робіт із вулицями Вінниці, а у День державного прапора України відкрили персональну виставку «Мистецький стяг», де представили понад 30 робіт, написаних за останні два роки. Окрім цієї виставки, у рамках пленеру вінничани мали можливість відвідати виставку Юрія Боднара із Закарпаття та Петра Антипа із Донецька. Він один із найдорожчих художників України, добре відомий на Заході. Для молодих художників він навіть прочитав лекцію, як варто презентувати свою творчість, щоб тебе упізнавали.
У цілому ІV Міжнародний мистецький пленер «Кращий художник / The best artist — 2020» засвідчив, що жодна пандемія, чи вірус не зуміють зупинити мистецтво і його розвиток. Особливо — якщо у художників є бажання творити прекрасне для нас.