Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Тендером — по дітях

В Овручі в школах учні не отримують гаряче харчування — ні безкоштовне, ні за гроші
8 вересня, 2010 - 00:00

Батьки овруцьких школярів б’ють на сполох, шлють петиції у владні інстанції — з початку навчального року їхні діти позбавлені можливості нормально поїсти під час навчання і, тим більше, у групах подовженого дня. За законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в цьому місті, зарахованому до так званої третьої зони радіаційного забруднення, учнів у чотирьох міських школах повинні за державний кошт годувати гарячими обідами. Однак, як розповіла кореспондентові «Дня» овручанка Олена Ющик, її двоє доньок — першокласниця Каріна та другокласниця Марія, у яких по п’ять уроків на день, змушені брати до школи бутерброди, оскільки їдальню опечатано, там нічого не готують. Навіть гарячого чаю діти не можуть попити, бодай за власні гроші. Найгірше тим дітлахам, хто залишається у групах подовженого дня, бо домашнього харчу може не вистачити. Керівництво школи пояснює батькам, що причина у зміні підприємства, яке має харчувати дітей за державні гривні.

В свою чергу начальник відділу освіти Овруцької райдержадміністрації Ярослав Северинчук прокоментував ситуацію «Дню» таким чином: тендер на харчування овруцьких дітей, яке проводило Міністерство праці та соціальної політики (раніше це робилося на місцях. — В.К.) виграло державне підприємство Міністерства оборони України «Білоцерківський військ торг». Однак школи є у комунальній власності району, і тому договір оренди приміщень їдалень має пройти процедуру узгодження з районною радою. Проте за станом на середину дня понеділка письмових звернень щодо їхньої оренди від згаданого підприємства не було, відповідні договори не укладено, без чого розпочати роботу вони не можуть. Крім того, необхідно буде розірвати договори про оренду їдалень, укладені до 31 грудня нинішнього року з місцевим комунальним підприємством «Дитяче харчування», яке займалося годуванням дітей раніше. Позиція освітянського керівництва району, зі слів Я. Северинчука, однозначна: діти повинні отримати можливість гарячого харчування у школі якомога скоріше. На вівторок призначено позачергову сесію райради, на яку виноситься дане питання.

Тим часом подібна ситуація склалася й у Коростені. Втім, виконуючи розпорядження Житомирського територіального відділення Антимонопольного комітету України про припинення антиконкурентних дій, Коростенська міськрада скасувала своє рішення, яким міськвиконкому заборонялося надавати в оренду ДП МОУ «Білоцерківський військторг» приміщення шкільних їдалень. Тобто тут у справу втрутилися державні органи, що дає підстави для припущень про лобіювання інтересів згаданого підприємства на вищому урядовому рівні, починаючи з проведення тендеру. До речі, раніше процедура відбору «дитячих харчувальників» була прерогативою місцевих органів. Звісно, навколо них складався свій пул «наближених» підприємств. Однак рішення приймалися значно оперативніше, діти не страждали, повідомлень про випадки, подібні до описаних (за деякими даними, у Коростені діти не мали гарячого безкоштовного харчування у квітні та травні нинішнього року), не було. Запропонувавши меншу ціну, «Білоцерківський військторг» виграв тендер, однак навряд чи хто тоді задумувався, що рикошетом це вдарить по дітях. До речі, ще питання, звідки це підприємство братиме харчі — якщо воно одночасно забезпечуватиме годування вояків, то напрошуються певні припущення про коректність розподілу коштів і продуктів в той чи інший бік. І до нього на початку 2009 року Міністерство оборони вже висувало претензії щодо якості харчування військовослужбовців. Питання щодо вибору його для годування «чорнобильських» дітей висловлювалися і батьками школярів Канева й Канівського району Черкащини. На жаль, непрозора процедура проведення тендерів (на відповідних урядових сайтах автору не вдалося знайти інформації про торги, на яких переможцями стали «біло церківці»), їхня тотальна корумпованість, що стала жахом для чесних підприємців, не дають підстав сподіватися, що і в даному випадку інтереси дітей були на першому плані. Зазвичай, коли мова йде про мільйонні суми, про це згадують в останню чергу.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День» Житомир
Газета: 
Рубрика: