Ми прагнемо миру, тому що знаємо: мир — це той клімат, в якому може існувати свобода
Дуайт Девід Ейзенхауер, американський військовий і державний діяч, 34-й Президент США

Хроніки Сенцова

9 серпня — 88-й день голодування українського режисера. Обнадійливих сигналів немає, втім, як і приводів здаватися
8 серпня, 2018 - 17:23

І оце «продовжувати боротьбу» стосується не лише Сенцова, його близьких і адвокатів. Голодуючи заради звільнення усіх «бранців Кремля» в Росії та окупованому Криму (нагадаємо, щонайменше 70 осіб за даними правозахисників), Олег Сенцов не сам. Його вимоги підтримують тисячі людей по всьому світу. Відомі письменники (так, на початку серпня в британському The Guardian з’явився лист до Сенцова лауреата Гонкурівської премії Джонатана Літелла), кінематографісти, політичні та громадські діячі звертаються до світової спільноти, до Путіна з вимогою врятувати «заручників Кремля».

Ось 8 серпня російська правозахисниця Тетяна Щур виклала у «Фейсбуці» фото з плакатом «Разом проти тортур. Врятувати Сенцова. Свободу політв’язням!» і написала: «Ти, і хто там приймає за тебе рішення? Ви хочете його поставити на коліна? Але це вже не вдалося і не вдасться ніколи. Він швидше помре. Ви хотіли приниження його матері? Але вона все одно вища за вас. Тому в неї такий син. Ви мрієте про лаври Тетчер? Але вона погано скінчила. У вас усе менше часу, щоб хоча б ваші онуки, які отримають освіту в гарвардах і оксфордах, не прокляли вас, як прокляла батька донька Дантеса. У вас усе менше часу, щоб хоч трохи залишитися людьми».

З іншого боку, чи хочеться мешканцям Кремля залишатися людьми? Днями адвокат Сенцова Дмитро Дінзе написав у «Фейсбуці»: «Я, звичайно, не любитель чуток, мені більше факти цікаві, а краще оформлені, але тут інша ситуація. За інформацією від дипломатів, які контактують із Росією щодо вирішення питання з Олегом Сенцовим, вказується, що Сенцова не збираються відпускати, типу НЕХАЙ ПОМИРАЄ ДЛЯ НАУКИ ІНШИМ УВ’ЯЗНЕНИМ. Якщо це правда, то я навіть не знаю, як це коментувати».

Незадовго до цього в коментарі Громадському телебаченню Дінзе повідомив, що стан Олега Сенцова поганий, у нього сильно знизився рівень гемоглобіну, а це призвело до анемії, дуже низький пульс, близько 40 ударів на хвилину. Також Дінзе розповів Громадському, що в Олега погано з серцем, його двічі намагалися вмовити виїхати до цивільної лікарні. Проте, запевняє адвокат, Сенцов не планує припиняти голодування і проти переведення до цивільної лікарні Лабитнангі.

Крім цього, Дінзе написав у «Фейсбуці» щодо звичайної лікарні: «Раніше його (Сенцова. — Ред.) привозили до цивільної лікарні для обстеження і можливості поміщення в медичний заклад цивільного типу. Головний лікар, як дізнався кого до нього привезли, сказав, що прив’яже Олега до лікарняного ліжка, напхає його насильно медичними препаратами і штучним харчуванням. Якщо Олег відмовлятиметься, то трубу зі штучним харчуванням поставить у ніс або рот, на крайній випадок у дупу».

Представниця Сенцова в Європейському суді з прав людини Наташа Добрєва нещодавно звернулась до представника Росії при ЄСПЛ Михайла Гальперіна з пропозицією перевести Сенцова на лікування до медичного центру у Сімферополі. Пропонувалось це, щоб, ґрунтуючись на рішенні ЄСПЛ від 25 липня стосовно забезпечувального заходу за позовом «Сенцов проти Росії», надати Олегу більш прийнятне лікування.

Сам Сенцов прокоментував цю ідею, написавши на копії звернення: «Дуже дякую за всебічну турботу, але мені навряд чи дозволять перевезення до Сімферополя. А якщо і дозволять, то не факт, що там буде краще. А якщо і буде краще, то взагалі не факт, що мене туди довезуть живим. Мій стан не для транспортування зараз, тож я залишусь там, де я є — тут нормально в плані медичних умов. І ніякі інші лікарі мене не вилікують, бо я не хворію, а голодую і не збираюсь зупинятися. Всім дякую. Усім велике вітання. Слава Україні!». Цей «привіт» від «бранця Кремля» Дмитро Дінзе теж виклав у «Фейсбуці».

Тюремників стан Сенцова задовольняє, власне, вони оцінюють його як «задовільний». Як ідеться в заяві прес-служби управління Федеральної системи виконання покарань РФ по Ямало-Ненецькому автономному округу від 7 серпня, Олег Сенцов перебуває під «постійним динамічним наглядом» медичних працівників колонії і лікарів міської лікарні Лабитнангі. «Щодня Сенцов О.Г. оглядається медичними працівниками, проводяться клініко-лабораторні та інструментальні дослідження. Йому призначено і проводиться лікування, спрямоване на підтримку основних функцій органів і систем організму, недопущення розвитку ускладнень», — зазначають у цій заяві.

Часом здається, що пікети, петиції і флешмоби із закликом врятувати «бранців Кремля» не мають реального впливу, адже українські в’язні залишаються за російськими ґратами. Але у «світі постправди» (що за великим рахунком є новою назвою звичайної брехні) критично важливо називати речі своїми іменами. Людей незаконно схопили, катували і абсурдно засудили, продовжують катувати, називаючи це, наприклад, «боротьбою з тероризмом». Втім, думати, що можна обдурити весь світ, — це великий самообман. Тисячі людей на різних континентах, разом із Сенцовим та іншими «заручниками Кремля», тицятимуть носом у цю істину.

Підготувала Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Рубрика: