Справжня велич полягає в тому, щоб панувати над собою.
Жан де Лафонтен, французький поет і письменник

Гарячий грудень

Кінець року в Центрі Курбаса виявився багатим на різноманітні мистецькі події
29 грудня, 2017 - 14:56
Фото надане організаторами фестивалю "Пасіка гуде"

Почалася «гаряча пора» своєрідним мистецьким колажем «Лабіринт із криги та вогню», присвяченим  до річниці Революції Гідності. Частини цієї акції складалися за принципом, коли все твориться напів імпровізаційно, з ініціатив різних митців. Цей колаж мав кілька напрямів – відкриття виставки фотопроекту "HumanFactor (вибране), серед яких були роботи, відновлені після нищення на Майдані, а поміж авторів і загиблі згодом на війні. Назва колажу від імені нової антології драматургії - осмислення революції і війни. В рамках вечора відбулися сценічні читання фрагментів актуальних п’єс "Каштан і Конвалія" Олега Миколайчука, "Вой немой волчицы" Оксани Танюк, "П'єса, або Сни мексиканського метелика" Лариси Паріс, "OTVETKA@UA" (з посвятою оперному співаку Василю Сліпаку, бійцю-добровольцю, який загинув в АТО) Неди Нежданої.

У читаннях брали участь актори Анастасія Губанова, Уляна Ліб, Юрій Яценко та автори п'єс. До вечора приєдналися і музиканти: у сценічне дійство вплелися співана поезія в авторському виконанні Нелі Франчук (вокал, гітара) і Григорія Лук’яненка (гітара) та імпровізація скрипаля Олександра Шевченка.

Наступним етапом був допрем'єрний показ ігрових фільмів молодих кінематографістів "EGO FILM GROUP" курсу Василя Вітра: "Слово" Ігоря Висневського про трагічні долі письменників, об’єднаних у Будинку «Слово» (Володимир Сосюра, Микола Хвильовий та інші), а також про героїв Гібридної війни – музичний "Тримай мене" Дарії Дишкант та "Легенда про госпітальєрів" Маркіяна Мірошниченка за мотивами долі19-річної засновниці батальйону госпітальєрів Яну Зінкевич.

Другою багатоманітною мистецькою акцією стала «Пасіка гуде» - мініфестиваль театрального центру «Пасіка», який протягом 15 років працював у культурно-мистецькому центрі НаУКМАта був полігоном нової театральної формації. На жаль, «Могилянка», яка від самого початку була потужним мистецьким центром та слугувала прикладом європейської інституції, стала на шлях ар’єргарду і ліквідувала «Пасіку». Тому фестиваль,  який організували чотири театри спільно з Центром Курбаса, став не лише мистецькою акцією, а й мав на меті привернути увагу громадськості до проблеми нищення в Києві мистецького середовища та діяльності незалежних театрів загалом. Тож наприкінці фесту відбувся круглий стіл про долю центру «Пасіка» і реформи театру в Україні.

У програмі  представлена  художня виставка Віри Крутиліної «Шекспір. Трагедії». Вистави «Пасіки» були дуже різними, класика і сучасність, українські й іноземні:«Ніч 16 січня» А.РендЧEсного театру,«Кав’ярня №6» Н.Нежданої Київського театру-студії «МІФ» , «В саду світла» за Г.Сковородою театру МІСТ, «Хелемські мудреці» М.Гершензона театральної студії «ВІК». Також театральний центр "Пасіка" запропонував цікаві майстер-класи в різних напрямах: «Театральні маски» Віри Крутиліної, «Конфлікт як взаємодія. Кунгфу» Ігоря Цикури, «Поезія тіла. Шибарі», «Театр авторської поезії Велика вісімка» Юджина Стебловського, а ще вивчення традиційних колядок та щедрівок від Сусанни Карпенко колективу «Божичі».

Сцена з вистави «Хелемські мудреці» М.Гершензона театральної студії «ВІК"

            Прихильників новітніх пошуків зацікавити  такі події, як  «Фестиваль перцептивних експериментів» і «Семінар - лабораторія іншого розрізнення» від групи «ТанцЛабораторіум». Учасників очікувала розширена хореографія і пост-танець, емансипація глядача та драматургія без автора, перформативність, перформанс та інші цікаві сучасні практики.
             Паралельно відбувалася підготовка сайту, потреба в якому давно назріла. На мініфорумі "Драма і книга: шлях до діалогу", організованого драматургічним відділом Центру Курбаса, де йшла мова і про нові видання сучасної драми та інші форми популяризації в Україні і закордоном, спонтанно виникла ідея створення комплексного сайту сучасної драми «Драма&Світ». Буквально за місяць поки на волонтерських засадах ідея набула реальності, і вже наприкінці року відбулася його презентація в Центрі Курбаса. На сайті можна буде знайти сучасні українські п’єси та їхні переклади, переклади іноземних п’єс українською мовою - різних жанрів, тем і стилів, анотації п’єс, фото та біографії драматургів, статті про сучасну драму, інформацію про нові книги, конкурси, вистави, проекти, фестивалі, фото і відео вистав. Упорядники і куратори проекту Інна Гончарова (Соціально-культурний проект «Джойфест») та Неда Неждана, керівник драматургічного відділу Центру.


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ