Перейти до основного вмісту

У Сумах презентували книгу про нове життя переселенців зі Сходу

19 липня, 19:02

У Сумах презентували книгу про нове життя переселенців зі Сходу

«Знедолені? Нездоланні!» – книгу з такою назвою презентували сьогодні, 19 липня, у Сумському прес-клубі. Це історії переселенців – живі історії живих і різних людей, які, внаслідок воєнного конфлікту на сході України, були вимушені покинути свої домівки і шукати прихистку на інших територіях своєї держави. Видання було підготовлено та здійснено Інститутом демократії ім. Пилипа Орлика в рамках проекту Інтерньюзу за підтримки уряду Канади.

Це другий том нарисів. Перший вийшов друком у 2016 році і знайшов свою аудиторію. Адже автори видання вже зараз пишуть нову історію, історію сучасної України, змальовуючи реальних людей у реальних обставинах, -  зауважила одна з учасниць презентації.

Як каже авторка сумського нарису, координатор Сумського прес-клубу Алла Федорина, знайомство з героями книги дало їй можливість ще раз переконатися: неважливо, з якого регіону людина, які її політичні переконання чи який статус, – усіх під одну категорію втиснути неможливо. Бо люди різні. Одні, переселяючись із зони конфлікту, вважають, що усі їм повинні щось дати, інші – шукають шляхи виходу з ситуації і працюють для того, щоб утвердитися в цьому житті  та допомогти утвердитися в ньому іншим.

Як ось – сумська героїня другого тому книги «Знедолені? Нездоланні!», яка вже не перший рік працює у правозахисній сфері Сумщини, Наталія Єсіна. Вона категорично проти стереотипів, які склалися стосовно внутрішньо переміщених осіб. Сама себе віддавна вважає не «переселенкою», а повноцінним членом місцевої громади, хоча приїхала до Сум з Луганщини саме через початок воєнних дій. «Чи потрібна мені допомога? – говорить вона, – потрібна». Але багато хто їй не вірить, бо це успішна жінка. 

У тому, що не потрібно культивувати замкнутість і окремішність внутрішньо переміщених осіб, упевнена очільниця громадського об᾽єднання «Сумське Громадське Коло» Ніна Чернявська, яка зі свого досвіду знає: «Добре, що переселенці об’єднуються у свої громадські організації для захисту власних інтересів. У нас на Сумщині є таких кілька. Але важливо, щоб вони «вростали» у громаду. Адже ми тільки спочатку думали, що їх перебування у нас є тимчасовим, а зараз мусимо розуміти, це – надовго. Просто все залежить від конкретної людини: хто хоче просто очікувати допомоги і сидіти, склавши руки, той так і робить, а хто хоче стати частиною громади, – працює».

Презентація спонукала до розмови про наболіле. І про те, що на четвертому році трагедії навряд чи й можна називати переселенців переселенцями. «Я – нова сум᾽янка», - посміхається Наталія Єсіна. І з нею згодилися учасники цього тематичного засідання прес-клубу, у якому взяли участь не лише журналісти, а й люди, які справді почали новий етап свого життя, переїхавши саме до Сум. Багато з них стверджують себе тут, знайшовши у Сумах свою домівку.

Алла АКІМЕНКО, Суми

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати