Архітектори показали, як змінити Маріуполь (фото)
Вісім тижнів учасники проекту з США, Канади, Німеччини, Угорщини, Португалії та інших країн досліджували проблеми і потенціал Маріуполя, розробляли ідеї, як поліпшити життя у цьому місті. Результат – AU pop-up виставка, близько десяти стендів з макетами, документальними відео, малюнками, фотографіями тощо. «Це – лише перша стадія дослідження, – акцентує один з кураторів Architecture Ukraine Крістс Ернстсонс. – Фінальний етап буде за рік, коли представлені проекти отримають розвиток, стануть ґрунтовнішими. Влітку 2016 року буде ще одна виставка, але іншого масштабу. Також створимо каталог по результатах проекту. Гадаю, 50-70 відсотків запропонованих ідей можна реалізувати».
БУДИНОК ДЛЯ ВЛАДИ
Інтерактивна гра Світлани Демченко, яка представляє США, – шанс громади вплинути на те, як виглядатиме будівля міської ради у Маріуполі. У травні минулого року мерія горіла і тепер не функціонує. Як відновити будівлю, вирішать через конкурс, і Світлана допомагає місцевим активістам підготувати власний проект реконструкції міськради. Фігурки на стенді архітектора – назви приміщень, які можуть бути в міській адміністрації. Це – приміщення і для чиновників, і для громадськості: сесійна зала, мультифункціональний простір, кафетерій. Люди викладають з цих фігурок схему адміністративної будівлі, фотографують і постять в інтернеті з хештегом #ArchitectureUkraine. Потім Світлана використовує ці ідеї для розробки реального проекту реконструкції.
«Я допомагаю активістам Маріуполя переосмислити, як має виглядати будинок для влади, не тільки ззовні, але і зсередини, – розповідає Світлана Демченко. – Сьогодні головний блок в адміністративній будівлі – кабінети влади і сесійна зала. Чому б не додати місця для громадськості, де можуть збиратися і спілкуватися люди? Насправді у Радянському Союзі на початку 1920-х років адміністративні будівлі переосмислювалися. Такі споруди складалися з двох частин: для громадськості і для бюрократів, між ними був архітектурний зв’язок, міст. Цей зв’язок зруйнували за часів Сталіна, також з’явився новий формат фасадів адміністративних будівель – фасади влади, подібні у різних містах України. У Маріуполі влада спочатку хотіла зробити будівлю міської адміністрації такою, як була. Але у місті є активні люди, які вважають, що мерія має бути іншою».
«ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОГЛЯД НА ПРОСТІР»
Змінювати простір навколо вже сьогодні пропонує колектив wot tak. Його учасники, які мешкають у Берліні, відшукували у Маріуполі закинуті, непопулярні місця, які мають потенціал для розвитку міста. Це і старий кінотеатр, і сходи, які зручно поєднують море і місто, і двір, де приємно перепочити. Для цих точок пропонували ідеї з використанням світла від відновлюваних джерел енергії. «Хочемо показати великий потенціал Маріуполя, – каже учасниця wot tak Марта Дьяченко. – Місця, які обрали, можна обживати і розвивати. Ми робили малобюджетні та екологічні інтервенції. Якщо пропонуємо щось стосовно освітлення вулиць, прилади мають заряджатися від сонця чи вітру. Такий екологічний погляд на простір».
Учасники wot tak звернули увагу, що Маріуполь – досить темне місто, після першої години ночі його вулиці майже не освітлюються. Тому і розробляли ідеї з освітленням міста за рахунок альтернативних джерел енергії. Наприклад, механізм стоїть поруч із залізницею. Потяг проїздить повз, сильно трясеться, і від цього утворюється потужна вібрація. Механізм заряджається енергією цієї вібрації і світиться. Акцент на відновлюваних джерелах енергії важливий і тому, що впритул до Маріуполя проходять бойові дії. Тож, необхідно мати ресурси, які не залежать від зовнішніх факторів.
«Люди у Маріуполі чекають великих змін, бо проблеми у місті великі. Але на глобальні перетворення немає ресурсів. Можна почати з маленьких змін – вони приносять більше користі, ніж масштабні. Продавець кави на розі щодня впливає на моє життя більше, ніж політик, який щось десь обіцяє. Ми – за зміни, які можна зробити зараз, швидко і легко», – коментує учасниця wot tak Ганна Бажанова.
Маріупольці зможуть самі оцінити проекти, що пропонують архітектори зі всього світу, – восени AU pop-up виставка приїде до їх міста. А в Києві розробки резидентів ІЗОЛЯЦІЇ можна побачити до 27 вересня на території фонду.