Перейти до основного вмісту

Чергова паперова пастка

Відмова від застарілих медичних документів полегшила роботу лікарям, а пацієнтам - створила нові проблеми
30 квітня, 11:15

Минуло більше місяця, як Міністерство охорони здоров’я скасувало низку медичних документів, вважаючи їх застарілими та непотрібними. Медичному працівнику тепер не треба вести журнал реєстрації амбулаторних хворих, готувати традиційну звітну документацію щокварталу та щороку про тенденції захворюваності у регіонах. Також зникають талони для запису до лікаря на прийом, виклик лікаря додому та медичні картки дітей для зарахування до садків і шкіл.

Скасувати - скасували, а як діяти далі, алгоритму не дали. Як з’ясував «День», найбільше клопоту мають батьки, котрі готують документи для дошкільних і шкільних навчальних закладів. МОЗ стверджує, що традиційна форма №026/о «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)» більше не видається. Має бути довідка від лікаря про стан здоров’я дитини. Але саме з формою №026/о працюють дитячі поліклініки і саме цей документ приймають школи та садочки.

ЯК ПРАЦЮВАТИ ПО-НОВОМУ - НЕ ЗНАЮТЬ

Почитавши роз’яснення на сайті МОЗ, розумію, що для зарахування у дитсадок поліклініка має дати звичайну довідку від педіатра, що дитина здорова. Для школи потрібна довідка від лікаря про проходження профілактичного огляду. Усе, більше жодних паперів не потрібно. Насправді ж медсестра видає батькам форму №О26/о, додаючи, що досі діє стара процедура, бо як працювати по-новому - не знають. У дитсадку цю довідку зараховують, єдине - просять від педіатрів написати фразу «Дитина може відвідувати дитячий садок». При цьому медики стверджують, що не уповноважені це робити, бо такі формулювання скасувало Мінздоров’я.

Пацієнти та батьки вкотре стають заручниками ситуації, бо два міністерства не змогли між собою домовитися. Не допомагають навіть роз’яснення районних управлінь освіти. Приміром, в управлінні освіти Солом’янської райдержадміністрації Києва батькам кажуть, що прийом дітей до дитсадків проводиться за постановою уряду від 2003 року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, та довідки дільничного лікаря.

До речі, згодом МОЗ підготувало уже третє роз’яснення для Міносвіти, у якому йдеться, що для зарахування у дитячий садок потрібна лише довідка від педіатра чи сімейного лікаря про стан здоров’я дитини із засвідченням, що вона може відвідувати навчальний заклад.

«ПРОБЛЕМА У КОМУНІКАЦІЇ МОН І МОЗ»

У відділі дошкільної освіти Міністерства освіти і науки «Дню» розповіли, що самі потрапили у замкнене коло. «Зараз це бюрократичне питання врегульовується саме для дошкільників. Наш відділ чекає на додаткові роз’яснення МОЗ, то за якою ж довідкою треба зараховувати дітей, - пояснила телефоном співробітниця відділу. - Ми щодня звертаємося до МОЗ, нам кажуть, що цей лист-роз’яснення на підписі у заступника міністра, але ці обіцянки ми чуємо регулярно».

В освітньому відомстві нам порадили звернутися за роз’ясненнями до Мінздоров’я, щоб прискорити процес. Та поки ми не отримали відповіді на інформаційний запит. «Це питання треба врегульовувати відповідно до потреб громадян, - радить Світлана Благодєтєлєва-Вовк, голова ради громадської організації «Точка росту: освіта і наука». -  Як вигідніше громадянам, так і треба робити, зокрема в адмініструванні таких речей. Тому це має бути спільне інформаційне рішення, до якого мають доступ МОЗ і МОН. Можливо, треба створити спільну робочу групу, бо проблема саме у комунікації. Важливо, щоб батьки виступали рушіями такого діалогу, писали скарги до Кабміну, щоб прискорити процес. Зараз виникли такі емоції, бо наближаються дати вступів-зарахувань дітей, відповідно, усе це нервує публіку. За тижні два ця ситуація вирішується - при великому бажанні».

АЛГОРИТМ ДІЙ ВІД БАТЬКІВ

Батьки і стали рупорами дискусії між МОН і МОЗ. Активіст громадської організації «Ліга захисту громадянських прав» Віктор Конопленко опублікував у «Фейсбуці» алгоритм дій для батьків при влаштуванні дитини у дитсадок.

«Продовжуючи тему, бентежить мене посилання медичних працівників МОЗ на наступні статті законодавства., які є «юридично вищими», на відміну від нещодавнього «лояльного» наказу №157 від 26.01.2018 та роз’ясненням до нього (заступника міністра Олександра Лінчевського), на який можна було б опиратися, - пояснював у соцмережі активіст. - Мій план дій у поліклініці: писати заяву про відмову від щеплень (для батьків котрі свідомо не вакцинують дітей. - Авт.) та отримати довідку із засвідченням факту, що дитина здорова, від педіатра».

Якщо такий варіант не проходить, Віктор Конопленко радить писати заяви чи скарги на ім’я завідувачів медичних закладів.

«НІХТО НЕ ПЕРЕВІРЯЄ СТАН ДІТЕЙ, АЛЕ ПИШУТЬ КАРТКИ»

Коли ми розповіли про проблему з довідками Асоціації лікарів сімейної медицини, там зауважили, що це не єдина проблема, маючи на увазі перебіг реформи первинної ланки взагалі. Але погодилися, що відмова від непотрібної та дублюючої документації мала б піти на користь, а не створювати нові проблеми.

«Навіщо медсестрам дитсадка чи школи ці картки О26/о? Якщо говорити про щеплення, то вони їх не проводять, це робиться в амбулаторії, стан дитини медсестри не контролюють, бо вони не лікарі, - розмірковує Вікторія Івчук, сімейний лікар і президент Асоціації сімейних лікарів Житомирської області. - Відвідувати освітні заклади усі мають право за Конституцією, ніхто не має права відмовити. У деяких регіонах цих освітніх медсестер направили у медзаклади, бо просто переписувати з пустого у порожнє - не потрібно. А медпрацівникам треба читати накази МОЗ. На місцях просто не розуміють, як працювати після скасування низки документації. От приміром, скасування талонів можливе тільки у випадку, якщо є електронна черга пацієнтів. Те саме з карткою студента. До чого вона, якщо має бути картка амбулаторного пацієнта, адже студент може вибрати свого лікаря. Це простий підхід, не треба вигадувати якісь речі, щоб створювати видимість роботи, що от я карточку пишу. А те, що ніхто не робить епідемічні спостереження і не перевіряє стан дітей перед уроками фізкультури, нікого не цікавить. Проте є гарна карточка».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати