«Харків є кому захищати»
Місто сумує за чотирма загиблими під час теракту. Батальйон «Харків-1», п’ятеро бійців якого були поранені під час вибуху, готовий посилити патрулюванняМенш ніж за дві доби після вибуху в Харкові, коли на місці були вбиті 52-річний громадський активіст Ігор Толмачов та 37-річний підполковник міліції з Первомайського райвідділка Вадим Рибальченко, пішли з життя ще два зовсім юні хлопці. 15-річний школяр Данило Дидик та 18-річний студент Микола Мельничук померли вже в лікарні від важких поранень. Вдень та увечері біля пам’ятника Шевченку відбуваються панахиди та богослужіння за загиблими. Люди несуть квіти на місце трагедії на проспекті Маршала Жукова. Товариші, близькі та волонтери підтримують тих, хто залишається в лікарнях Харкова — їх семеро з пораненнями здебільшого в ділянці ніг та спини.
♦ Вдень 24 лютого в центрі Харкова відбулося прощання із загиблим службовцем райвідділка Первомайського району Вадимом Рибальченком. Попрощатися прийшли не тільки його родичі та керівництво МВС області, а мабуть, уперше за багато років незалежності, прості жителі міста, які були вдячні правоохоронцю. Учасники ходи і ті, хто були очевидцями трагедії, розуміють — взявши на себе найстрашніший удар вибухівки, міліціонер врятував десятки життів, у тому числі й присутніх там зовсім малих дітей. Речник МВС у Харківській області Наталя Захарова розповідає, що Вадим Рибальченко сам зголосився їхати на охорону мирної ходи у свій вихідний, бо був справжнім патріотом країни. До жалобних заходів спонтанно долучився і керівник програм зовнішньої допомоги делегації Європейського Союзу в Україні Беренд де Гроот, який перебував у Харкові у справах. Європейський чиновник прибув для надання допомоги родинам переселенців, але, дізнавшись про вибух, вирішив особисто висловити підтримку постраждалим. «Я хочу висловити свої співчуття та солідарність з жертвами теракту від усього Європейського Союзу, — зазначив на панахиді пан Беренд де Гроот. — Я впевнений, що наша суто людська моральна підтримка має надати постраждалим сил для одужання та подальшого нормального життя. Звичайно, в компетенції правоохоронців знайти винуватців трагедії. Але, беручи до уваги військовий конфлікт із Росією, ми в Європі розуміємо, хто стоїть за цим страшним терактом та за багатьма іншими в мирних містах України».
♦ Пан Беренд де Гроот вирішив особисто відвідати поранених і поїхав до міської лікарні, де перебувають четверо з постраждалих від вибуху правоохоронців — три бійці батальйону «Харків-1» та один міліціонер із Первомайська. Дипломат ЄС звернувся до молодого бійця «Харкова-1» Дмитра Скрипки, спина якого пробита осколками в багатьох місцях. Розпитував про життя й роботу, Дмитро відповідав англійською, розказував про проблеми добровольчих загонів міліції нового типу, зокрема — про необхідність її матеріального забезпечення та тренування.
♦ «Багато з наших бійців спілкуються англійською, мають по дві вищі освіти. Це справжня народна міліція нового типу! — зауважує Олексій Ведмідський, керівник інформаційного забезпечення батальйону «Харків-1». — Хлопці приходять до нас на службу з ціллю захищати місто, багато з них залишили престижні високооплачувані роботи та бізнес, щоб врятувати мирне життя, коли звичайна міліція була деморалізована та припинила виконувати свої обов’язки. Зараз необхідно всіма засобами підтримати бійців, провести якомога швидше реформи в МВС. Бо по факту в нас зараз діють дві міліції — стара, формальна, і наша, що наполегливо тренується та працює майже на голому ентузіазмі. Нам часто перешкоджають у виконанні наших завдань. Виділили старі транспортні засоби, нові машини надають лише волонтери. Наші співробітники одягнуті у форму, яку шиють також волонтери».
♦ Олексій Ведмідський розповідає, що з самого початку службовців батальйонів «Харків-1» та «Слобожанщина» під керівництвом братів Сергія та Олексія Янголенків добирали «за моральними якостями та фізичною формою». У травні минулого року бійці стали до захисту збройних кімнат в адмінбудівлях, щоб запобігти ризику їх захоплення, як це відбулося в Слов’янську, Горлівці та інших містах Донецької та Луганської областей. Також захищали блокпости. Наприкінці серпня після трагедії в Іловайську добровольчі батальйони направили під Волноваху, де діяли не тільки як правоохоронці, а й як спецназ — проводили спецоперації, виявляючи диверсійні групи і озброєні бандформування, проводили розвідку та розміновували території, брали участь у збройних сутичках. У зоні АТО бійці пробули до листопада і повернулися без втрат. Але зараз, коли батальйони життєво необхідні у Харкові, їх відправляють на віддалені блокпости. Вже три місяці частина бійців перебуває у Вовчанському районі, тоді як громадські активісти Харкова наполягають — захищати місто повинні саме правоохоронці-патріоти, чий досвід підтверджений участю у бойових діях за незалежність України.
♦ «Ми готові цілодобово вести патрулювання міста, щоб запобігати терактам, — запевняє Анатолій Козловський, начальник штабу батальйону «Харків-1». — Головне, про що ми просимо, — прискорити проведення реформ у МВС, щоб не втратити тих бійців-добровольців, які є справжнім захистом Харкова, що вони вкотре довели 22 лютого під час охорони мирної ходи».
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Співробітники СБУ та МВС затримали злочинців, причетних до теракту в Харкові 22 лютого, в результаті якого загинуло четверо громадян, заявив у четвер секретар РНБО Олександр Турчинов, повідомляє Інтерфакс-Україна. «У них вилучили зброю та боєприпаси, в тому числі пластид, детонатори до вибухівки і гранати», — сказав секретар РНБО, додавши, що серед затриманих є «як організатор злочину, так і безпосередні виконавці теракту».