Лікар для всіх
Сімейна медицина в Криму впроваджується за допомогою ЄвросоюзуЗа останній рік Крим увійшов у число регіонів-лідерів за впровадженням сімейної медицини в країні: у нас працюють 156 установ сімейної медицини, де практикують близько 280 лікарів загальної практики й понад 300 молодших фахівців медицини. Впровадження нової системи охорони здоров’я стало можливим завдяки міжнародним і регіональним програмам, що реалізуються в Криму Євросоюзом, Верховною Радою, Радою міністрів Криму. «Піонером став Сакський район, — розповідає міністр охорони здоров’я АРК Сергій Донич. — За рік медики району не лише сформували сучасну модель сімейної медицини, а й навчилися працювати в нових умовах.
Лише в одному цьому районі почали функціонувати 12 сімейних амбулаторій, понад 30 фельдшерсько-акушерських пунктів. Тепер сімейний лікар бере на себе турботу про повсякденне здоров’я практично 90% пацієнтів. Викладачі кафедри сімейної медицини Кримського державного медуніверситету провели перепідготовку педіатрів і терапевтів за фахом «Сімейний лікар» на виїзних курсах. Міністерство передало до Сакського району обладнання для трьох амбулаторій та 12 ФАП на суму 331 тис. гривень. Було придбано автомобілі для сільських сімейних лікарів. А за кошти Євросоюзу протягом першого року реалізації проекту в сімейних амбулаторіях встановили комп’ютерне обладнання, кілька діагностичних комплексів, чотири сучасні стоматологічні кабінети, створено лабораторії для сімейних амбулаторій.
Ще одним «рушієм» сімейної медицини стала програма «Здоров’я кримчан», яка дозволила залучити фінансування за рахунок республіканського бюджету. Це дало можливість підвищити заробітну плату, надбавки й доплати сільським медикам, а також впровадити низку безкоштовних діагностичних досліджень. З 1 січня 2009 року буде підвищено заробітну плату працівникам районних лікарень і амбулаторій у межах міста й селищах міського типу, а також проводитиметься безкоштовне мамографічне обстеження населення.
Однак процес впровадження сімейної медицини в Криму ще не можна вважати закінченим — у реформу треба вкладати багато коштів. Голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко повідомив, що фінансування охорони здоров’я в Криму збільшено на 300 млн. грн. Кримські медики підтримують ухвалення в Україні сучасного «Закону про охорону здоров’я», який би врегулював відносини системи охорони здоров’я й пацієнтів у сучасних економічних умовах. Як сказав міністр охорони здоров’я України Василь Князевич, сьогодні медики мають задекларувати програму змін, реформ у медичних установах. І одним із напрямків таких реформ буде впровадження сімейної медицини та створення регіональних медичних програм за досвідом Криму.
КОМЕНТАРІ
Любов ХАН, завідувачка амбулаторії сімейної медицини в мікрорайоні вулиці Балаклавська 7-ї міської лікарні м. Сімферополь:
— Організація таких амбулаторій у мікрорайонах міста сприяла зниженню захворюваності серед дітей і дорослих. Робота сімейних лікарів дозволяє своєчасно відстежувати ризики для пацієнтів і попереджати їх захворюваність. Мешканці мікрорайону тепло відгукуються про роботу сімейних лікарів. Однак амбулаторія потребує більш сучасного обладнання. У нас мають працювати і стоматолог, і гінеколог, а для цього потрібне особливе обладнання. Тому коли виникають проблеми з дітками, ми змушені направляти їх на консультацію до дитячої поліклініки, а на обстеження — до лабораторій 7-ї міської лікарні. Проте свою головну функцію — моніторинг здоров’я всієї сім’ї — амбулаторія та колектив сімейних лікарів реалізовують успішно.
Галина ЛАПІНА, головний лікар з поліклінічної роботи сімферопольської 7-ї лікарні:
— Амбулаторії сімейної медицини з’явилися в Сімферополі наприкінці 2004 року — переважно в мікрорайонах, віддалених від основних медичних баз. Наразі є шість дільниць у районі вулиці Балаклавської та три — в районі селища Ак-Мечеть. Сімейні лікарі в Сімферополі — це фахівці найширшого профілю, які професійно знають і дитячі хвороби, і основи геронтології, і симптоматику всіх захворювань. Головна перевага сімейної медицини полягає в тому, що лікар знає пацієнта від дня народження та проводить лікування з урахуванням соціальних, спадкових і особистісних чинників. Це дає можливість своєчасно виявляти захворювання, знижувати рівень госпіталізації. Нам потрібно виховувати та плекати справжніх інтелектуалів-практиків, адже за інструкціями на сімейного лікаря покладено дуже багато обов’язків. Повністю виправданою та прогресивною є роль сімейного лікаря на селі, де багато лікарів уже давно мусять фактично виконувати ці обов’язки, а також у великих міських мікрорайонах.
Ірина КЛЯРИТСЬКА, завідувачка кафедри терапії та сімейної медицини Кримського державного медичного університету:
— Згідно з Концепцією розвитку охорони здоров’я населення України, затвердженою Президентом, центральною постаттю нової системи охорони здоров’я має стати сімейний лікар. За останні роки в Україні створено 17 кафедр сімейної медицини, які нараховують 159 викладачів, ними підготовлено 4685 лікарів, але працюють 2852. Університет ім. С. Георгієвського проводить підготовку сімейних лікарів на дворічній інтернатурі ще з 1999 року. Готують сімейних лікарів також на кафедрах факультету післядипломної освіти. За перші п’ять років ми перепідготували лише 26 сімейних лікарів. У 2000—2001 роках за шестимісячною програмою підготовки лікарів сільських лікарських дільниць ми перепідготували 40 лікарів різних спеціальностей (терапевтів, педіатрів, акушерів-гінекологів). 12 лікарів було підготовано на спеціальне замовлення Міжнародної організації міграції населення для роботи в місцях компактного проживання депортованих народів. На замовлення Європейського Союзу ми здійснюємо наразі підготовку сімейних лікарів для Сакського району. Але більш ефективною практикою є підготовка сімейних лікарів на спеціальних кафедрах. Тому в 2003 році в Сімферополі було створено кафедру «Терапія та сімейна медицина», що дало можливість збільшити кількість лікарів, які навчаються на кафедрі лікарів-інтернів, а також організувати більш широку перепідготовку лікарів-терапевтів і лікарів-педіатрів, які працюють у сільській місцевості. Зараз на кафедрі вже підготовлено більш ніж 150 сімейних лікарів.