Перейти до основного вмісту

Складну роботу — у приватні руки

В Україні може з’явитися професія «надавач соціальних послуг»
11 грудня, 16:52
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Такі соціальні послуги, як догляд за інвалідами, літніми людьми, харчування безхатченків, реінтеграція людей, звільнених з місць позбавлення волі, допомога багатодітним сім’ям і багато інших у розвинених країнах є  справою недержавних організації. Держава замовляє у них послуги і надає кошти. Все інше — не її робота. Таку ж схему найближчим часом планують запровадити і в Україні.

Сьогодні у нас майже 3,5 мільйона громадян отримують соціальні послуги. Практично усі — державні. В Україні діє 732 територіальних центри соціального обслуговування, 737 центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, 324 будинки-інтернати, 202 відділення соціально-медичної допомоги, 87 закладів для безпритульних громадян та 25 установ для осіб, звільнених з місць позбавлення волі.

— На початок 2010 року сфера соціальних послуг характеризувалася низькою ефективністю при значних витратах, переважно зношеною інфраструктурою, застарілими методами управління, недостатньою кваліфікацією персоналу. Починаючи з кінця 2011 року, держава стала приділяти більше уваги розвитку сфери соціальних послуг, наслідком чого стало ухвалення низки стратегічних документів, наприклад, Стратегії реформування системи надання соціальних послуг та внесені зміни до базового Закону України «Про соціальні послуги». Однією з важливих інновацій стало те, що відтепер послуги можуть надавати за бюджетні кошти також і громадські, благодійні та комерційні організації, фізичні особи-підприємці. Проте для реального ринку соціальних послуг місцевим адміністраціям, які уповноважені здійснювати соціальне замовлення соціальних послуг, не вистачає коштів у місцевих бюджетах, — говорить керівник проекту ПРООН «Підтримка реформ соціального сектору в Україні» Олена ІВАНОВА.

Цікаво, що згідно із новим законодавством, надавачем соціальної послуги може стати не організація, а людина, зареєстрована як підприємець. Наприклад, людина із медичною освітою може доглядати за інвалідом та отримувати на це фінансування (зарплату) і страховий стаж. Поки що у нас таких випадків немає. Зате є гарні приклади — пілотні проекти —  коли недержавні організації виконують замовлення держави. І виконують його успішно. Наприклад, у Запоріжжі восьмий рік діє обласний центр допомоги безпритульним та особам, які звільнилися з місць позбавлення волі.

— Ми працюємо із 2006 року. Провели конкурс серед організацій, які виявили бажання працювати, переможцем якого стала обласна організація Товариства Червоного Хреста — вони мають досвід роботи з цією категорією громадян, — розповіла заступник Департаменту соціального захисту Запорізької ОДА Галина ГОНЧАРЕНКО. — На сьогодні у нас діють 16 служб гарячого харчування для безхатченків та звільнених з місць позбавлення волі. Уже видано понад 22 тисячі порцій нашим користувачам. Товариства Червоного Хреста виконує всі умови договору. Проблемою є те, що здійснення процедури державних закупівель не допускає перевищення коштів понад 100 тисяч гривень. Ця сума для місцевих і районних програм є нормальною, а для обласної програми — замала. Тим не менше до нас підключилися інші організації: у нас розширився спектр послуг, які ми надаємо, покращилася якість харчування, громадяни можуть обстежити своє здоров’я, отримати консультації необхідного фахівця.

До речі, в Міністерстві праці та соціальної політики повідомили, що з 1 грудня 2013 року в Україні підвищать мінімальні зарплати та пенсії, а також підвищать розміри всіх державних соціальних допомог, прив’язаних до розміру прожиткового мінімуму.

КОМЕНТАР

Наталія КОРОЛЕВСЬКА, міністр праці та соціальної політики:

— Система соціальних послуг в Україні перебуває на активній стадії реформування. У березні були прийняті зміни до Закону України «Про соціальні послуги» і затверджена Стратегія реалізації до 2016 року. Ми хочемо створити сучасну, прозору систему, яка буде надавати якісні та доступні соціальні послуги: щоб кожна людина, яка опинилася у складних життєвих обставинах була впевнена, що її не залишать наодинці. Це не просте завдання, яке потребує серйозних перетворень. У нас — понад три мільйони громадян отримують соціальні послуги. Для підвищення їх якості ми здійснюємо низку заходів. По-перше, розпочато процес залучення недержавних  суб’єктів до надання соціальних послуг. По-друге — ми розпочали процес стандартизації соціальних послуг. По-третє, вже затверджено нову модель діяльності фахівців соціальної роботи. Їх головне завдання — діяти на випередження: забезпечити раннє виявлення сімей і громадян, які потрапили у складні життєві обставини, щоб втрутитися і вирішити проблему невеликими ресурсами. Також ми працюємо над скороченням кількості документів, які необхідні, щоб отримати соціальну послугу лише до паспорта. І вже підготовлено пакет першочергових дій для посилення соціального захисту населення — створення інспекцій соціального самозахисту населення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати