«Бомбовий» інцидент
Грузія звинувачує РФ у бомбардуванні своєї території
Два російські літаки порушили повітряний простір Грузії і скинули 700-кілограмову бомбу, яка не вибухнула. Як повідомив голова департаменту зовнішніх зв’язків міністерства внутрішніх справ Грузії Шота Утіашвілі, бомбу скинуто на село Цителубані, розташоване в 65 кілометрах на північний захід від Тбілісі. «На щастя, вона не вибухнула. Якби вона вибухнула, сталася б трагедія», — додав він. Село розташоване недалеко від міста Горі й у декількох кілометрах від кордону самопроголошеної республіки Південна Осетія.
Міністр внутрішніх справ Грузії Вано Мерабішвілі назвав те, що відбулося, «актом агресії». «Наші радари зафіксували, що ці літаки прилетіли з Росії, і вони пішли в тому ж напрямку, звідки і прилетіли... Я розцінюю цей факт як акт агресії, здійснений літаками, що прилетіли з території іншої держави», — цитує його слова агентство Рейтер. За повідомленням грузинського МВС, інцидент стався о 20.00 МСК у понеділок, зараз на місці падіння бомби працюють вибухотехніки
Тим часом, російська сторона заперечує свою причетність до цього інциденту. Начальник служби громадських зв’язків ВПС Росії полковник Олександр Дробишевський заявив, що «літаки російських ВПС ні в понеділок удень і ввечері, ні сьогодні зранку ніяких польотів у цьому регіоні не здійснювали і ніяк не могли порушити кордон повітряного простору суміжної держави».
Вчора перший заступник міністра закордонних справ Грузії Ніколоз Вашакідзе передав ноту протесту послу Росії у Грузії В’ячеславу Коваленку, який категорично заперечує участь російських військових літаків у бомбардуванні грузинської території.
Останній раз про порушення повітряного простору російськими літаками влада Грузії заявляла в березні. Тоді, за даними МВС республіки, декілька сіл у Кодорській ущелині було обстріляно з вертольотів, які нібито належали російським ВПС. У міністерстві оборони Росії ці звинувачення назвали провокацією.
Що стоїть за цим інцидентом зі скиданням авіабомби? Яку мету переслідували його організатори? Що треба робити, аби не повторювалися подібні інциденти?
КОМЕНТАР
Олександр РОНДЕЛІ , президент Фонду дослідження стратегії та міжнародних відносин, Тбілісі:
— Можна по-різному розцінювати цей інцидент і цілі, які переслідували його організатори. Напевно, вони роблять це час від часу, щоб показати, що господарі тут ми. Льотчики іноді можуть помилитися. Але коли вони перетинають хребет, то це очевидно. Це ж не Тамбовська область, а гори, і тут знаходиться кордон. Це, напевно, порушення кордону. І всі це розуміють. Адже щоразу, коли подібне трапляється, російська сторона завжди заперечує. Я вважаю, що це попередження, що ми тут господарі. Причому, це попередження Заходу і нам.
Щоб такого не траплялося надалі, треба, щоб сусіди поважали сусідів, щоб поважали суверенітет. Ми ж не залітаємо на російську територію, а вони можуть. Якщо вони відчувають, що їм це може зійти з рук, вони продовжують це робити. На жаль, це асиметрія в можливостях. Це, очевидно, дає можливість одній стороні робити те, що їй заманеться. Я думаю, що з приводу цього інциденту Грузія має звертатися до ОБСЄ, як найбільш досяжної організації.