Перейти до основного вмісту

Буш знову назвав договір щодо ПРО «справою минулого»

14 червня, 00:00

Іспанія навряд чи випадково була обрана для першої зупинки європейського турне президента Буша- молодшого. Консервативний уряд Хосе Марії Аснара не схильний надто гостро критикувати політику нової американської адміністрації — тим більше, що в Буша досі все було гаразд iз публічною політикою, а сприйняття його в Західній Європі, між тим, далеке від захоплення.

У голови іспанського уряду Буш справді знайшов підтримку. Прем’єр-міністр Іспанії висловив своє здивування тим, що «дехто відразу дискваліфікував ініціативу США з ПРО, яка насправді покликана зробити світ безпечнішим для всіх людей». Буш у свою чергу намагався переконати європейців, що готовий до конструктивного діалогу. «Нас набагато більше об’єднує, ніж роз’єднує», — заявив він.

Найбільше розбіжностей у Європи та США нинi лише у двох питаннях — ПРО та Кіотського протоколу, однак і цих двох проблем достатньо, аби говорити про серйозні суперечки Старого та Нового світу. Міністри у справах довкілля країн Євросоюзу прийняли у Брюсселі заяву, в якій відхилили альтернативні пропозиції Буша з кліматичних проблем і закликали його повернутися до умов Кіотських домовленостей. «Відмова США від протоколу означатиме затримку на кілька років у міжнародних діях iз запобігання потепління клімату. Ми не можемо на це пристати», — заявив міністр охорони довкілля Швеції Челл Ларссон. Сьогодні на саміті ЄС у Стокгольмі Буш переконуватиме європейців у слушності своїх зауважень до Кіотського протоколу. Між тим, відмову його виконувати він пояснював по-американському просто — це не йде на користь американському бізнесу.

Не поступився американський президент і своєю позицією стосовно перегляду системи протиракетної оборони. «Договір про ПРО від 1972 року — справа минулого, — заявив Буш на прес-конференції в Іспанії. — Він не дає можливості народам, що прагнуть свободи, розбудовувати своє майбутнє. Ми повинні пояснити це нашим друзям і союзникам, а також Росії, що наші ініціативи зроблять світ безпечнішим». Про Росію Буш згадав не випадково — останнім пунктом його турне буде зустріч iз президентом Путіним у Словенії. «Я з нетерпінням чекаю на цю зустріч, — заявив Буш. — Ми повинні встановити нові, конструктивні та реалістичні вiдносини з Росією».

Європейці не влаштовували масових акцій протесту проти турне Джорджа Буша, віддавши перевагу нагальнішим справам. Однак у багатьох країнах Європи все-таки відбулися нечисленні демонстрації. В Іспанії, кількасот демонстрантів пікетували посольство США, під транспарантами на кшталт: «Земля — це наш дім, а не ваш супермаркет!». У швецькій столиці, Стокгольмі, поліція затримала 40 чоловік, які влаштували табір протесту навпроти місця зустрічі лідерів ЄС, що має статися сьогодні за участю Джорджа Буша. У Норвегії та Франції активісти Грінпісу висадилися на американські танкери, протестуючи таким чином проти політики Буша у сфері охорони довкілля, повідомляє Сі-Ен-Ен. У Брюсселі відбулась демонстрація біля посольства США.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати