«Хороше поле»
Україна та Угорщина наповнюють співпрацю енергетичним змістомДводенний візит президента України Віктора Ющенка в Угорщину мав енергетичний присмак з культурним акцентом. У перший день візиту українська і угорська сторони в основному обговорювали питання співробітництва в енергетичній сфері, а наступного дня культурні питання.
Під час переговорів з угорським прем’єр-міністром Ференцем Дюрчанем Віктор Ющенко запропонував Угорщині взяти в оренду українські газові сховища. За словами Ющенка, на українсько-угорському кордоні є кілька підземних сховищ, які Україна може надати для зберігання газу. Так, на Західній Україні українська сторона володіє потужностями зі зберігання газу до 30 млрд. кубометрів. «Сьогодні ми ведемо переговори з Угорщиною та іншими країнами Європи, як використати ці можливості для формування нової сторінки енергетичної безпеки», — сказав президент. З цього приводу Дюрчань наголосив, що Угорщина зацікавлена в будівництві на території України газосховища для потреб республіки потужністю більш ніж 1 млрд. кубометрів.
Український президент також повідомив, що Україна не має наміру збільшувати тарифи на постачання електроенергії в Угорщину. Як повідомлялося, 26 жовтня 2006 року «Укрінтеренерго» домовилася з компанією Emfesz Kft про експорт близько 1,5 млрд. кВт- годин електроенергії до Угорщини в 2007 році. Ющенко пояснив, що Україна не може збільшувати обсяги експорту електроенергії через немодернізовану інфраструктуру. Разом з тим він відзначив необхідність розбудови Бурштинського енергетичного острова, через який сьогодні експортується українська електроенергія до Угорщини. Ющенко наголосив, що нині Бурштинський енергетичний острів потребує «глибокої модернізації та збільшення пропускних потужностей». За його словами, саме тому українська та угорська сторони сьогодні говорять про залучення будівельників з обох країн до розбудови цього острову з урахуванням спільних інтересів.
Зі свого боку угорський прем’єр сказав, що його країна зацікавлена в будівництві гідрокаскаду у верхніх притоках Тиси. Крім цього, Угорщина також зацікавлена у збільшенні потужностей з транспортування енергоносіїв до Угорщини.«Ми говорили про збільшення потужностей з транспортування енергоносіїв до Угорщини для забезпечення угорської сторони, у нас є взаємний інтерес забезпечити безпеку транспортування енергоносіїв до Угорщини», — сказав Дюрчань.
У виступі перед представниками ділових та політичних кіл Уго рщини, серед важливих напрямків співробітництва двох країн Ющенко назвав енергетичну с феру, питання транспортни х коридорів, прикордонну співпрацю. Говорячи про перспективи регіонального співробітництва, Президент наголосив, що сьог одні під час зустрічей з керівництвом Угорщини ініціював проведення ближчим часом зустрічі на рівні керівників міністерств та відомств, що займаються питаннями лісового та водного господарства, а також екологічною політикою. За словами глави української держави, зустріч має відбутися орієнтовно у вересні в Ужгороді. Торкаючись питань співпраці в енергетичній сферi, Президент України сказав, що «нафтопровід «Адрія-Дружба» залишається провідним економічним проектом у галузі трубопровідного транспорту. Українська сторона вважає, що цей проект має «велику економічну доцільність і хороші перспективи реалізації». Президент також висловив задоволення просуванням у напрямку його реалізації. На його переконання, усталена динаміка економічного розвитку України, стабільний макроекономічний клімат у нашій державі та достойні показники економічного зростання є «хорошим полем для ведення ділового діалогу між бізнесами» України та Угорщини. Після завершення зустрічі з представниками ділових та політичних кіл Угорщини Віктор Ющенко був нагороджений золотою медаллю «Наукового товариства ім. Іштвана Сечені», а мер Будапешта Габор Демскі вручив Президенту України символічний ключ від угорської столиці.
Вчора український президент більше опікувався проблемами українських меншин, які мешкають в Угорщині. Під час зустрічі з керівництвом Державного органу самоврядування українців Угорщини та членами президії Європейського конгресу Ющенко наголосив, що питання допомоги та забезпечення повноцінного життя українців за кордоном було і залишається одним із пріоритетних для України. Крім того, він повідомив, що тема національних меншин та захищеності їхніх прав обговорювалася в ході його зустрічей з керівництвом Угорської Республіки у вівторок.
Крім того, вчора подружжя Ющенків разом з угорським президентом Ласлом Шойомом та його дружиною взяли участь у церемонії відкриття пам’ятника українському поету Тарасу Шевченку у Будапешті. У своєму виступі президент України наголосив на винятковій ролі, яку відіграв Шевченко для української нації, формування української мови. «Для нації це людина, яка впродовж останніх двох століть закликає до волі, до свободи, багато років навчає любові до свого народу», — сказав Ющенко. Він підкреслив, що надзвичайно важливим є збереження у молодших поколіннях українців поваги до постаті Великого Кобзаря. «Переконаний, що пам’ятник якраз і буде слугувати цій місії», — сказав президент, додавши що найкращим компліментом українському народу від будь- якої держави світу та нації є вшанування пам’яті Тараса Шевченка.
Ющенко висловив вдячність властям Угорщини та Будапешта за сприяння у спорудженні пам’ятника, а також українській громаді Угорщини та митцям за участь у цьому. «Це прояв нашої дружби, добросусідських відносин та любові між Україною та Угорщиною», — наголосив президент України. У свою чергу Шойом високо оцінив національну самосвідомість української діаспори в Угорщині. «Цей пам’ятник має бути ознакою українсько-угорської дружби», — сказав він. У ході церемонії відкриття монумент було освячено. На завершення урочистостей пролунав вірш Шевченка «Думи мої, думи мої» .
КОМЕНТАР
Як в Угорщині сприйняли пропозиції України зі зберігання газу? У яких галузях Угорщина зацікавлена співробітничати з Україною? І в яких сферах потрібно чекати прогресу?
Ласло ПОТИ, головний науковий співробітник Центру стратегічних і оборонних досліджень, Будапешт:
— Я оцінюю візит українського Президента в Угорщині як ознаку того, що нарешті після довготривалої перерви двосторонні зв’язки почали розвиватися на міцних засадах. Я, передусім, бачу це в тому, що на найвищому рівні між нашими країнами відбувається нормальний діалог. Я знаю, що цей візит планувався кілька років тому.
Що стосується пропозицій українського Президента, я оцінюю їх у кількох аспектах. Передусім, це ознака того, що двосторонні зв’язки розвиваються углиб. На порядку денному знаходяться бізнес пропозиції, а не якісь політичні проблеми або питання. Можна сказати, що нормальні справи визначають зміст переговорів такого високого рівня. Крім того, газові пропозиції України можна розглядати як спробу української сторони передати досвід, який утворився після газової кризи, що виникла два роки тому, коли Україна у протистоянні з Росією здавалася в очах Європейського Союзу ненадійною транзитною державою. Що стосується сховищ газу, я точно знаю, що Угорщина має потребу у такому сховищі. Будапешт із цього приводу також веде переговори з Росією та намагається якимось чином вирішити це питання. Угорщині потрібне таке сховище для енергетичної безпеки країни. Я розумію, що українська сторона пропонує сховище не лише Угорщині, а й іншим країнам ЄС. Мені здається, що Угорщині потрібна скромна частина їхніх тих можливостей, які пропонує українська сторона. Ті процеси, які розпочалися в ділових відносинах між нашими країнами й те, що український капітал робить бізнес в Угорщині, — все це приносить користь двостороннім відносинам. Я не думаю, що Україна стане пріоритетом для угорської політики. До речі, зараз в Угорщині триває процес оновлення зовнішньої політики. У країні розробляється зовнішня політична стратегія. Побачимо, яке місце там посяде Україна. Я для себе визначаю прогрес на тлі того, що до 2004 року Угорщина практично ігнорувала Україну. Або краще сказати, не так як слід ставилася до цієї країни, що стосується значущості України в угорській зовнішній політиці. Два з половиною року триває корекція угорської зовнішньої політики. Прогрес можна виміряти таким чином, якщо політичні контакти на вищому рівні та на рівні різних спеціальних галузей просунуться й стабільно розвиватимуться — це буде дуже важливим і значним прогресом у порівнянні з тим, що було раніше. Повинні розвиватися нормальні і повторювані контакти, нормальні добросусідські відносини зі всіма позитивними наслідками. Важко назвати одну сферу. Я не думаю, що Угорщина могла б зайняти місце Польщі як адвоката України в Євросоюзі та НАТО. Але, з іншого боку, вона вже не ігноруватиме Україну. Тому можна говорити про те, що вона знаходитиметься посередині між двома крайнощами, займаючи нормальну позицію та розвиваючи нормальні відносини з Україною.
Я не виключаю можливості підтримки Угорщиною включення перспективи членства України в нову розширену угоду щодо співпраці між ЄС і Україною. Це можливо в тому випадку, якщо таке формулювання не матиме конкретних обіцянок, а просто буде констатацією того, що така можливість існує.