Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

09 червня, 00:00

Акція «Стоп-бензин» по-білоруськи

Близько 1000 машин заблокували позавчора ввечері на дві години головний проспект Мінська — проспект Незалежності — в рамках акції «Стоп-бензин!» Так білоруські автомобілісти відреагували на 60% подорожчання пального. Водії через соціальні мережі домовилися близько 19.20 виїхати на проспект на певній ділянці й о 19.30 почати сигналити, розмахувати з вікон порожніми каністрами, включати «аварійку». Деякі домовилися «ламатися»: зупинятися, відкривати капот, «ремонтувати» машину. Так проспект став. З’явилося багато ДАІшників, у тому числі, на тракторах-евакуаторах (міліція на тракторах — це особлива білоруська фішка, яку обожнюють фотографувати іноземці.) Але що вони могли зробити з сотнями машин? Ні-чо-го! Лише знімати невдоволених водіїв на камеру. Спецназ схопив 5 осіб, які тримали плакати «Стоп-бензин» на тротуарі. Вчора Мінський суд призначив їм штрафи — від 100 до 140 доларів (за офіційним курсом). Підвищення цін торкнулося кожного. На 60% і вище підскочив бензин, цукор, м’ясо, сигарети, крупи, фрукти. І це вже не ефемерна незадоволеність «групи незгодних» на тему того, що мало свободи і демократії. Це — обурення, що люди змушені тепер економити на всьому, починаючи з їжі. На цьому фоні білоруський інтернет повеселив і сколихнув потішний відеоролик. Заступника міністра економіки Андрія Тура піймали на одній посольській вечірці і почали ставити незручні питання на кшталт «як Ви почуваєтесь, опустивши країну в убогість?». Заступник міністра, який добряче випив і розчервонівся, заявив особливо настирливій пані «Б..., геть!..». Потім бізнесмен Андрій Кабанов, який і знімав усе це на відео, запитав прямо: «В моєї фірми обіг 11 млн. доларів за минулий рік, у мене — 126 працівників. Чому я змушений тепер закладати свою квартиру, аби якось витягнути фірму?» На це заступник міністра Андрій Тур відповів просто: «Тому що ти, друже, живеш не по кишені!». А вчора, наприклад, головний редактор президентської газети «Радянська Білорусія» Павло Якубович обмовився на своїй шпальті, що й сам відчув подорожчання — раніше склянка морквяного фрешу коштувала 30 тис., а тепер — 40. Але Якубович все одно порадив усім його пити, адже «це корисно, й освіжає». 40 тисяч — це 8 доларів. А зарплата вчителя (з урахуванням нового курсу) — 140 дол. Так, хто живе не по кишені? — повідомляє Роман ТУМАШИК, Мінськ.

Учора стало відомо, що Лукашенко розпорядився із завтрашнього ранку знизити ціну на бензин — з 5100 до 4500, і підвищувати на 2—3% щокварталу. Так уже було з тонуванням скла в автомобілях. Кілька років тому ДАІ видало указ про заборону будь-якого тонування. Навіть ті, хто вже мав таку машину, зобов’язаний був замінити скло — а це кілька сотень доларів! Почалися протести водіїв. Лукашенко дізнався про це — і все скасував. Красиві популістські жести властиві білоруському президентові.

Мер Москви виділив на боротьбу з расизмом 110 млн. рублів

На підтримку доброзичливих міжетнічних стосунків у Москві столичний уряд планує до кінця року витратити понад 110 мільйонів рублів (2,7 млн. євро). У планах міської влади — провести цілий комплекс різних заходів, які мають допомогти москвичам позбутися расистських настроїв. Вирішити проблему ставлення до них корінних москвичів, мабуть, покликана спеціальна програма, затверджена міським урядом. У другому півріччі в Москві буде реалізовано проект соціальної реклами під гаслом «Не хворій на расизм!». Окрім зовнішніх плакатів з’являться спеціальні банери для розміщення в Інтернеті та окремий Інтернет-сайт, присвячений тематиці міжетнічних стосунків. В ефір вийде шість документальних фільмів, присвячених збереженню та розвиткові національних культур у Москві. Влада Москви пообіцяла сприяти релігійним організаціям у проведенні свят представниками різних конфесій. У той же час, згідно з заявою мера Москви Сергія Собяніна, яку цитує газета «Известия», в російській столиці «є райони, де до 25% населення не говорить по-російськи, а через величезну кількість іноземних учнів у столичних школах запроваджено додаткові курси російської мови». За даними «Комсомольской правды», в московських школах величезна конкуренція під час набору першокласників до класів «А», куди нібито не потрапляють діти мігрантів. За даними правозахисного центру «Сова», в Росії 2010 року в результаті «расистськи та неонацистськи мотивованого насильства» загинуло 37 осіб, не менше 386 осіб дістало поранення.

НАТО може змінити стратегію повітряної операції в Лівії

Міністри оборони країн НАТО на зустрічі в Брюсселі мають намір обговорити результати двомісячної військово-повітряної операції в Лівії. Тим часом, у ніч на середу в Тріполі було чути потужні вибухи. У вівторок столиця Лівії піддалася інтенсивному бомбардуванню. Лівійський лідер Муаммар Каддафі пообіцяв залишитися в країні «живим чи мертвим». Він закликав своїх прибічників не боятися авіаударів НАТО та зібратися в його комплексі в Тріполі. У зверненні до нації полковник Каддафі сказав також, що не боїться смерті, оскільки «стати мучеником — у мільйон разів краще, аніж здатися ворогові». Тим часом, Росія і Китай окремо один від одного роблять дипломатичні зусилля, спрямовані на припинення війни в Лівії. У Пекіні зараз перебуває міністр закордонних справ Лівії, а спецпредставник президента Росії щодо Африки Михайло Маргелов провів переговори з лівійськими повстанцями в місті Бенгазі. На зустрічі міністрів НАТО в Брюсселі йтиметься про посилення тиску на Муаммара Каддафі. Окрім того, міністри збираються обговорити стратегію дій після закінчення військової операції за умов перехідного періоду. Минулого тижня країни-члени НАТО домовилися продовжити операцію в Лівії ще на 90 днів. З того часу, в операції почали брати участь британські та французькі вертольоти.

В Азербайджані демонтували пам’ятник Мубаракові

В азербайджанському місті Хирдалан (поблизу Баку) знесли пам’ятник колишньому президентові Єгипту Хосні Мубараку. Знесення пам’ятника, за відповідною вказівкою, що надійшла від виконавчої влади міста Баку, відбулося минулої ночі, — повідомляє Інтерфакс-Азербайджан. Про подальшу долю пам’ятника Мубараку наразі нічого не відомо. Раніше повідомлялося, що в столиці Азербайджану планується створення алеї, де знаходитимуться знесені пам’ятники. Хирдалан з 2008 року є містом-побратимом єгипетського Калюбея. Таку ж назву носить вулиця, на якій розташовано парк із пам’ятником Мубаракові. Своєю чергою, єгипетський уряд назвав одну з вулиць Калюбея — Апшерон. Після початку маніфестацій у Єгипті, майданчик біля пам’ятника Мубаракові в Хирдалані охоронявся поліцією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати