Квасьнєвський залишається фаворитом
Завтра поляки обиратимуть нового президентаНаприкінці вересня один із польських телеканалів оприлюднив відеоплівку трьохрічної давнини, на якій Сівец копіював Папу Римського Івана Павла II. Незважаючи на давність подій, це закономірно викликало в католицькій країні хвилю незадоволення, якою одразу скористалися опоненти Квасьнєвського. Сівец подав у відставку, але приблизно 10 відсотків симпатизуючих польському президенту соціологічних голосів було втрачено. В одному з останніх передвиборних досліджень варшавського Центру вивчення виборів зафіксовано, що підтримка Квасьнєвському знизилася до 49 з половиною відсотків, в той час як його опоненти, обидва — представники правого табору Кшаклевський та Олєховський мають приблизно по 16 відсотків голосів підтримки. Тобто, в найгіршому для Квасьнєвського випадку він переможе не в першому, а в другому турі.
Можна підозрювати, що оприлюднення скандального кліпу було «зпрограмоване» правими — зокрема, прихильниками кандидату від Акції Виборчої «Солідарність» Маріана Кшаклевського. Його рейтинг поволі, але зростав напередодні виборів, чому сприяв не лише скандал з Сівецем. Кшаклевський підтримав невдоволення правих тим, що президент Квасьнєвський наклав вето на ухвалений сеймом закон, який дав би полякам можливість брати участь у черговій хвилі приватизації ще досить вагомих державних фондів, насамперед муніципального та кооперативного житла, в якому вони мешкають. Праві переконані, що хоча закон не є ідеальним, він — єдиний спосіб зупинити розпродаж державної власності іноземним власникам. Президентське вето, покликане, на думку польського президента уникнути економічного хаосу, стало однією з причин масштабної демонстрації у Варшаві минулої середи, що пройшла під гаслами: «Немає свободи без власності» і «Кшаклевського — в президенти!». За різними даними, напередодні виборів Кшаклевського, а відповідно — й програму правих — підтримувало не більше 16 відсотків поляків. Хоча в сеймі (нижній палаті парламенту склалася саме права більшість).
Цілком можливо, що Квасьнєвський-2 матиме серйозні проблеми із урядом, сформованим із представників «Солідарності». Але це — справа майбутнього.
Цілком логічно було б і повірити численним заявам польських експертів, що попри зміну польського співголови консультативного комітету при президентах України та Польщі український напрямок польської зовнішньої політики не зазнає жодних змін. Польща, як і раніше, звертатиме увагу Заходу на необхідність більш тісного співробітництва зі своїм східним сусідом. Як і раніше, Варшава заявлятиме, що не підтримуватиме жодних кроків, які могли б бути спрямованими проти України, і що вона зберігатиме безвізовий режим з Україною рівно стільки, скільки це буде можливим. Це, щоправда, не заважає зараз полякам ще раз прораховувати всі можливості, пов’язані з новими експортними трубопроводами з Росії. А на те, що у Львівській міськраді пропонували, оголосити Квасьнєвського та Сівеца персонами нон грата у Львові, очевидно, реакції з Варшави не буде жодної, оскільки її не було і в Україні.