Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Повномасштабний конфлікт

ООН пропонує ввести в Ліван миротворців
18 липня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Події на Близькому Сході все більше свідчать про розгортання повномасштабного військового конфлікту в цьому регіоні. Наразі можна говорити про найгострішу кризу між Ліваном та Ізраїлем з моменту виходу ізраїльської армії з окупованих територій південного Лівану в 2000 році. Досі протистояння між палестинцями та ізраїльтянами хоча й доходило до ракетних обстрілів, обмежувалося територією Палестинської автономії й Ізраїлю. Тепер бойові дії з широким використанням авіації та артилерії перенеслися на територію Лівану.

Приводом для розгортання Ізраїлем операції проти Лівану стало захоплення минулого тижня бойовиками «Хізбалли» двох ізраїльських солдатiв. Ізраїльська армія вибирає як мішені для ударів бази й табори бойовиків, проте жертвами обстрілу стають прості люди. Не менше 17 ліванців, вісім ізраїльтян та сім громадян Канади ліванського походження загинули в понеділок та неділю в ході ударів ізраїльської авіації й ракетного обстрілу «Хізбалли», повідомили офіційні джерела, джерела в силах безпеки та засоби масової інформації. Усього з початку військового протистояння від рук бойовиків «Хізбалла» загинуло 24 ізраїльтянина, в тому числі, 12 мирних жителів. Від авіаударів у відповідь Ізраїлю в Лівані загинуло 162 людини, лише 13 з яких не були мирними жителями.

Примітно, що реакція провідних країн світу на події в Лівані є одностайною. Лідери «вісімки», що зібралися на саміт у Санкт-Петербурзі, поклали відповідальність за різкий сплеск напруженості на Близькому Сході на «екстремістів». У прийнятій заяві, зокрема, зазначається, що члени «Хізболла» в порушення «Блакитної лінії» атакували Ізраїль з території Лівану, вбили і захопили ізраїльських військовослужбовців». Визнавши за Ізраїлем право на самооборону, лідери «вісімки» закликали його виявляти максимальну стриманість, а радикальне угруповання «Хізбалла» — звільнити двох ізраїльських солдат. У заяві йдеться, що звільнення цих військових і припинення ракетного обстрілу ізраїльської території бойовиками «Хізбалли» необхідно для створення «умов для припинення насильства». Лідери «вісімки» зазначають, що не можна дозволити екстремістам і тим, хто їх підтримує, втягнути регіон в хаос.

Своє слово у вирішенні конфлікту готова сказати ООН. Це випливає зі слів генсека ООН Кофі Аннана, який прибув для участі на саміт «вісімки». За словами генсека, країни-члени Ради Безпеки ООН обговорюватимуть подробиці угоди про відправку міжнародного контингенту в Ліван. Аннан спільно з британським прем’єр-міністром Тоні Блером закликав до введення миротворчих сил, щоб зупинити напади на Ізраїль. На думку Т. Блера, цей контингент міг би «зупинити обстріл Ізраїлю, що дало б Ізраїлю привід припинити напади на позиції «Хізбалли».

У Ізраїлі відхиляють таку пропозицію. «Я не думаю, що ми знаходимося на такій стадії. Ми перебуваємо на стадії, коли ми хочемо бути впевнені, що «Хізбалла» не знаходитиметься на північному кордоні Лівану», — заявив представник ізраїльського уряду Мірі Ейзін.

Інший ізраїльський чиновник називає «гіпотетичним» прийняття ООН резолюції, яка б передбачала припинення вогню з ізраїльської сторони. «Я не думаю, що ООН вимагатиме від Ізраїлю в односторонньому порядку припинити вогонь. Для цього немає жодних підстав», — цитує Франс-Прес слова ізраїльського чиновника Аві Пазнера. З його слів, поки не стоїть питання про необхідність міжнародного посередництва в урегулюванні даного конфлікту. Водночас А. Пазнер не виключає, що Франція може зіграти важливу роль у розв’язанні кризи, як це вона з успіхом робила в 1996 році. Ці слова ізраїльського чиновника можна розглядати як коментар відносно рішення президента Франції Жака Ширака, який направив у Ліван прем’єр-міністра Доміника де Вільпена з міністром закордонних справ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати