Про нас
У представниках «Отпору» в Україні влада вбачала американських найманців, але випровадили їх без великих скандалів. Розгортання діяльності белградського «Отпору» в Україні більшість українських громадян сприймала як втручання у внутрішні справи. Особливо у Східній Україні можна почути коментарі в стилі: «Було б краще для сербів упорядкувати хаос у своїй економіці, ніж займатися експортом революцій».
Помаранчевий — колір кампанії Ющенко — цими днями в Києві повсюдно. Таксист, який підвозив російських журналістів, видав їм кілька помаранчевих стрічок, пояснивши: «Ви хоч і не громадяни України, але пристойні люди.» Цікаво, що представник місії спостерігачів від СНД, коментуючи українським журналістам ситуацію в день виборів, заявив, що помаранчевий колір у Києві — це свідчення «неподобства та незаконослухняності». Ці слова, вимовлені перед телекамерами громадянкою Росії, викликали в Україні шквал антиросійських емоцій.
До десятої вечора на майдані Незалежності зібралося кілька десятків тисяч прихильників Віктора Ющенка, але вони й не думали захищати якось демократію — вони святкували перемогу, розмахували помаранчевими прапорами та тріумфували, коли на великому телеекрані показували результати exit polls. Тим часом зростала явка виборців... До півночі явка у східних регіонах сягнула 98%, а на деяких виборчих дільницях перевалила за 110%. Це були офіційні дані Центральної виборчої комісії. У штабах Віктора Ющенка почалася паніка. Люди в помаранчевих шарфах, які ще дві години тому обнімалися і святкували перемогу, тепер, немов зговорившись, кудись телефонували і чекали, що приїде Віктор Ющенко і покличе на барикади. Віктор Ющенко все не їхав і не кликав.
Схід України переграв її захід і центр. Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області та Крим принесли чинному українському прем’єру Віктору Януковичу ті голоси, які можуть забезпечити йому президентське крісло на найближчі 5, а може, й 10 років. Кандидата від опозиції Віктора Ющенка підтримала більша кількість регіонів — практично вся Західна і Центральна Україна та столиця — Київ. Але річ у тому, що у східних областях проживає понад третину населення країни, а воно, як показує ЦВК, продемонструвало найвищу по Україні (майже стовідсоткову) явку й однозначну підтримку своєму земляку Віктору Януковичу (Янукович родом із Донецької області).
Підтверджується інформація, що президентські вибори в Україні проходять в атмосфері надзвичайних заходів безпеки. Вибори стали одним із ключових моментів протистояння між західними столицями та Москвою... Західні спостерігачі заявляють про численні факти порушень у ході виборів... У разі перемоги В.Ющенка Україна відразу повернеться до переговорів щодо вступу цієї держави до НАТО та ЄС. Через це Москва підтримала ще в першому турі В.Януковича. Президент Росії В.Путін фактично втрутився у виборчий процес. З огляду на це, відповідно відреагував і президент США Дж.Буш, котрий у своєму письмовому посланні попередив Київ про необхідність забезпечення справедливих і демократичних виборів.
Тоді як Європа з такою ж пасивною байдужістю, з якою вона спостерігає за обмеженням демократії в Росії, схоже, примирилася з катастрофічним сценарієм, у якому Україна таки опиняється під «російським катком», тисячі українців вийшли на вулиці з протестом, даючи зрозуміти, що вони будуть готові повторити грузинський сценарій мирної революції, аби не допустити, щоб у них викрали вибори.
«Поки ще тимчасові результати президентських виборів на Україні містять у собі практично весь набір елементів вибухонебезпечної ситуації, що склалася в колишній радянській республіці. Уявну перемогу з перевагою в 3% українського прем’єр-міністра і наступника президента Леоніда Кучми міжнародні спостерігачі назвали позбавленої демократичних гарантій. У той час як Європейський Союз і Сполучені Штати назвали результати виборів сфальсифікованими, Володимир Путін привітав прем’єр-міністра Віктора Януковича з його «чесною і переконливою» перемогою. Післявиборна ситуація вимагатиме від керівництва країни максимальної відповідальності. І необхідно, щоб у вирішенні спірної ситуації, передусім, мирно і демократично превалювали інституції держави України.
Випуск газети №:
№214, (2004)Рубрика
День Планети