Свіжа атмосфера
Москва та Варшава налагоджують відносини![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080209/424-3-1.jpg)
Схоже, що відносини між Росією та Польщею почали налагоджуватися. Підтвердженням цього стали вчорашні переговори в Москві між главами польського й російського урядів Дональдом Туском і Віктором Зубковим. Знаковим є вже сам факт таких переговорів. Адже вперше за шість років польський прем’єр відвідує Москву. Очоливши уряд у листопаді 2007 року, Д. Туск заявив, що нова польська адміністрація візьме курс на поліпшення відносин із Росією й пообіцяв «здивувати всіх їхнім динамічним розвитком». У Москві також розраховували, що «на основі прагматизму, взаємної вигоди й поваги інтересів один одного російсько-польські відносини отримають серйозний імпульс до поступального розвитку». Про це напередодні візиту польського прем’єра заявив офіційний представник МЗС РФ Михайло Каминін.
Поки що рано говорити, що сторонам вдалося досягнути прориву у відносинах. Реально прем’єри домовилися про поновлення роботи міжурядової комісії з економічного співробітництва. Як повідомив на прес-конференції В. Зубков, на сьогоднішньому порядку денному стояло відновлення нормальної роботи основних механізмів двосторонніх зв’язків, передусім, міжправкомісій з економічного співробітництва. «Ми сьогодні у вузькому складі обговорили питання вже практичної роботи МПК», — підтвердив Доналд Туск.
Російський прем’єр розцінив візит польського колеги як важливий етап розвитку російсько-польських відносин, які повинні будуватися «на основі взаємоповаги, добросусідства та врахування інтересів». За його словами, «російський уряд відкритий до діалогу й готовий шукати рішення, які вивели б російсько- польські відносини на новий етап». У той же час Зубков зазначив, що в деяких напрямах прийняті конкретні кроки. Це стосується зняття заперечень з боку Польщі щодо Росії в ОЕСР. «Наші санітарні, ветеринарні та фітосанітарні служби досягли домовленості про поновлення постачання польської сільськогосподарської продукції в Росію», — нагадав Зубков.
Зі свого боку, Туск назвав дуже істотним заклик Зубкова до відродження відносин, для того, щоб двосторонні відносини стали кращими. За його словами, основою для цього є вміння розмовляти і вирішувати існуючі проблеми наперекір труднощам. Він також повідомив, що Польща зацікавлена в нарощуванні об’ємів взаємних російсько-польських інвестицій і забезпеченні їх відповідним захистом. «Є очевидним, що Польща зацікавлена в захисті інвестицій, ми налаштовані на взаємну вигоду і взаємну користь», — зазначив він. За словами прем’єра Польщі, нині рівень російських інвестицій у польську економіку досягнув «досить високого рівня» і склав близько 300 мільйонів євро. Він повідомив, що питання про захист взаємних інвестицій буде однією з основних тем роботи російсько-польської міжурядової комісії, що поновлює свою діяльність. У свою чергу, прем’єр-міністр РФ також відмітив необхідність істотного поліпшення умов для взаємних інвестицій.
Як відомо, раніше каменем спотикання у відносинах Москви та Варшави було будівництво Росією газопроводу «Північний потік» в обхід Польщі. Але, як визнав на прес-конференції Д. Туск, сторони збираються й надалі ефективно співпрацювати в газовій сфері. «Ми абсолютно спокійно констатували, що наші погляди, підходи щодо «Північного потоку» різні, але, в той же час ми підтвердили, що у сфері газу Польща й Росія співпрацюють дуже добре, і що обидві сторони піклуватимуться, щоб наша газова політика всім приносила користь і в майбутньому», — заявив він.
Російський прем’єр підкреслив, що «передусім «Північний потік» — загальноєвропейський і направлений на забезпечення енергобезпеки всього континенту». Зубков також нагадав, що газопровід розроблений з урахуванням усіх аспектів, у тому числі екологічного. «На першому етапі його пропускна спроможність складе близько 28 млрд. куб м газу на рік, а в подальшому вона буде збільшена вдвічі», — зазначив він.
КОМЕНТАРІ
Федір ЛУК’ЯНОВ , головний редактор часопису «Россия в глобальной политике»:
— Що стосується загалом стосунків Польщі та Росії на практичному рівні, то після цієї зустрічі може статися поліпшення. Питання сільськогосподарської продукції вирішується і, судячи з усього, Польща остаточно зніме вето на початок переговорів Росії та Євросоюзу. Ті практичні кон’юнктурні речі, які останні півтора року стояли у відносинах між обома країнами, розв’яжуться певним чином. Це, так би мовити, те, що перебуває на поверхні. Є більш серйозні проблеми, які діляться навпіл. Одна проблема стосується розміщення на польській території елементів американської ПРО. Але це та проблема, яку доцільно обговорювати з Польщею. Це ухвала не Варшави, а Вашингтона. Внаслідок зрозумілих причин, ні Польща, ні Чехія з даного питання сказати «ні» Сполученим Штатам не можуть. Тому ніхто не чекає, що Туска переконають і він відмовиться від цих планів. Інша річ, що Польща може вплинути на темпи розгортання цього проекту. Що стосується будівництва газопроводу через Білорусь, країни Балтії і Польщу, то Росія на це не піде. Бо будівництво «Північного потоку» передусім пов’язане з бажанням уникнути транзитних країн. А будівництво через Польщу — це, навпаки, збільшення транзитних країн і залежність від них. Окрім того, саме будівництво проекту «Amber», напевно, дешевше, але експлуатація дорожча. Тоді Росія платитиме за транзит газу на постійній основі досить великі гроші Польщі та іншим транзитним країнам. Я гадаю, що в перспективі атмосфера польсько-російських стосунків поліпшиться. Проте принципових змін чекати не доводиться. Оскільки Польща ставиться до Росії з великою підозрою. А Росія, зі свого боку, теж. Але конкретні проблеми, ті, які заважають співпраці, можуть бути пом’якшені. У той же час, я не бачу проривів у розвитку економічних відносин між Польщею та Росією. Можна лише говорити про поступове нарощування.
Єжи Марек НОВАКОВСЬКИЙ , глава східного центру Польського відритого університету:
— З одного боку, російський прем’єр відмовився від переговорів щодо будівництва проекту «Amber». Але з іншого боку — цікавою є його заява про те, що не буде ніяких проблем із торгівлею сільськогосподарською продукцією. Загалом, переговори прем’єрів можна характеризувати як рух у бік поліпшення стосунків і атмосфери стосунків. Це видно після переговорів Туска та Зубкова. Атмосфера між обома країнами почала прояснюватися в останні два місяці. По-моєму, свідченням цього є сам візит і перші результати переговорів. Хоча були певні побоювання, що він не відбудеться в зв’язку із затриманням польського журналіста. Торкаючись майбутнього польсько-російських відносин, можна говорити, що Польща не відмовиться від стратегічних інтересів. По- перше, вона не відмовиться від стратегічної співпраці з Україною і підтримки України, Білорусі, Молдови. По-друге, Польща не виступатиме проти будівництва Північного газопроводу. По-третє, наші непорозуміння в сфері історії ми вирішуватимемо на рівні наукових працівників, а не політиків.