Перейти до основного вмісту

Вічний президент?

У Росії побоюються «конституційного перевороту»
21 січня, 00:00

Росії загрожує конституційний переворот, який може виразитися в подовженні президентських повноважень Володимира Путіна після 2008 року, або призначенні «престолонаслідника» зі спецслужб. Таку думку висловив учора співголова російської ліберальної партії «Союз правих сил» Борис Нємцов.

Він заявив, що на найближчому з’їзді СПС, який відбудеться 24 січня, складе з себе повноваження лідера партії. Нємцов повідомив, що має намір сконцентруватися на участі в «Комітеті-2008», члени якого виступають за обрання ліберального президента на наступних виборах 2008 року. Під час виборів до Державної думи, що відбулися у грудні минулого року, «Союз правих сил» не набрав 5% голосів виборців, необхідних для проходження до парламенту. «Сьогодні демократичні сили Росії повинні об’єднатися, щоб запобігти розвитку країни азіатським шляхом, — заявив Нємцов. — Варіант Карімова, Назарбаєва та Туркменбаші неприйнятний для Росії. Наше базове завдання — досягти обрання 2008 року цивільного президента, а не наступника, на якого вкаже Путін». Порівняння хазяїна Кремля з окремими президентами «есенгешного» простору, схоже, стали певною звичкою Бориса Нємцова. Днями вийшло його інтерв’ю «Независимой газете», де він зазначав, що в Росії не керують люди, подібні Шираку та Шредеру: «Виявилося, що Путін — це щось середнє між Назарбаєвим і Лукашенком. Не можу сказати, що для Росії це кращий вибір. Мені б більше хотілося, щоб президента Росії порівнювали зі Шредером, Шираком або Блером».

Небагато аналітиків вірять у життєздатність створеного за участі Нємцова «Комітету- 2008». Сумнівно, що у російських пошукачів демократичного майбутнього вистачить сил (фінансових, моральних тощо) дійти до переможного фінішу — а саме, через п’ять років поставити у влади «свою» людину. Тим більше це здається неймовірним, якщо врахувати обвинувачення Нємцовим у мало не деспотичності керівництва країни. Однак опозиційне об’єднання може виявитися непоганою трибуною при проведенні передвиборної кампанії Ірини Хакамади, ще одного лідера СПС, яка висунула свою кандидатуру для участі у президентських виборах. До речі, на них Нємцов вважає за необхідне підтримати Хакамаду. За словами Нємцова, під час передвиборної кампанії Хакамада зможе висловити критичну позицію щодо «путінського курсу на встановлення диктатури» і висловити демократичну альтернативу цьому курсу. Як вважає Нємцов, Кремль не стане перешкоджати реєстрації Хакамади. «Щоб, коли Путін приїде на «велику вісімку», зустріч не одразу розпочалася із запитання — а чого ж ви єдиного демократичного кандидата зарубали?» — заявив політик.

Побоювання Бориса Нємцова щодо «конституційного перевороту» учора одразу ж були спростовані. Спростування висловив голова Держдуми Борис Гризлов, який є лідером путінської «Единой России», що має конституційну більшість у парламенті. За його словами, фракція «единороссов» має намір «берегти чинну конституцію». Проте у Росії вже зараз чути голоси про подовження президентського терміну. Аж до довічного. Слова лідера популістської ЛДПР Володимира Жириновського навряд чи варто брати до уваги, однак російські мас-медіа їх активно тиражували. На його думку, слід зняти обмеження часу перебування однієї особи на посаді президента Росії та збільшити термін депутатських повноважень до шести років. Жириновський вважає, що нова Дума саме й могла б зайнятися зміною Конституції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати