Перейти до основного вмісту

Чотири мільярди на рейтинг

ПДВ підприємцям не вiддадуть
29 вересня, 00:00

Чотири мільярди нестачі в держбюджеті за 2005 рік забезпечать неоплачені прибутки державних підприємств. Так заявив на прес-конференції заступник голови Державної податкової адміністрації України Григорій Оперенко. За його словами, при складанні бюджету на цей рік на податкову було покладене зобов’язання зібрати з держпідприємств 5,9 млрд. грн. Що від початку нереально було здійснити. Прогнози збулися — до кінця року вдасться зібрати тільки близько 2 млрд. За словами Оперенка, колишній уряд про це попереджали, однак у проекті бюджету на наступний рік знову закладена нереальна для податківців сума збору — 3,9 млрд. Відповідно, вже зараз можна передбачити, де буде дірка в бюджеті-2006.

А взагалі, податкова служба ображена на Президента за те, що всі питання податкової політики були покладені на Мінфін без права для ДПАУ вносити свої пропозиції. І насамперед це стосується ПДВ. Як зазначив Оперенко, податковій службі абсолютно байдуже, яку ставку ПДВ запровадять, однак він просить враховувати це при плануванні прибуткової частини бюджету.

А для бюджету ПДВ питання взагалі дуже болюче. Незважаючи на те, що ДПАУ бравірує тим, що їм вдалося зібрати цього року 14,6 млрд. грн., заборгованість по цьому податку залишається притчею во язицех. Чимало експертів вважають, що саме неоплачений ПДВ дає можливість уряду говорити про виконання бюджету.

Конкретну суму неоплаченого ПДВ ніхто не називає — кажуть тільки про прострочену заборгованість, яка, за словами Віктора Пинзеника, до вересня скоротилася до 2,6 млрд. грн. За його словами, цю заборгованість гаситимуть за рахунок перевиконання плану надходжень до бюджету від ПДВ. При цьому план з виплати з бюджету заборгованості щодо відшкодування ПДВ за січень—серпень виконано на 85%, що становило 7,2 млрд. грн. (за аналогічний період 2004 року — 6,7 млрд. грн.). У вересні обсяг коштів на виплату заборгованості щодо ПДВ уже становив 500 млн. грн.

Звісно, ДПАУ заявляє, що збирається прискорити відшкодування прострочених сум, для чого впроваджується новий порядок проведення перевірок дотримання платниками податків правомірності відшкодування. Порядок, зокрема, передбачає розширення можливості відшкодування ПДВ за підсумками перевірки за документами (з подальшим підтвердженням відшкодованих сум при проведенні планових перевірок); встановлення детального алгоритму участі підрозділів податкової міліції в процесі відшкодування ПДВ; скасування вимоги щодо проведення суцільних зустрічних перевірок за ланцюжками до виробника.

Однак це зовсім не свідчить про те, що навіть при наявності грошей у бюджеті весь ПДВ буде виплачено. Оперенко апелює до того, що левову частку заборгованості становить заборгованість, що існувала ще до початку року. За його словами, чутки про те, що станом на 1 січня цього року весь ПДВ було виплачено, неправдиві. За його даними, борг тоді становив 3 млрд. грн. Нині ж в обробці 1,5 млрд. старого боргу, але коли його виплатять, невідомо, оскільки є передумови вважати, що ці суми були нараховані незаконно. ДПАУ ж тепер заявляє, що проблем з виплатою ПДВ не буде тільки у тих експортерів, посередники яких працюють «чисто» на всьому ланцюжку. В іншому разі не бачити їм відшкодування, як своїх вух.

Однак, як уже писав «День», підприємці дуже незадоволені такою позицією служби, заявляючи, що, працюючи в ринкових умовах, досить складно відстежити, наскільки чесні твої партнери. Особливо страждають зернотрейдери. Українська зернова асоціація із завидною регулярністю заявляє про те, що неповернений ПДВ може стати причиною гибелі сільського господарства. Але НДС не відшкодовує, а сільське господарство не гине. Як заявив Оперенко, його не дуже непокоять заяви УЗА та 226-мільйонна заборгованість зернотрейдерам. У цьому сегменті української економіки дійсно багато нез’ясованих моментів, які, на думку податківця, спочатку треба роз’яснити, а вже потім братися за виплату ПДВ. Гірничорудний і нафтовий ринки, незважаючи на всі скандали, які періодично їх стрясають, користуються великою довірою податкової. Принаймні, за словами Оперенка, заборгованості їм податкова погасила більше ніж на половину.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати