До Криму повернулися «чорні» бурі
Ще у 2001 році наша газета писала про те, що в Криму «пожежі на полях і в лісосмугах стають справжнім екологічним лихом» («День», №154). Саме тоді вигоріла значна частина лісосмуг у степовій частині півострова, а врожаї і курорт почали зазнавати посилених впливів природних катаклізмів. Уже взимку 2001—2002 і навесні 2003 року на півострів повернулися так звані «чорні» бурі, коли сильний східний вітер зносить у море пересохлий верхній шар чорнозему, — явище, якого Крим не знав уже з 80-х років минулого століття. Ці висновки днями підтвердив і голова Республіканського комітету з питань лісового господарства Анатолій Ковальський. За інформацією Кримського агентства новин, він сказав, що «якщо за кілька попередніх десятиліть у Криму було створено майже завершену систему лісосмуг площею 25 тисяч гектарів, то в останні роки вона дуже постраждала. У минулому і нинішньому році від «чорних» бур, яких не було вже декілька десятиліть, постраждали десятки тисяч гектарів посівів. На значних площах родючий шар грунту було знесено бурями повністю, і на його відновлення буде потрібно багато років». Що робиться зараз на півострові, щоб захистити кримські поля і курорти від вітру?
Нинішнього року ситуація була не така напружена, як у три попередні. По-перше, рік видався не посушливим, а рясним на воду, по-друге, Рескомліс вжив заходів до більш якісного захисту лісосмуг і лісів. Так, у січні—серпні нинішнього року площа пожеж на території підприємств Республіканського комітету з питань лісового та мисливського господарства Криму зменшилася порівняно з минулим роком у 2,7 разу, всього до 21 гектара. За словами Анатолія Ковальського, до 1 вересня було зафіксовано 78 лісових пожеж, тоді як у січні—серпні 2002 року сталося 86 пожеж. «Зменшення кількості пожеж пов’язано як із зусиллями влади Криму та України, так і з погодними умовами», — сказав Анатолій Ковальський. У цьому році Рескомліс завдяки допомозі Держкомлісу України та уряду автономії придбав двi пожежні машини, а в Ялті створив мобільну групу лісової охорони, яка стежить і за пожежною безпекою.
«Знищення лісосмуг у степу — це одна із найболючіших і гострих проблем Криму», — говорить Анатолій Ковальський. За його підрахунками, якби Рескомлісу щороку виділяли близько 700 тисяч гривень на відтворення насаджень у степу, то «проблема була б закрита протягом десяти років», Крим був би знов захищений від «чорних» бур. Дерево, як відомо, горить швидко, але росте повільно. Останнім часом, відзначив він, Рескомліс «майже припинив створення захисних лісонасаджень через вкрай недостатнє бюджетне фінансування». У цьому році із держбюджету буде виділено на посадку лісосмуг всього 158 тисяч гривень, але цього вистачить тільки на догляд за насадженнями минулих років, — відзначає голова Рескомлісу. Постанова Кабміну України від 2001 року про створення захисних лісових насаджень передбачає, що в 2003 році в автономії ними необхідно засадити 648 гектарів. Але цей рівень при недостатньому фінансуванні виявився недосяжним. «Очевидно, нам вдасться зробити такі насадження тільки на площі 110 гектарів, тобто у шiсть разів менше від запланованого», — говорить голова Рескомлісу Криму. Таким чином, за таких темпів поновлення лісосмуг Крим зможе відтворити втрачений захист полів і курортів за... 60 років. До того ж відомо, що заново насаджені лісосмуги починають захищати навколишнє середовище у віці 5-6 років. Елементарні підрахунки показують, що «чорні» бурі зможуть безкарно панувати в Криму принаймні ще 7—8 років, поки країна не зможе відтворити хоча б третину втрачених лісосмуг...