Домінанта ГУАМ
Ющенко за формування енергетичного потенціалу в організаціїУ співпраці учасників ГУАМ мусить переважати енергетична складова. Про це вчора у Вільнюсі заявив Президент України Віктор Ющенко на засіданні глав держав-членів ГУАМ, присвяченому 10-річчю організації. «Енергетична домінанта має бути в центрі уваги всіх учасників як організація нових транзитних потенціалів», — цитує Інтерфакс слова В. Ющенка. При цьому глава української держави зазначив, що на енергетичному саміті у Вільнюсі вперше на державному рівні країни ГУАМ плюс Литва, плюс Польща приєднаються до реалізації проекту будівництва нафтопроводу Одеса — Броди — Гданськ. В. Ющенко підкреслив, що Україна дуже зацікавлена у формуванні нового енергетичного потенціалу країн Чорноморського, Каспійського й Балтійського регіонів. «Україна сьогодні готова запропонувати експорт власної електроенергії в ту частину європейського ринку, де виникає така необхідність», — зауважив він.
Говорячи про внесок ГУАМ у розвиток міждержавних відносин, В. Ющенко сказав: «Ми маємо унікальний проект, який забезпечує нам надзвичайно важливий майданчик для співпраці».
Президент Азербайджану Ільхам Алієв звернув увагу на те, що в країнах ГУАМ існують спільні проблеми, які необхідно вирішувати спільними зусиллями. Азербайджанський президент зазначив, що в країнах ГУАМ ще тривають регіональні конфлікти — у Південній Осетії, Нагорному Карабаху й Придністров’ї, й лише спільні зусилля цих країн зможуть надати можливість мирного розв’язання цих конфліктів на основі міжнародного права. Він також підкреслив велику роль у цьому процесі ООН.
І. Алієв також висловив сподівання, що з подальшою співпрацею з євроатлантичними структурами ці конфлікти будуть розв’язані й на цих територіях буде забезпечено стабільний економічний розвиток. Президент Азербайджану зауважив, що сьогодні ГУАМ уже повністю трансформувався в потужну організацію, яку визнають усі міжнародні структури й підтримує ЄС.
Ще один учасник засідання президент Грузії Михаїл Саакашвілі вважає, що ГУАМ є своєрідним мостом від радянського минулого до демократичного майбутнього. За словами грузинського президента, ГУАМ є дуже потужною організацією й має добрі відносини з європейськими країнами, Японією та США. За розширення співпраці ГУАМ з ООН, США та Японією висловився й український Президент.
До ГУАМ входять Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова. Глави країн-членів ГУАМ беруть участь у конференції з питань енергетики у Вільнюсі 10— 11 жовтня.
Випуск газети №:
№173, (2007)Рубрика
День України