Два ректори на одне крісло
Суд відновив Катерину Амосову на керівній посаді в НМУ імені Богомольця. Мінздоров’я категорично проти
«Уранці ми проводимо експеримент і заходимо на тимчасові робочі місця в учбовому корпусі на проспекті Перемоги, 34, озброєні рішенням суду і наказами. Будемо знімати кіно», – так анонсувала Катерина Амосова свій перший робочий день на посаді ректора Національного медичного університету імені Олександра Богомольця. Учора, 20 вересня, Печерський районний суд міста Києва задовольнив її позов до Мінздоров’я, визнавши звільнення незаконним.
«За інформацією із декількох незалежних джерел у Супрун є домовленість про використання силовиків для перешкоджання у доступі до робочих місць мене і команди, яка вважається звільненою на підставі псевдонаказів по НМУ за підписом незаконно призначеного МОЗ в. о. ректора Олександра Науменка», - додала Амосова.
Потрапити на робочі місця Амосовій з колегами дійсно не вдалося. Щоправда, заблокованим був ректорат на бульварі Шевченка, 13 (двері зачинили зсередини невідомі особи), а не корпуси на проспекті Перемоги. Це лише епізод піврічного конфлікту між Міністерством охорони здоров’я та Національним медичним університетом імені Богомольця, що скидається на серіал із заплутаним сюжетом. «День» стежить за «зйомками» цього фільму від початку, сподіваючись на розумний фінал.
МОТИВИ
Почалося все у квітні, коли МОЗ відсторонило Катерину Амосову з посади ректора за зрив ліцензійних іспитів «Крок 1. Стоматологія», а потім оголосило про розірвання з нею контракту через незадовільний звіт про ректорську роботу.
Пані Амосова одразу публічно заявила, що буде йти до кінця та відстоюватиме свою правоту у суді, оскільки МОЗ, на її думку, звільнив її незаконно, порушуючи норми закону про вищу освіту. Також Катерина Амосова наголошувала, що повинна добути свій термін ректорства, адже зобов’язалась перед студентством і колективом реформувати університет. Тож мотив Амосової – відпрацювати на благо університету весь термін контракту, до 2021-го року, та відстояти автономію вишу.
Чого прагне Мінздоров’я - поки напрошується один варіант, а саме - за будь-яку ціну привести у провідний медичний університет свою людину. Буде це плюсом чи мінусом для закладу – не зрозуміло, бо кожне міністерське призначення чомусь супроводжується скандалами, протестами та приїздом до ректорату поліції.
Голова наглядової ради НМУ імені Богомольця Юрій Щербак у розмовах із «Днем» підкреслював, що МОЗ у цій ситуації діє як рейдер, доволі професійний та юридично підкований. Освітні експерти зауважували, що досягнути компромісу між університетом і міністерством неможливо, доки не зміниться команда у МОЗ. А поки триватимуть спільні обвинувачення та судові суперечки.
СУДОВЕ РІШЕННЯ Є, А ПОВНОВАЖЕНЬ НЕМАЄ
Останнє рішення суду щодо відновлення ректорки на посаді теж не стане крапкою в цій історії. Так, Катерина Амосова вважає, що рішення суду набирає сили негайно, як всі трудові спори, і що жоден наказ МОЗ не потрібен, оскільки за судовою ухвалою вона відновлена на роботі від 17 квітня. Саме тоді був виданий відомчий наказ про її звільнення. У міністерстві це спростовують, мовляв, навіть із рішенням суду Амосова все одно не ректор.
«Доки МОЗ України не отримав належним чином завірену копію рішення суду, Катерина Амосова не є керівником НМУ ім. О. О. Богомольця, - пояснюють у прес-службі Мінздоров’я. – Для поновлення її на посаді має бути виданий відповідний наказ МОЗ України та на його підставі внесено зміни до Єдиного державного реєстру. Тому наразі Катерина Амосова не має повноважень видавати накази як ректорка університету».
Між тим, у тексті судового рішення ідеться, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи. Апеляцію можна подавати протягом 30 днів. У МОЗ заявляють, що такий позов уже готують, а виконувати обов’язки ректора далі повинен професор НМУ Олександр Науменко.
Нагадаємо, Науменка міністерство призначило після рішення Окружного суду про заборону МОЗ призначати в НМУ в. о. ректора. Звісно, команда Катерини Амосової таке міністерське призначення не визнала. Як писав «День» (матеріал «Інтереси студентів поки ніхто не зачепив», №168 за 19 вересня), цього тижня ректорат та адміністративні підрозділи університету переїхали зі свого приміщення на бульварі Шевченка, 13 до навчальних корпусів на проспекті Перемоги, 34 та вулицю Зоологічну, 1.
Щоб колектив і студентство не розгубилися, хто ж має контролювати роботу університету, від імені адміністрації НМУ було опубліковане звернення, що за зарплатами, стипендіями чи по інших трудових і навчальних питаннях наразі треба звертатися на проспект Перемоги та Зоологічну. У МОЗ одразу створили спеціальну комісію, котра перевірить законність такого переселення.
А СУДДІ ХТО?
Також у МОЗ звертають увагу, що рішення про поновлення Амосової видав суддя Віталій Писанець. Він же готував ухвалу суду, якою заборонив міністерству вчиняти будь-які дії, спрямовані на проведення виборів ректора. До речі, вони планувалися на 20 вересня. Дивний збіг із Писанцем, адже розподіл справ між суддями відбувається автоматично.
Адвокат Роман Титикало на своїй сторінці у «Фейсбуці» виклав аналіз роботи судді Віталія Писанця від 1 січня 2017 року до 19 вересня цього року. Юрист зауважує, що «справа Амосової» слухалася п’ять місяців, а враховуючи завантаженість судів і термін розгляду аналогічних справ, це доволі швидко.
«Я встановив, що дана категорія справ розглядається зазвичай суддею Писанцем В. А. в середньому протягом 13 місяців, - додав адвокат. – Виникає питання, чому одним суддею в одних справах рішення приймаються швидше, а в інших довше? Можу підозрювати, це якось пов’язано з гучністю справи. Не можу судити з приводу мотивів прийняття рішення, бо вони ще не оприлюдненні, але очевидно, що медичні вузи стали до певної міри вотчиною деяких «науковців», які не хочуть залишати посади і вважають, що суспільство та держава не мають права їх контролювати та звільняти із займаних посад».
«СУПРУН ШУКАТИМЕ ПРИВІД ДЛЯ МОГО ПОВТОРНОГО ЗВІЛЬНЕННЯ»
Питань лишається багато. Приміром, чому МОЗ не провело обіцяних виборів ректора, натомість все перейшло в площину чергових перевірок? Так, тиждень тому у міністерстві створили ще одну спеціальну робочу групу з представниками Національної поліції, Міністерства юстиції та Міністерства освіти і науки для контролю за ситуацією в НМУ. Зі свіжих новин міністерської прес-служби відомо, що готуються ще й звернення до Національної поліції та Генеральної прокуратури із заявами про вчинення злочину. Злочин – це відновлення ректорки Катерини Амосової, котра, за новинами МОЗ, уже почала видавати накази про власне поновлення на посаді та скасовує усі накази, видані Олександром Науменком. Вочевидь, міністерство не збирається відступати.
«Є інформація, що зараз МОЗ буде продовжувати «розганяти хвилю», що нібито «стара корупційна система опирається новому», і маю інформацію з надійних джерел з МОЗ, що виконувачка обов’язків Уляна Супрун вже розпорядилась знайти будь-який привід для мого повторного відсторонення або звільнення. Вона просто не розуміє, що це звільнення з особистих упереджених мотивів. Це важкий злочин і за нього потрібно буде відповідати, - прогнозує Катерина Амосова на своїй фейсбук-сторінці. – Я готова до будь-якого повороту подій, і кримінальні злочини Супрун та її поплічників мене не лякають. Будуть нові кримінальні провадження в нашому «улюбленому» Шевченківському відділку поліції і новий бруд у ЗМІ. Мені вкрай прикро, що від їхнього шаленого бажання захопити НМУ потерпає вся наша спільнота».
Author
Інна ЛиховидРубрика
День України