Гривню відпустили погуляти коридором, але не далеко
У заяві підкреслюється, що це рішення України є реакцією на вплив останніх коливань міжнародних фінансових ринків на розвинені ринки.
Досі Міжнародний валютний фонд залізною рукою стримував інфляційні процеси в нашій країні, корегуючи не тільки волелюбні спрямування економічного радника Президента Анатолія Гальчинського, а й навіть прагматичні розрахунки голови Нацбанку Віктора Ющенка.
Сьогодні, після сутички з Віктором Сусловим, МВФ, схоже, хоче скинути з себе клеймо догматика і залучитися до прагматичного осмислення наслідків великого гривнестояння за такого ж великого падіння економіки. На думку МВФ, новий валютний коридор, що є продовженням зваженої монетарної політики і політики кредитних ставок Нацбанку України, дозволить знизити тиск на гривню і захистити її офіційні валютні резерви.
Тим часом експерти в Україні ставляться до розширення валютного коридору і супутніх заходів із секвестування бюджету дещо скептично. Як повідомив "Дню", коментуючи ситуацію, генеральний директор Асоціації консалтингових фірм Віталій Моргуліс, стабільність національної валюти - це не прерогатива Нацбанку, це - відображення діяльності і стану економіки загалом. За словами В. Моргуліса, жодний банк, жодний його керівник, володіючи мінімальними валютними резервами, не може тривалий час підтримувати стабільність валюти в умовах занепадницької економіки. Розширення валютного коридору, зазначив В. Моргуліс, а по суті здешевлення гривні, - це лише відображення стану економіки, але фактично гривня ще дешевша. Якщо економіка і надалі рухатиметься в тому ж напрямку, сказав В. Моргуліс, то хай би яким премудрим був Ющенко, а він дуже розумний фінансист, він буде безсилий що-небудь зробити.
В. Моргуліс наголосив, що єдиним позитивним наслідком розширення валютного коридору може стати те, що керівники нашої країни будуть змушені ворушитися: адже всі розуміють, якщо й надалі так триватиме, настане черговий обвал.
Віталій Моргуліс послався на досвід Японії, де вирішують валютні проблеми шляхом активізації економіки, знижуючи для цього на 25% податки з громадян і підвищуючи таким чином їх купівельну спроможність. У нас, на думку В. Моргуліса, ситуація рухається в протилежному напрямі...
Випуск газети №:
№13, (1998)Рубрика
День України