«Не виключаю, що з Пукачем «попрацюють»
або Про особливості судового засідання у «справі Гонгадзе-Подольського» від 11 грудня 2015 р.
Перед входом в Апеляційний суд Києва зустрічаємо потерпілого Олексія Подольського. Він дякує за попередню публікацію «Дня» і каже – незважаючи на те, що його видалили з процесу до проголошення судового рішення, він не міг не прийти на засідання. «Для мене це принципова справа, яка триває вже шістнадцятий рік, - розповідає Подольський. – Якби я послідовно і наполегливо не тримав позицію, то в цій резонансній історії давно б забули про замовників. А те, що мене нахабно і в протизаконний спосіб видалили з процесу, говорить лише про те, що суддівсько-прокурорські методи часів Кучми нікуди не ділася».
Підійшли до реєстрації – Подольського далі не пускають. Це не може не обурювати (тут потрібен суспільний резонанс), тому що він фактично є «живим Гонгадзе», якому навіть заборонили приймати участь в розгляді власної апеляції. «Я заявляю категоричний протест, зокрема, і щодо головуючого судді Степана Гладія, - одразу відреагував потерпілий у справі. – Суддям поставили завдання залишити вирок Печерського суду, який сфальшував суддя Мельник, в силі. А це значить, що Касаційного і Верховного суду не буде, тому що Пукача вже не буде в живих. Саме такий план у замовників злочину проти мене і Гонгадзе».
Отже суд розпочався без потерпілого. Єдиним його представником в суді виступав – Олександр Єльяшкевич, який свого часу також постраждав від президентства Кучми. Коли Єльяшкевича запитали – чи можна продовжувати судовий процес, він відповів: «В черговий раз заявляю, що судова колегія на чолі з Гладієм грубо порушує права потерпілого і його представників в інтересах замовників злочинів проти Гонгадзе і Подольського. Ви не розглянувши і не давши всім учасникам процесу ознайомитися з доповненнями до апеляції Подольського, почали основну стадію процесу. Свої незаконні рішеннями від 2 і 8 грудня ви досі не внесли в Єдиний державний реєстр судових рішень, навіть в тій незаконній формі, якій ви зашифрували і закодували наші імена і прізвища. Тут немає правосуддя, немає навіть імітації правосуддя. Тому я вважаю, що на процесі ми маємо спочатку заслухати клопотання про відвід суддів, бо вони перейшли всі мислимі і не мислимі рамки. Клопотання подається від мене і від Віктора Шишкіна, який досі не користувався таким правом».
Представники Генпрокуратури і представниця Мирослави Гонгадзе в суді – Валентина Теличенко виступили «за» продовження судового процесу.
Адвокат Олексія Пукача – Григорій Демиденко заявив, що з того моменту, коли екс-голова Апеляційного суду Києва Антон Чернушенко повідомив про тиск на суд по цій справі, він не довіряє цій суддівській колегії, відповідно виступає проти продовження процесу за їх участі.
Однак, судді не здивували і прогнозовано вирішили продовжити засідання, підкресливши, що заявляти відвід суддям можна було лише на підготовчій стадії, зараз же розпочався розгляд справи по суті, а отже сторони не мають права оголошувати подібні клопотання.
«Ви незаконно перейшли до розгляду справи по суті, - почав обурюватися Єльяшкевич. - Ви мали надати час всім учасникам процесу для ознайомлення з доповненнями до апеляцій Подольського. Ви цього не зробили. Більш того, ви не оголошували про початок розгляду справи по суті, натомість незаконно розпочали зачитувати вашу доповідь. Якщо ви зараз не дасте мені можливість зачитати заяву про ваш відвід, я і вся наша сторона на знак протесту покине цей процес. Ми вважаємо неможливим брати участь у вашому спектаклі, бо вам поставлена команда і ви її виконуєте, системно порушуючи законодавство».
Після експресивної суперечки, судді таки дозволили представнику Подольського оголосити заяву про відвід суддям, таким чином, фактично погодившись з тим, що вони таки незаконно розпочали розглядати справу по суті. Хоча, на думку ще одного адвоката Пукача – Максима Гераська, в окремих випадках сторони процесу таки можуть оголошувати клопотання про відвід суддям навіть під час розгляду апеляційних скарг по суті.
Далі Єльяшкевич зачитав змістовне і об’ємне клопотання, де, на думку сторони Подольського, було зібрано багато фактів порушень суддівською колегією законів і процедури ведення процесу в цій справі. Про частину з них ми писали в нашому попередньому матеріалі (http://www.day.kiev.ua/uk/article/polityka/a-teper-po-suti).
Закінчуючи свій виступ, Єльяшкевич зазначив: «Я розумію, що замовлення з головного кабінету країни сьогодні для вас є головним зобов’язанням. Але дуже скоро така форма правосуддя в країні закінчиться печальними наслідками для їх ініціаторів. Ви самі ведете до того, що замість юридичних процедур, українці будуть змушені вдатися до безпосереднього народного правосуддя. Всі мої виступи підкріплені фактами. До речі, саме через вашу бездіяльність Леонід Кучма 25 листопада скоїв черговий злочин (державна зрада), поїхавши в Росію (країна-агресор) на відкриття «Єльцин-центру» в Єкатеринбурзі. Залишаючись в цьому процесі, ви скоїте черговий злочин. Це буде ваша піррова перемога».
Так склалося, що вже тривалий час позиції ГПУ і Теличенко – співпадають. Не зрадили вони своїй традиції і цього разу, виступивши в унісон проти задоволення клопотання сторони потерпілого. «Така позиція мене вже навіть не дивує, - каже Подольський. – Бо я вважаю, хоч Теличенко це і заперечує, що вона вже досить давно працює не на Мирославу Гонгадзе, а на Кучму-Пінчука. Один лише приклад – як можна виступати проти того, щоб викликати в суд, хоча б в якості свідків, Кучму і Литвина? Теличенко це аргументує тим, що мовляв потрібно скоріше посадити Пукача, бо в СІЗО йому дуже комфортно, а справа по замовникам і так окремо розслідується в Генпрокуратурі. Хоча вона прекрасно знає, що в тому розслідуванні у мене немає… ніякого статусу, тобто я точно не потерпілий. Про яке тоді розслідування може йти мова?».
В свою чергу, адвокати Демиденко і Герасько підтримали клопотання Єльяшкевича про відвід суддів, погодившись з тим, що колегія порушує законодавство і права сторін в процесі. А от думку Пукача судді навіть не спитали – одразу почали з’ясовувати на коли краще перенести засідання. За словами Гладія, думку Пукача вони дізнаються наступного разу. Отже засідання суду було перенесено на 15 грудня на 11.00. «Не виключаю, що Пукачу дали час подумати, а щоб він правильно думав, з ним можуть «попрацюють». Також цей час судді використають для отримання точних вказівко від «системного адміністратора» щодо рішення з приводу відводу суддівської колегії», - припускає Єльяшкевич.
Таким чином, поки вся країна спостерігала за подіями і бійками у Верховній Раді, де прем’єр Арсеній Яценюк розповідав про досягнення свого другого уряду, в Апеляційному суді розгорталася не менш драматична історія. Навіть більш драматична, а головне – справжня. Бо уряди і влада в цій країні змінюються, а от зміни системи, відображенням якої є «справа Гонгадзе-Подольського» немає… Але обов’язково буде! Потрібна послідовна і принципова боротьба!
Author
Іван КапсамунРубрика
День України