Нові цілі Гербста
Американський посол пішов на підвищенняНаприкінці весни посол США Джон Гербст залишить Україну. Натомість він обійматиме посаду координатора Офісу державного департаменту з реконструкції та стабілізації. Таке рішення цими днями ухвалила глава американського зовнішньополітичного відомства Кондолізза Райс. Цікаво, що Гербст перебере естафету у свого попередника Карлоса Паскуаля, який теж був послом в Україні й перший очолив Офіс державного департаменту з реконструкції та стабілізації два роки тому.
Нічого надзвичайного у завершенні посольської діяльності Гербста в Києві немає: він пропрацював в Україні передбачені дипломатичною практикою США майже три роки. Iм’я нового посла тримається в секреті. Хоча джерела «Дня» зазначають, що кандидата на дипломатичну посаду уже визначено, однак він повинен зараз пройти всі необхідні формальності перед прибуттям до Києва. За деякими даними, послом стане кар’єрний дипломат, який добре знається на проблемах пострадянського простору. За американськими правилами ім’я посла не називається доти, поки його не буде остаточно затверджено. (Так американський уряд убезпечує свого посланця від спокуси потрапити під вплив лобістських груп). У США існує досить складний механізм призначення посла. Спочатку кандидата на посольський пост визначає Держдепартамент (аналог нашого МЗС), потім рішення ухвалює президент разом із Радою національної безпеки. Водночас ФБР уважно перевіряє біографію майбутнього посла, аби у ній не було жодних «чорних плям». Потім кандидата заслуховують на засіданні сенатського комітету із закордонних справ. I тільки після цього відбувається підписання указу президентом. Зрозуміло, що такі процедури потребують не одного тижня. Виходячи навіть із цієї часової логіки, стає зрозумілим: ім’я нового посла відоме, хоч і невеликому колу осіб...
Джона Гербста в Україні запам’ятають. Напевно, не забуде української сторінки в своїй кар’єрі і сам посол. Він прибув до Києва восени 2003 року. Під час своєї першої прес-конференції дипломат наголосив: «Моя головна мета — поліпшити наші двосторонні взаємини в усіх аспектах». Варто визнати, що йому вдалося реалізувати свої цілі. На час перебування пана Гербста в Києві випали помаранчева революція, візит Президента Віктора Ющенка до Вашингтона, скасування поправки Джексона—Веніка, надання Україні ринкового статусу... Посол цілком може бути задоволений виконаною роботою, про що свідчить і одна з його останніх заяв, в якій він назвав нинішні вибори найчеснішими за всю історію України.
Не виключено, що представники української влади чи бізнесу продовжать контакти з Гербстом у подальшому, але в іншій сфері. А саме — в процесі відбудови Iраку чи Афганістану. Адже мета Офісу державного департаменту з реконструкції та стабілізації (нового місця роботи посла) полягає, зокрема, в допомозі державам, які переживають часи відбудови після конфліктів.
КОМЕНТАР
Юрій ЩЕРБАК, колишній посол України в США:
— Я високо оцінюю діяльність посла Джона Гербста, яка випала на драматичний період в українській історії. Кожен із його попередників мав свої виклики, які доводилося долати. Але, мабуть, одним із найбільших викликів був період президентських виборів в Україні 2004 року і помаранчової революції. Думаю, що посол Гербст досить адекватно на них відреагував. Багато хто знає про його зусилля щодо недопущення кровопролиття під час помаранчевої революції. Звинувачення в тому, що він втручався у внутрішні справи, не можуть бути прийняті. Україна сама задекларувала демократичний розвиток. Посол, власне, закликав українську владу не сходити з цього шляху. Дуже добре, що Україна не була кинута напризволяще під вплив певних сил і держав, які хотіли розіграти власний спектакль, посадивши «своїх» людей... Джон Гербст — досить активний посол, він не був замкнутий, як це дуже часто трапляється із іншими дипломатами. Він майже щодня зустрічався з різними прошарками суспільства: з опозицією, з провладними структурами, із громадськими діячами... Гербст заслуговує на високу оцінку. Думаю, що український уряд повинен йому тепло подякувати.
ДОВIДКА «Дня»
Джон Едвард ГЕРБСТ, кар’єрний дипломат Державного департаменту США, прибув до Києва 13 вересня 2003 року в якості Посла Сполучених Штатів Америки в Україні. До цього Гербст обіймав посаду посла США в Узбекистані. У його «послужному списку» робота генконсулом у Єрусалимі, радником посольства США у Тель-Авіві, а також у посольствах у Москві та Саудівській Аравії. Він вступив до дипломатичної служби у 1979 році.