Перейти до основного вмісту

Останній тиждень невизначеності

Тарас СТЕЦЬКІВ: У наступному парламенті буде сім-вісім партій. І хаосу буде ще більше
24 вересня, 00:00
ОЛЕКСАНДРА ЛАВРИНОВИЧА РЕГІОНАЛИ ЛАДЯТЬ ЗА СПІКЕРА, АЛЕ ПОКИ ЩО В ПРЕЗИДІЇ РАДИ — ЦІЛКОВИТА ІДИЛІЯ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Вчора депутати так і не розглянули питання про обрання спікера. Його навіть не було на порядку денному. Не станеться цього й сьогодні. Хоча кандидатура на місце Яценюка вже активно обговорюється — це Олександр Лавринович.

— На мою думку, до професійності цієї кандидатури не може бути претензій, — прокоментувала Ганна Герман.

У БЮТ від переговорів стосовно спікера всіляко відхрещуються. Мовляв, нема про що говорити — Верховна Рада досі не прийняла відставку Арсенія Яценюка. Нехай працює людина...

Така позиція БЮТ зрозуміла. Вони не хочуть квапити події. Ситуація в політиці зараз непевна. Ніхто не ухвалив остаточного рішення — будуть вибори чи коаліція. А без нової коаліції Яценюка не переоберуть. Це також зрозуміло.

Багато політиків і політологів вважає, що саме цей тиждень стане «миттю істини». Якщо ПР і БЮТ до п’ятниці нічого не створять (на відновлення демкоаліції в будь-якому вигляді вже ніхто не сподівається), то Арсеній Петрович спокійно доживатиме свої останні спікерські дні разом з усім шостим скликанням.

Але, як вважає «нунсівець» Тарас Стецьків, усе ж наразі найбільш вірогідний сценарій — це коаліція БЮТ і Партії регіонів. Таку думку він висловив у розмові з «Днем».

— Найбільш вірогідна коаліція ПР і БЮТ. Другою за ймовірністю я вважаю версію дострокових виборів. Третє за ймовірністю — це коли Президент отримає право розпускати парламент, але ним не скористається. Тоді триватиме ситуація повного хаосу. І на останнє місце я б поставив можливість створення коаліції БЮТ, НУ-НС і блоку Литвина.

— Чому?

— Через радикальну позицію «Нашої України» та радикальну позицію Президента. Вони ж ультиматуми поставили у своїх дурощах. (Показує на програмні документи «Нашої України». — Авт.) Інакше це назвати не можна. Проте фракція може поправити цей документ, зробити його більш помірним. Але заважає цьому позиція Президента. Доки не домовляться Президент, Тимошенко й Литвин, нічого не буде.

Якщо вони керуються державними інтересами, якщо Ющенко справді хоче ПДЧ, то він має піти на союз із БЮТ, зберегти в країні владу, не допустити хаосу, й тоді буде результат для держави.

— Як ви відчуваєте, Ющенко скористається своїм правом розпустити парламент? Чи він піде на електоральну плаху?

— У них є два варіанти, які вони розглядають. Я так думаю. Один варіант — дострокові вибори. Я гадаю, він готовий до них. Другий варіант, який йому підсовує Балога, — оголосити вибори, щоб вони не закінчилися...

— Як це? Ющенко оголошує вибори, а потім їх зриває?

— Але я, чесно кажучи, не вірю в ці страшилки. Навіть якщо він так і зробить, це означатиме, що працюватиме нинішній парламент.

— Зараз мусується чутка, що буде «блок Ющенка». Наскільки це вірогідно?

— Ймовірно, але безперспективно. «Блок Ющенка» візьме не більше і не менше, ніж «Наша Україна». Одна річ, коли «Наша Україна» бере 7%, а Президент — на дистанції. Інша річ, коли «блок Президента» бере 7%. І що тоді робити? Тоді слід піднімати руки і здаватися.

І ще одне. Ідея «блоку Ющенка» належить «Єдиному центру». Вони хочуть «запакуватися» у «блок Ющенка». Вони самостійно на вибори не підуть. Вони бояться. А «блок Ющенка» дає їм можливість запхнути «Єдиний центр» разом із «Нашою Україною» і ще з кимсь під цю парасольку. А присутність «Єдиного центру» у «блоці Ющенка» — це камінь на шию Президентові.

— Певно, якщо будуть дострокові вибори, до Ради пройдуть різні міноритарії — черновецькі, яценюки, тягнибоки... Як це відобразиться на парламенті?

— Так і буде — 100%. У наступному парламенті буде сім-вісім партій. І хаосу буде ще більше.

— Ви гадаєте, БЮТ і ПР не встигнуть змінити виборче законодавство?

— На мою думку, ні.

— Здається, що «Народна самооборона» все більше підтягається до БЮТ.

— Так, Луценко і Жванія тягнуть «Самооборону» до БЮТ. Тільки візьме Тимошенко кілька осіб. Їй потрібна «фішка» — Луценко й кілька осіб. Усіх решту вона скине в кювет.

— Так уже кілька.

— Скільки від ПРП пройшло? П’ять осіб. Так буде і з «Самообороною». І Самооборона закінчиться. Хоча її вже немає як явища. Лишилася тільки «фішка». Тож якщо Юра поведе «Самооборону» до БЮТ, то не всі підуть, і не всіх візьмуть.

— Виходить, на сьогодні для всіх найкращий варіант — це коаліція ПР і БЮТ?

— Так, тому що це рятує країну від потрясінь. Дострокові вибори нічого позитивного не принесуть.

— До речі, опозиційність може піти на користь «Нашій Україні». Вони можуть «виїхати» на темі НАТО і патріотизму.

— Так, це дає шанс «Нашій Україні». А БЮТ і Регіони нехай попрацюють. Небезпека від цієї коаліції може бути лише одна — вони можуть поміняти Конституцію в бік парламентської республіки. І ПДЧ не буде.

Тож треба подякувати Віктору Андрійовичу Ющенку за «мудру» державну політику протягом останніх трьох років.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати