Під Валерія Павловича газ потече?
Цими днями уряд розглядає питання про передачу в статутний фонд АТ «Національна енергетична компанія «Енергетика і паливо України», головним засновником якого є «Нафтогаз України», — контрольного пакету акцій ВАТ «Київенерго» (50% + 1 акція), а також майна низки теплоелектроцентралей (Київської ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, Харківської ТЕЦ-5, Черкаської ТЕЦ і теплових мереж «Київенерго»). Агентство Інтерфакс-Україна (із посиланням на добре поінформовані джерела) навіть твердить, що цю ідею підтримав Президент України і дав відповідні доручення першому віце-прем’єрові Юрію Єханурову, а через нього міністру палива й енергетики Сергію Тулубу та голові ФДМУ Олександрові Бондарю.
Як сказав «Дню» народний депутат, який побажав залишитися невідомим, цей частковий переділ енергетичних потужностей свідчить про спроби колишнього керівництва НАКу висмикнути для себе ласі шматки. На думку іншого депутата, що також має свої інтереси на енергоринку, Ю. Тимошенко виступає проти цього переділу, вважаючи його незаконним. Однак їй вказують на «місце», приймаючи рішення в обхід віце-прем’єра, відповідального за ТЕК. Співробітник апарату Ю. Тимошенко підтвердив «Дню», що він не має якихось даних про описану трансформацію.
Тим часом голова спеціальної комісії ВР із питань контролю за приватизацією Олександр Рябченко сказав «Дню», що Ігор Бакай — вагома постать і що він усе одно десь з’явиться, буде призначений на якусь посаду. На думку О. Рябченка, І. Бакаю хотілося б, щоб у згаданій компанії були задіяні якісь обленерго, тоді можна було б «виконувати операції». А так «масштаб не бакаївський», сказав О. Рябченко.
Тим часом у парламенті пронеслась чутка про те, що підписаний указ про призначення колишнього прем’єр-міністра Валерія Пустовойтенка головою НАКу, і один із народних депутатів, який, природно, анонімно повідомив «Дню» про це, так само довірчо підкреслив: «Передача держпакета «Київенерго» може свідчити про те, що Ю. Тимошенко плавно відсувають від керівництва галуззю. НАК тепер погоджуватиме свої дії безпосередньо із Президентом і, скоріше, навіть минаючи прем’єра». Депутат, до речі, вважає, що в цьому випадку «газові» відносини з Росією поліпшаться.
Напередодні засідання наглядової ради НАК «Нафтогаз України» «Дню» вдалося поставити запитання членові цієї ради, главі Запорізької облдержадміністрації Володимирові Куратченку: «За кого голосуватимете?» — «Я ще не готовий», — відповів він. «А хто котирується?» — «Я так зрозумів, що Валерій Павлович, а інші так, проблематично...» Що стосується НЕК «Енергетика і паливо України», то В. Куратченко вважає, що такі компанії мають діяти в регіонах в ув’язці з генеруючими структурами. Якщо вони працюватимуть окремо, то це знову буде «проціджування і ресурсів, і грошей через декілька систем, а це завжди невигідно...», — сказав В. Куратченко.
Президент Леонід Кучма, виступаючи вчора у Донецьку, також не схвалив діяльності Кабміну: «Чим більше засідань і чим вони довше проходять в Кабінеті Міністрів, тим ситуація в енергетиці з кожним днем гірше. Схеми ми навчилися малювати. Часто неозброєним оком видно, що схеми спрямовані на те, як знову обдурити державу».