Спроба номер чотири…
Олексій ПОДОЛЬСЬКИЙ: «Будемо сподіватися, що Порошенко не піде слідами своїх попередників у «справі Гонгадзе»… Тепер це його відповідальність»
Резонансна і відома на весь світ «справа Гонгадзе», на жаль, перетворюється на «парад перенесення засідань». 5 червня Апеляційний суд Києва знову збирався, і знову переніс розгляд апеляційних скарг (зокрема, засудженого до довічного ув’язнення за вбивство журналіста Гонгадзе і побиття громадського діяча Олексія Подольського – колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача). Це вже в четвертий раз!!! Наступне засідання має відбутися 19 червня об 11 годині. Суддівський склад на чолі з Тетяною Фріч традиційно знайшли причини. Минулого разу це була технічна неготовність зали до роботи.
На цей раз причини наступні. «Перша – неочікувана відсутність на засіданні адвоката Мирослави Гонгадзе – Валентини Теличенко і адвоката Олексія Пукача – Григорія Демиденко, - пояснює «Дню» представник Олексія Подольського в суді Олександр Єльяшкевич. - «Друга причина більш важлива. - За нашим наполяганням суд переніс цей процес до того моменту, поки Вища рада юстиції не розгляне персональну справу судді Мельника, який вів процес по Пукачу в Печерському суді. До речі, це можна було зробити давно, а не затягувати процес. Уповноваженим членом ВРЮ Мельник звинувачуються в порушенні присяги – фальсифікації кримінальних справ в інтересах родини Кучми. Сподіваюся його звільнять з посади і притягнуть до кримінальної відповідальності».
Дійсно, біля дверей судової зали нас чекала зовсім інша в порівнянні з попередніми засіданнями картинка. По-перше, дійсно, не було Теличенко і Демиденка, а по-друге, прийшла критично мала кількість журналістів. Їх можна було порахувати на пальцях однієї руки. От вам і відповідальність журналістики. Як виявилося, не все так просто. «Зранку я особисто бачив Теличенко – ми разом реєструвалися на прохідній, - коментує «Дню» Подольський. - Далі, я так думаю, вона пішла консультуватися з суддями по справі – в результаті на процесі так і не з’явилася. Судді штучно вигадали, що Теличенко не могла прийти, бо у неї інше судове засідання. Парадокс, адже раніше вона сама дуже критично висловлювалася щодо затягування процесу».
Щодо Демиденка ситуація вийшла взагалі кумедною. Адвокат Пукача з’явився одразу після закінчення процесу. Журналісти ще не встигли піти. Пояснити свою відсутність Демиденко так і не зміг. Ось аргументи: «Я чомусь думав суд на 11 годину. Ви думаєте у мене в голові тільки одна кримінальна справа? Я звичайна людина, така сама як і всі, тому можу хворіти, чихати, запізнюватися». За словами Єльяшкевича, Пукач був готовий розглядати справу і без свого адвоката. «Він навіть сказав, що це не мій адвокат, а адвокат Генеральної прокуратури, - розповідає народний депутат двох скликань. - Пукач в черговий раз підкреслив, що винуватий перед Подольським за злочин. Він підтримує позицію Подольського. Також він підкреслив, що суддя Мельник має бути притягнений до відповідальності, тому що саме з дозволу цього судді на нього постійно тиснули в СІЗО (мета – щоб він не давав покази проти Кучми і Литвина)».
В чому все-таки причина затягування процесу? Відповідь адвоката Пукача: «Не знає». Версія Олексія Подольського: «Родині Кучми поки не вдається реалізувати свій план і закрити «справу Гонгадзе». Судді не захотіли брати на себе відповідальність в такий буремний час, коли невідомо чим все закінчиться – яку позицію займатиме офіційна влада на чолі з Порошенком. Щоб себе убезпечити, вони хочуть проконсультуватися з новою владою, а це можливо лише після інаугурації президента. Тоді це вже буде відповідальність п’ятого глави держави. Будемо сподіватися, що Петро Олексійович не піде слідами своїх попередників, які торгували цією справою, і не буде дражнити громадянське суспільство. Думаю, ми зможемо довести через ЗМІ і міжнародну спільноту, що розслідування про злочини на Майдані потрібно починати з вбивств, які їм передували – злочинів Кучми щодо Гонгадзе, Подольського, Єльяшкевича».
Тим часом, екс-президент Леонід Кучма знову відзначився. По-перше, він продовжує виступати в ролі експерта і давати поради нинішнім політикам. 5 червня він заявив, що новообраний президент Петро Порошенко повинен почати роботу з наведення порядку в Києві. «Все-таки столиця є столиця, і ми повинні показувати всім регіонам приклад. Але (не варто забувати) про те, що у нас сьогодні на Донбасі твориться... тому там треба не займатися тим, чим ми там займалися, що вмовляли іншу сторону... Повинні бути конкретні, жорсткі, чіткі заходи, і щоб та сторона прекрасно розуміла, що ігри закінчилися», - сказав Кучма.
«Здається, екс-президент забув скільки років він керував країною? Я нагадаю – десять, - коментує Єльяшкевич. – Кучма несе пряму відповідальність за те, що сталося з Кримом і те, що сьогодні відбувається на Донбасі. Цим регіоном майже всі роки незалежності керувала Партія регіонів, яку Кучма вивів на загальнонаціональний рівень, привівши до влади свого учня Януковича. Хіба не Кучма загравав з «донецькими» на противагу «дніпропетровським»? Хіба не він віддав Януковичу і компанії в «лізинг» Донбас в обмін на підтримку на президентських виборах 1999 року, які довели цей регіон до такого стану? Тому нинішня влада має дослухатися до професіоналів, які знають свою справу, а не до Кучми, який заклав всі ці «міни» в нашу державність».
По-друге, екс-президент кожного разу не забуває вихваляти часи свого правління. Цього разу Кучма знову зазначив, що «не бачить стратегічних помилок в період свого президентства». Зовсім нещодавно другий президент вже «підтримав» Україну своєю заявою, що «Крим нам не повернути», причому, зловтішаючись, мовляв, «давно казав: хотів би подивитися на Україну без Куми». Тоді соцмережі просто вибухнули. «Кучма взагалі не має морального права щось десь коментувати, - пише у Фейсбуці Наталья Журмий. - Ніхто не забуде кому ми завдячуємо за Януковича. Він його в прем’єри пропхав, він його президентом зробив». «Вина Кучми у нинішніх подіях однозначна! Якщо був би реалістом, прорахував би наслідки від діяльності своїх призначенців», - додає Іван Миколайович.
«Замість того, щоб давати покази, Кучма роздає поради, - каже Подольський. – Саме за час його правління розцвіла і укорінилася корупція, оформилася кланово-олігархічна система, були скоєні злочини, в яких і досі не поставлено крапку, до того ж, він сам казав, що в політиці всюди його люди. От вам і стратегічні помилки. А хіба не за його часів була помаранчева революція?».
«Справа Гонгадзе» - серйозний індикатор для нової влади. Цей тест поки ніхто з попередніх президентів не проходив – ні Ющенко, ні Янукович. Чи здатні нинішні керманичі зламати погану традицію і нарешті очистити суспільство від минулого, поставивши крапку в цій резонансній справі?
Author
Іван КапсамунРубрика
День України