«Україну» вважав «своєю» багато хто
Відповідати не хоче ніхтоУчора спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради, створена для з’ясування причин, що призвели до банкрутства банку «Україна», працювала над проектом постанови про залучення до відповідальності за ситуацію у цьому банку керівництва Нацбанку України.
Тим часом ситуація навколо цього банкрутства і ліквідації його наслідків розгортається за схемою «що далі в ліс, то більше дров». Минулого тижня різкої критики з боку названої комісії і Нацбанку зазнав ліквідатор банку «Україна». Голова комісії Віктор Король, представляючи у парламенті в п’ятницю інформацію про її діяльність, заявив, що, на думку комісії, Кабінету Міністрів необхідно ухвалити рішення про звільнення Костянтина Русаліна з посади голови виконавчої дирекції ліквідаційної комісії і зробити висновки щодо міністра економіки Олександра Шлапака за «пасивність у прийнятті рішень, пов’язаних з розв’язанням проблем банку». За словами В. Короля, комісія підготувала список осіб, що є власниками або фундаторами фірм — найбільших боржників банку. Голова комісії вважає за доцільне його оприлюднити. «Якщо нам вдасться довести цю кримiнальну справу, яка порушена Генпрокуратурою, до судового розгляду, — сказав В.Король, — то, напевно, ми вперше за 10 років незалежності будемо свідками розгляду справи про організовану злочинну групу, яка функціонувала у кредитно-банківській системі «України».
Однак голова ліквідатора банку «Україна» спростовує обвинувачення у нецільовому використанні коштів, висунуті проти нього у парламенті, а також інформацію про причетність фірми «Топтранс», одним із засновників якої він є, до фінансових махінацій з банком «Україна». У понеділок він заявив, що з 39,5 млн. грн., витрачених на ліквідатора, майже 80% були спрямовані на утримання персоналу, а з них 38% — перераховані державі у вигляді прибуткового податку та обов’язкових платежів. Він назвав непрофесійними і безглуздими деякі висновки парламентських слідчих, зокрема, про неможливість повної компенсації внесків, які перевищують 500 грн., фізособам. І нагадав про те, що ліквідатор подав позов до суду, вимагаючи визнати кредитні договори Національного банку України з банком «Україна» недійсними. К. Русалін підкреслив, що у разі задоволення цього позову, вкладники, а не НБУ, дістануть право на першочергове відшкодування внесків.
Незадоволене роботою ліквідаційної комісії банку «Україна» і керівництво НБУ. За словами заступника голови правління НБУ Володимира Кротюка, керівництво НБУ не виключає можливості розриву договору з ліквідаційною комісією, якщо вона не вживе заходів з поліпшення своєї роботи. В. Кротюк відзначив, що вже порушено велику кількість кримiнальних справ, однак «жодна гривня проблемних кредитів від 20 найбільших боржників банку не повернена».
Спроба Нацбанку «врятувати лице» (яким тут як і раніше вважають образ попереднього голови) обернулася для нього новими обвинуваченнями. К. Русалін розповів світові про те, що колишні топ-менеджери «України», зокрема, Віктор Ющенко, Віктор Кравець і Катерина Ващук, як повідомили «Українські Новини», використовували кошти банку для навчання своїх дітей і родичів. У розмові з «Днем» колишній голова правління банку «Україна» В. Кравець відмовився коментувати цю заяву «тому, що це все брудні розбирання», однак відзначив, що «діти є діти, і вони повинні вчитися». Виходячи з цього можна допустити, що практика оплати навчання дітей керівництва банку в якихось (представники ліквідаційної комісії не уточнюють, у яких саме) навчальних закладах могла бути. Таким чином фінансовий скандал, у якому, щоправда, замішані й попередні уряди України, поповнився новими іменами, все більше набуваючи політичного забарвлення.
Виявила факти злочинів, скоєних посадовими особами банку «Україна» і керівниками ряду фірм-боржників цього банку, і Генеральна прокуратура України. Як повідомив у п’ятницю на пленарному засіданні Верховної Ради заступник Генерального прокурора Сергій Винокуров, Генпрокуратура розслідує кримiнальну справу за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами банку при наданні кредитів ряду підприємств. Їх прострочена і безнадійна заборгованість перед банком становить 330 млн. грн. За його словами, зокрема, були призначені експертизи і перевірки у комісії з цінних паперів і у Фонді держмайна. Заступник Генпрокурора при цьому не назвав жодного прізвища. Але В. Король, посилаючись на висновки комісії, прямо заявив про причетність колишнього голови ВР Ткаченка «до зникнення» держпакету акцій банку, повідомляє Інтерфакс-Україна. Говорячи про схему, як він висловився, «вилучення, а потім крадіжки» держпакету, В. Король повідомив, що у 1998 році голова правління банку «Україна» Віктор Кравець звернувся з листом до уряду з проханням дати згоду на продаж державного пакету акцій банку «Україна» (12,8% акцій номінальною вартістю 9 млн. грн.) через Українську фондову біржу. Дозвіл уряду був оформлений відповідним наказом Фонду держмайна України, за чим відразу ж надійшов наказ Фонду з підписом його нинішнього голови Олександра Бондаря про припинення продажу цих акцій через фондову біржу. Потім, як повідомив В. Король, цей пакет акцій був переданий до статутного фонду ТОВ «Укрросгазбуд» як внесок ФДМ, що є учасником цього ТОВ. Але незабаром ФДМ вийшов зі складу ТОВ, продавши «Укрросгазбуду» 12,8% акцій банку «Україна» за менш ніж 9 млн. грн. Як підкреслив В. Король, ця сума «на декілька порядків нижча за реальну вартість» вказаного пакету. «Корупція у цій справі очевидна», — заявив голова слідчої комісії. За його словами, О. Бондар, «який на той час чекав свого затвердження на посаді голови ФДМ, пішов на такі дії, можливо, намагаючись догодити парламенту».
Фонд держмайна, голова якого нинi вирішив ощасливити своєю присутністю список Партії зелених, звичайно ж, заперечує будь-який зв’язок продажу держпакету акцій «України» з його банкрутством. За інформацією прес-служби банку, відчуження держпакету провадилось на виконання проекту Світового банку «Кредит на структурну перебудову фінансового сектора» і відповідних урядових зобов’язань. У ФДМ також відзначили, що Світовий банк ретельно контролює виконання поставлених ним умов, і будь-які порушення з боку уряду призвели б до відмови від подальшого кредитування. Крім того, у Фонді стверджують, що завдяки продажу цих акцій держава у 1998 році отримала більше коштів, ніж ринкова вартість акцій «України», тоді як після банкрутства банку їх би не було взагалі.
Та поки жодні нові епізоди і викриття, так само як і їх спростування, не можуть ослабити враження від раніше висловленої «Дню» думки голови Головного Контрольно-ревізійного управління України Петра Германчука: головна відповідальність за банкрутство «України» лежить на Нацбанку (що очолювався на той час В. Ющенком), який не виконував належних йому контрольних функцій.
ДО РЕЧІ
Президент Леонід Кучма вчора піддав критиці діяльність комісії, яка здійснює ліквідацію банку «Україна». «Ще призначили таку комісію, яка продовжує розбазарювати банк», — сказав Президент. За його даними, значну частину грошей, які залишалися на рахунках «України», витрачено на роботу комісії. Президент підкреслив, що він сповнений рішучості забезпечити виявлення усіх винних у банкрутстві цього банку. «На (прикладі) банку «Україна» ми повинні показати, що влада є», — заявив Л.Кучма.