Відстрочка перерозподілу
Спроби продовжити мораторій на продаж землі посилюютьсяУперше фракція парламентської більшості виступила за продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Раніше цю ідею лобіювали лише представники опозиції. Лідер Аграрної партії Катерина Ващук заявила, що має намір ініціювати збереження заборони на торгівлю землею до 2010 року. Згідно з перехідними положеннями Земельного кодексу, мораторій припиняє дію з 2005 року. Зважаючи на вагу аграрного лобі, а також чисельність фракцій опозиції, шанси на продовження заборони видаються вірогідними.
Катерина Ващук вважає, що на сьогодні в країні ще не склалися економічні та фінансові передумови для скасування мораторію. На її погляд, усе ще існує великий ризик того, що великі політико-фінансові групи за сприяння місцевої влади скуплять землю в селян, залишивши їм роль найманих робітників. Незважаючи на те, що парламент у 2003 році досить високими темпами приймає закони в рамках земельної реформи, Катерина Ващук побоюється, що депутати не встигнуть залатати всі законодавчі дірки, щоб убезпечити село від повернення кріпосного ладу. Також лідер парламентських аграріїв зазначає, що перешкодою для впровадження механізму купівлі-продажу землі є загадковий «соціально-психологічний чинник». Очевидно, селян вважають неготовими до приходу «паничів». Політично ініціатива АПУ має вигляд вторгнення до лівого сектору селянського електорату на наступних парламентських виборах.
Тим часом опозиція вже зареєструвала в Верховній Раді законопроект, який вводить відстрочку для припинення дії мораторію. Автори документа, депутати Васинюк, Томич та Ющенко, пропонують продовжити заборону на продаж землі сільгосппризначення до 2007 року. Зазначимо, що повноваження нинішнього складу парламенту закінчуються в 2006 році, і, схоже, опозиція орієнтується саме на цей термін. Через три роки блок «Наша Україна», очевидно, планує здійснити зміну складу вищого політичного керівництва не тільки на президентському посту, а й у парламенті, що неминуче призведе до появи нових бізнес-фаворитів. До цього терміну опозиція не зацікавлена в знятті заборони на продаж землі, оскільки вона може опинитися у власності «чужих» політико- фінансових груп. Якщо пригадати ініціативи «НУ» про мораторій на приватизацію стратегічних підприємств до виборів, то «земельний» мораторій цілком укладається в логіку відстрочки переділу власності до «кращих часів». За збереження мораторію також виступив і лідер фракції СПУ Олександр Мороз.
Опонентами опозиції й аграрної партії, яка примкнула до них у земельному питанні, судячи з усього, стане фракція СДПУ(О), яка і була двигуном прийняття Земельного кодексу, а також ліберально налаштовані члени уряду. Прихильником дострокового скасування мораторію зокрема є міністр економіки Валерій Хорошковський. На його погляд, останні кризи в сільському господарстві, не в останню чергу пояснюються відсутністю повноцінних ринкових відносин у галузі. За скасування заборони виступає і Держкомзем. Його фахівці давно підрахували, що потенційно обсяг інвестицій в АПК за можливості купівлі-продажу землі може становити 110 мільярдів гривень. Передусім мається на увазі залучення банківських кредитів під заставу землі, що на сьогодні вельми ускладнено.
У цій ситуації визначальною може стати позиція Президента. Зрештою, він має або підписати закон про продовження мораторію, або накласти на нього вето. У тому, що такий закон можуть прийняти уже найближчим часом, якщо свою позицію не змінить фракція аграріїв, можна не сумніватися. Раніше Президент невтішно відгукувався про саме мораторій, вважаючи, що він гальмує реформи на селі.
Якщо ж прихильникам ідеї продовження мораторію вдасться реалізувати її, то це навряд чи зупинить прихід реальних власників землі. Просто замість легального ринку продажу землі зростатиме тіньовий.