Економне споживання винагороджуватиметься
Кабінет міністрів затвердив триетапне проведення монетизації субсидій, починаючи з 1 січня 2019 рокуВідповідне рішення уряд ухвалив напередодні опалювального сезону на засіданні 26 вересня.
Кабмін також створив міжвідомчу робочу групу з підготовки пропозицій щодо монетизації субсидій.
Згідно з експертним висновком до проекту постанови Кабміну, монетизацію субсидій планується розпочати з 1 січня 2019 року — на першому етапі вона стосуватиметься, орієнтовно, 100—150 тис. домогосподарств, які звернуться за субсидіями з новим пакетом документів.
Другий етап розпочнеться з 1 травня 2019 року і стосуватиметься домогосподарств, яким субсидія призначена на неопалювальний період 2019-го.
Третій етап планується почати з жовтня-2019, коли відбудеться повний перехід на монетизацію, вказується в проекті урядової постанови.
Задля забезпечення досягнення мети Кабінет Міністрів України ухвалив рішення щодо утворення міжвідомчої робочої групи для підготовки пропозицій щодо монетизації житлових субсидій. Очолить робочу групу перший віце-прем’єр-міністр — міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.
«Уряд усвідомлює важливість формування дієвої системи нарахування цільової грошової компенсації витрат на житлово-комунальні послуги малозахищеним верствам населення. Ця система має бути доступною для громадян, виключати можливі зловживання із нарахування субсидій і почати нарешті стимулювати користувачів субсидій підвищувати енергоефективність власного житла. Початковий етап цієї реформи продемонстрував низку системних проблем, із якими зіштовхнулись відповідальні за її реалізацію урядові структури. Формат робочої групи дозволить ефективніше планувати і реалізовувати реформу з монетизації субсидій, налагодити більш належну комунікацію та обмін фінансовою інформацією між різними органами влади», — прокоментував необхідність початку роботи міжвідомчої робочої групи Степан Кубів.
Згідно з ухваленим рішенням до складу робочої групи також увійдуть міністр соціальної політики України, заступники міністра економічного розвитку і торгівлі, міністра фінансів, міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, міністра енергетики та вугільної промисловості, голова Державної регуляторної служби, директори департаментів різних міністерств, представники Національного банку України та НАК «Нафтогаз України».
Основними завданнями робочої групи є:
• визначення шляхів розв’язання системних проблем із наданням субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі на рівні кінцевого споживача та формування пропозицій щодо монетизацій житлових субсидій;
• забезпечення координації між різними органами виконавчої влади, що відповідають за державну політику із реалізації реформи із монетизації житлових субсидій.
Раніше у Мінфіні пояснили українцям нюанси реформи: монетизація на рівні постачальників послуг; підготовка системи до проведення монетизації субсидій на рівні домогосподарств (створення необхідної інфраструктури, створення єдиного реєстру та бази даних субсидіантів та їх верифікація тощо); монетизація субсидій на рівні домогосподарств.
Кабінет міністрів на урядовому порталі пояснив, чому ці нововведення важливі.
Відзначається, що прийняте рішення є першим і важливим кроком комплексного реформування всієї системи розрахунків за житлово-комунальні послуги.
Такий підхід до реформування системи субсидій є вимогою зарубіжних партнерів — МВФ, Світового банку, ЄС та ЄБРР.
Отримати компенсацію за зекономлені енергоресурси можна в певних межах: електричне опалення — еквівалент вартості 150 кіловат електрики (до 135 гривень). Індивідуальне газове опалення — еквівалент вартості 100 кубів газу (до 700 гривень).
Нагадаємо, в Україні триває процес масштабної верифікації одержувачів субсидій.
«Триває процес верифікації одержувачів субсидій, адже попереднього разу люди декларували свої доходи в 2015 році... Якщо виявлено 50 тисяч осіб, серед яких є власники будинків з площею понад 200 квадратних метрів і квартир більше 120 квадратних метрів, які з нульовими доходами купували автомобілі за 700 тисяч гривень, то, напевно, перевірка потрібна», — розповів глава Мінсоцполітики Андрій Рева.