Коротко / КУЛЬТУРА
«Паперова закоханість»
Так називається виставка Валентини Султанової, що відкрилася в галереї «Грифон». Архітектор за освітою, чернігівська художниця лише декілька років тому відкрила для себе пап’є-арт. Характерно, що Валентина Султанова категорично проти поєднання паперу з якими б то не було доповненнями — тканиною, намистинками, пір’їнками. На її думку, такі «домішки» спотворюють, а то й зовсім забивають переваги паперу, який абсолютно самодостатній.
Свої творчі принципи й почуття (справжню закоханість) художниця втілює у вишуканих натюрмортах («Мак квітне», «Польовий букет», «Сухий букет»), пейзажах, навіть портретах. Іноді виникають і цілі «паперові історії», часом забавні («Дахи»), часом — ностальгійні («З минулого»). Паперові, виявляється, під силу навіть «Ангел», який оберігає весь світ. На виставці представлено також паперову скульптуру, з якої Валентина Султанова, власне, й починала. Кожна білосніжна паперова статуетка висотою менше долоні — сувора пані з лорнетом, скрипаль, балерина, персонажі Комедії дель арте. Паперова скрипка — ювелірний шедевр, адже є ще (зрозуміло, паперові) перуки, мереживні манжети, той же лорнет, та що вже там — застібки на кишенях і пряжки на черевичках! Оксана ЛАМОНОВА , спеціально для «Дня».
Домінго — «Перший імператор»
Іспанський тенор Пласідо Домінго виступить на сцені Метрополітен-опера в ролі імператора Цинь Шихуанді, що правив Китаєм у третьому сторіччі до нашої ери. Прем’єра опери «Перший імператор» відбудеться в грудні 2006 року, повідомляє lenta.ru. Музику до «Першого імператора» написав китайський композитор Тан Дун, який мешкає в США. Дун отримав премію «Оскар» 2001 року за музику до фільму Енга Лі «Тигр, який крадеться, дракон, який затаївся» Також він написав музику до фільму «Герой» Чжана Імоу. За цей саундтрек він отримав премію в Гонконзі. Дун приїжджав до Росії як класичний композитор: 2001 року він представляв у Маріїнському театрі свої «Пристрасті за Матфеєм». Лібрето до опери написав Тан Дун і його співавтор Ха Цзін. У його основу покладено епізод із «Історичних записок» («Ши Цзі») китайського історика Сима Цяня. Цей же сюжет використаний у фільмі «Тінь імператора» Чжоу Сяовеня (КНР, 1996). Постановником став відомий китайський кінорежисер Чжан Імоу («Герой», «Будинок літаючих кинджалів»). Оперний дебют Імоу відбувся 1998 року в Пекіні, коли він поставив у Забороненому місті «Принцесу Турандот» Джакомо Пуччіні.
Цинь Шихуанді, імператор царства Цинь, поклав у третьому сторіччі до нашої ери кінець «добі воюючих царств» і створив єдину державу. При ньому почалося будівництво Великої Китайської стіни. Цинь Шихуанді — популярний персонаж масової культури. Два відомі китайські фільми — «Імператор і вбивця» Чена Кайге і «Герой» Чжана Імоу — присвячені царюванню Шихуанді.
Лист за 18 тисяч доларів
На аукціоні в США продано лист відомого американського письменника Вільяма Фолкнера майже за 18 тисяч доларів, оголосила аукціонна компанія «Бонемс енд Баттерфілдс». Лист, що складається з двох надрукованих сторінок, було написано ним у серпні 1943 року й адресовано власному літературному агентові. Письменник скаржився на умови контракту про написання сценарію для голівудської кіностудії «Ворнер Бразерс», передає Інтерфакс.
Музей карикатури
У Лондоні недалеко від Британського музею відкриється перший музей карикатури у Великій Британії. У ньому розмістяться 1200 малюнків і 3000 книг, пов’язаних з історією британської політичної сатири за три сторіччя, повідомила британська газета The Guardian. Хронологічно експозиція відкривається розфарбованими офортами Томаса Роулендсона (1756—1827). Найновіші надходження до колекції музею — це сатиричні відгуки на недавні дії Тоні Блера, Джорджа Буша та інших політиків, повідомляє lenta.ru. Збірки музею складаються з малюнків, коміксів, газетних вирізок, плакатів і навіть тримірних об’єктів, включаючи «Автоматичну машину для гри в гольф» Роуленда Еметта і «Голову Мао» (напівлюдина-напівкрісло з червоної шкіри). Будівля музею розташована недалеко від місця, де народився Джордж Крукшенк, один із найвідоміших англійських карикатуристів і найпопулярніший ілюстратор Чарльза Діккенса. Колекція музею цілком складена приватними особами. Сам музей існує за рахунок коштів спеціального фонду, встановленого колишнім міністром внутрішніх справ Великої Британії лордом Бейкером.
Мерк’юрі стане лялькою
Покійний фронтмен групи Queen Фредді Мерк’юрі стане черговим діячем популярної музики, увічненим у пластиці. Наприкінці травня на прилавках крамниць США з’явиться пластикова 18-дюймова (46 сантиметрів у висоту) фігурка легендарного шоумена, повідомляє music. Випускає таку іграшку компанія NECA. Фредді Мерк’юрі буде зображений таким, яким запам’ятався мільйонам за виступом на стадіоні «Вемблі» 1986 року: в білих спортивних брюках, жовтій курточці і з мікрофонним держаком у руках. «Приголомшуюча схожість, — пише про свої враження від ознайомлення з пілотною копією Фредді його колишній напарник по групі, гітарист Браян Мей. — Виглядає справжнісіньким Фредді, який лише раптово зменшився в розмірах. Навіть стає якось страшно». Нагадаємо, Фредді Мерк’юрі помер від СНІДу 1991 року. У цей час Queen продовжують діяльність із новим вокалістом — колишнім учасником Bad Company Полом Роджерсом.
Депардьє №1
Найбільш високооплачуваним французьким кіноактором 2005 року був Жерар Депардьє. Про це повідомила газета «Фігаро», яка опублікувала рейтинг заробітків французьких кінозірок. Депардьє, який знявся минулого року в чотирьох кінострічках, перерахував на свій рахунок 3,2 млн. євро. За ним у списку йде Жан Рено, який заробив 2,3 млн. євро, а замикає «трійку» Крістіан Клав’є. Цей рейтинг свідчить про дискримінацію, яка зберігається, стверджують кінокритики-жінки. Акторки, які так само популярні, як і актори, все ж таки заробляють приблизно втричі менше. Так, Жозіан Баласко, яка очолює список 2005 року, отримала «лише» один мільйон євро. За нею в списку небідних французьких дів ідуть Карін Віар і Матільд Сеньє, повідомляє ІТАР-ТАРС. Рейтинг опубліковано за п’ять днів до нагородження лауреатів премії французької кіноакадемії «Сезар». Вже оголошено, що Депардьє не вшанує своєю присутністю цю церемонію. Нині Депардьє знімається в фільмі «Астерікс та Олімпійські ігри» і мріє швидше запустити франко- український кінопроект — «Тарас Бульба», в якому він зіграє головну роль і для цього актор спеціально приїжджав до Києва (про це «День писав у №14).
Випуск газети №:
№28, (2006)Рубрика
Культура