«Сьогодні треба писати максимально правдиву історію України»
Учасники Літньої школи «Дня» зустрілися з істориком Сергієм Котом
Завершення робочого тижня для літньошколярів видалося цікавим та насиченим. Три зустрічі, десятки питань, серйозні теми. Першим «особливим лектором» став історик, краєзнавець, голова правління Фундації імені Олега Ольжича, автор «Дня» - Сергій Кот. Читачі газети добре пам’ятають його статтю про британського історика, друга України Ланселота Лоутона, що увійшла в книгу «Сила м’якого знака», матеріали про героїзм і трагічну долю Олега Ольжича, про крадіжку Москвою історії України... Але, крім цього, пан Сергій - один із найвідоміших фахівців України в галузі охорони історичної культурної спадщини. Тож розмова стосувалася цілого комплексу історико-культурних питань. Серед них стан законодавства у галузі культурно-історичної спадщини. На думку історика, в Україні є достатньо інструментів для її збереження, натомість, це є проблемою нашої ментальності: «У нас доволі вузьке коло людей, які розуміють значення культурної спадщини… Тому цінність історичних пам’яток надзвичайно висока - це ключ до розуміння нашої історії».
Ще одне гостре і нагальне питання – подальша доля експонатів з музеїв Криму, які були вивезені на виставку до Амстердама. Сергій Кот надав статистичне зведення щодо того, скільки музеїв, пам’яток та експонатів знаходяться на окупованій території Криму. «На обліку в Криму перебуває близько 4 тисяч об’єктів нерухомої культурної спадщини. Згідно з офіційними даними на півострові є 33 державних музеї, і більше 300 відомчих і громадських. Тільки державна частина музейного фонду Криму складає близько мільйона одиниць експонатів».
Повну розмову з істориком Сергієм Котом читайте невдовзі у наступних номерах газети "День".
ВРАЖЕННЯ:
Ірина СТЕЛЬМАХ, студентка Львівського національного університету імені І.Франка:
- На початку зустрічі Сергій Кот наголосив на тому, що історик не може бути безстороннім. «Ми реконструюємо минуле. Якщо ми не любимо свою землю, ми не можемо бути до кінця безпристрасними», - сказав пан Сергій. Це він підтверджує особистим прикладом. «Я ніколи не мовчав, коли вважав, що щось робиться неправильно», - говорить Сергій Кот. Розуміння історії дає впевненість вижити в епоху глобалізації. Сьогодні ми маємо хронічні проблеми у питанні збереження історичної спадщини. Перш за все, це проблема ментальності. Ми не маємо ґрунтовного розуміння минулого, а отже, не можемо ефективно протистояти спотворенню нашої історії та руйнуванню історичної пам'яті.
Аліна ВАВРИНЮК, студентка Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича:
- Розмова спонукала задуматися. Не лише про значення історичної та культурної спадщини, а й про те, наскільки однобоко суспільство звикло дивитися на деякі речі. До прикладу, на радянську культуру. Здавалося б, її не можна оцінювати інакше, ніж як збіднілу, як «культурний застій». Проте, дійсно, погоджуюсь з Сергієм Котом – і там можна знайти щось цікаве, цінне. Як мінімум, для тієї ж історії.
Катерина САДЛОВСЬКА, студентка Львівського національного університету імені І. Франка:
- Ми живемо у такий час, коли потрібно розставити чіткі акценти. Найперше це стосується історичних питань, адже тут виникає багато колізій. Говорили знову про позицію Росії та перекручування історії. Пан Сергій – історик з 35-літнім стажем – фахово і аргументовано розповів про важливість належної оцінки власних пам’яток, адже через них «можна доказати безперервність історії». Ба більше, вони можуть бути елементом нашої економіки, якщо їх берегти. Сьогодні ми не могли оминути питання культурної спадщини Криму. Сергій Кот зазначив, що тут є перевага законодавства, в якому написано, що ці пам’ятки є власністю держави Україна. І ще пан Сергій дуже вдало зауважив: « Вчіться читати між рядків, бо маніпуляція свідомістю гірше аніж корупція. Вона є складником корупції». Як на мене ці слова дуже на часі.
НАПРИКІНЦІ СЕРГІЙ КОТ ОТРИМАВ СИМВОЛІЧНИЙ «НАБІР» ЛЕКТОРА ЛІТНЬОЇ ШКОЛИ: ЗНАЧОК АЛЕГРО, НОВУ «ДНІВСЬКУ» ФУТБОЛКУ ТА ДИПЛОМ (НА ФОТО – СОНЯШНИКИ, БІЛЬШІСТЬ З ЯКИХ – З ОДНОГО БОКУ ПАРКАНУ, А ОДИН – З ІНШОГО): "ЦЕЙ СОНЯХ, ЯКИЙ НА ВІЛЬНОМУ МІСЦІ – СИМВОЛ ВОЛІ, СВОБОДИ, ЧОГО БАЖАЮ І НАШІЙ ДЕРЖАВІ І УСІМ ВАМ В ПЛАНІ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ СВОБОДИ".
Рубрика
Літня школа журналістики