Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО: «Ми маємо виступити співініціаторами Міжнародного трибуналу з приводу збитого російськими терористами літака MH17»
Зустріч Літньої школи журналістики «Дня» з лектором була особливою. Нестандартний формат. Нашим гостем став двічі голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко. Але... Учасники Літньої школи мали змогу поспілкуватися не тільки з паном Валентином, а і з його донькою – Ольгою. Для студентів це був унікальний досвід – почути фахові відповіді і відчути певну сімейну атмосферу.
Валентин Наливайченко – фігура відома в українській політиці. Саме під його керівництвом СБУ, як і на початку 90-х рр.., коли відомством керував Євген Марчук, реформувалася як справді українська спецслужба. А от щодо його доньки – потрібно більше інформації, зокрема, з приводу освіти.
Ольга Наливайченко – закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин; Університет Джорджа Вашингтона, США; Стокгольмський університет, факультет права, Швеція (6 років). Стажування: Італія, Франція, Австрія, Німеччина і США. Володіє англійською та німецької іноземними мовами.
«Дуже багатьом батькам закидають, що ось ви своїх дітей вивчили закордоном, вони поїхали по світах, а на країну не працюють, - говорить головний редактор «Дня» Лариса Івшина. - Оля – це інший приклад. Вона вивчилась закордоном і працює в Україні. Це дуже цінно». Звичайно, з такими гостями розмова була не тільки про спецслужбу і політику.
Ольга Наливайченко розповіла студентам про систему освіти Фінляндії, Швеції та Сполучених Штатів Америки. Дівчина вважає, що українська освіта дає гарні загальні знання, але на відміну від західної, їй не вистачає прикладного характеру. «Ми дійсно можемо досягти висот, якщо звільнимося від радянської ментальності», – підкреслила Ольга.
До Валентина Наливайченка запитань було багато. Одне з них – про збитий російськими терористами пасажирський літак малайзійських авіаліній MH17. 17 липня – річниця цієї трагедії. В грудні минулого року головою СБУ Наливайченком вже були представлені докази злочину російського керівництва. Як потрібно діяти сьогодні?
«Треба створити Міжнародний трибунал, оскільки це злочин міжнародного терористичного характеру, - відповідає Валентин Наливайченко. - Ми, як одна з країн засновниць ООН, маємо право на те, щоб виступити співініціаторами такого трибуналу. Українській дипломатії в штаб-квартирі ООН потрібно працювати на цим. Тим більше, що доказів у нас більш ніж достатньо. Має бути завершено дві речі. Перше – це визначення (хто віддав наказ, хто переправив російський військовий екіпаж і т.д.); друге – відшкодування збитків».
Про західне сприйняття України, національний егоїзм, ефективність АТО, реформування Служби безпеки України, справжні причини звільнення та політичні плани Валентина Наливайченка – читайте в наступних номерах «Дня».
ВАЛЕНТИН ОЛЕКСАНДРОВИЧ І ОЛЬГА НАПРИКІНЦІ ЗУСТРІЧІ ОТРИМАЛИ СИМВОЛІЧНІ «НАБОРИ» ЛЕКТОРІВ ЛІТНЬОЇ ШКОЛИ: ЗНАЧКИ АЛЕГРО, НОВІ «ДНІВСЬКІ» ФУТБОЛКИ ТА ДИПЛОМ (НА ФОТО – СОНЯШНИКИ, БІЛЬШІСТЬ З ЯКИХ – З ОДНОГО БОКУ ПАРКАНУ, А ОДИН – З ІНШОГО): «ЦЕ МУР КОРУПЦІЇ І ТЕ, ЩО БУЛО ЗА НИМ». ОЛЬГА ТЕЖ БУЛА ВРАЖЕНА ФОТО: «ОДИНОКИЙ СОНЯШНИК – ЦЕ СИМВОЛ НАШОГО МАЙБУТНЬОГО, ЦЕ ТІ ЛЮДИ, ЯКІ ЗАРАЗ СИДЯТЬ В ЦІЙ АУДИТОРІЇ»
ВРАЖЕННЯ
Катерина САДЛОВСЬКА, Львівський національний університет імені Івана Франка:
- Зустріч з Валентином Наливайченком та його донькою Ольгою для мене пройшла під девізом «Зміни себе – подолай систему». Можливо, саме тому лектор розпочав свою розмову з дефініції слова «деолігархізація», явища, яке в Україні нівелюється, починаючи вже від того, що здійснюють його самі олігархи. Прикметно, що Наливайченко не говорить про боротьбу за допомогою революцій, а виважену і національно спрямовану діяльність кожного зокрема. Ольга Наливайченко, яка, до речі, здобувала освіту за кордоном, також переконана, що ми повинні боротися «не молотком», адже у світі інші методи. Ми маємо починати з себе. Виховати в собі той «національний егоїзм», який не дасть нам ні найменшої можливості закривати очі на дрібну корупцію. Ми повинні навчитись свої знання використовувати на благо людей і країни, адже це наш громадянський обов’язок.
Софія РУСЬКИХ, студентка Національного педагогічного університету імені Михайло Драгоманова:
– Як пройшла для мне зустріч з Наливайченками? Змістовно. Дуже і дуже змістовно. І вразила, вдарила по болючому. Переді мною в особі Ольги, доньці пана Валентина, сидів реальний приклад сучасної молодої людини, яка точно і ґрунтовно дає відповіді на всі поставлені запитання. Вона є взірцем вірного громадянина своєї країни, який мислить. Пан Валентин озвучив багато цікавих фактів, які передували його двом звільненням. Хоча він і пішов з поста голови СБУ, він обіцяв підтримувати надалі державу, робити все для запобігання корупції та дуже приємно було чути про його бажання підтримувати молодих партійних діячів на жорстокій політичній арені.
Аліна ВАВРИНЮК, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича:
– Ця зустріч – два в одному. Рух по причинно-наслідковому вектору. Спочатку Ольга Наливайченко розповіла про проблеми освіти та кадрового забезпечення України, а потім її батько Валентин Наливайченко проаналізував те, до чого ці проблеми кадрового забезпечення призвели. На найвищому рівні, у першу чергу. Справді, про ці речі треба говорити в комплексі. Потрібно не тільки ліквідувати те, до чого призвели проблеми з кадровою політикою, а й працювати з молодим поколінням, щоб більше такого не допустити.
Ірина СТЕЛЬМАХ, Львівський національний університет імені Івана Франка:
– Сьогодні ми мали можливість поспілкуватись не лише з Валентином Наливайченком, а й з його донькою Ольгою. Вона є прикладом того, як можна здобути освіту за кордоном і повернутись працювати в Україну для того, щоб інтегрувати європейський та американський досвід в українські реалії. Адже Україна нині потребує величезних трансформацій. Нам не вистачає національного героїзму. Також Ольга влучно зауважила, що важливо вибудовувати партнерство з дитинства і працювати так, щоб з нами хотіли мати справу інші.
Марія ВОЛОШИН, Львівський національний університет імені Івана Франка:
- Валентин Наливайченко відкрив завісу на деякі деталі щодо подій на Сході та різних резонансних процесів в Україні. Погляд людини, яка знає систему зсередини, яка намагалася побороти негативні явища в державі і наштовхнулася на спротив, показує, що навіть після Майдану ситуація в Україні не надто змінилася в кращий бік. Зустріч також дала змогу пересвідчитись, судячи із закордонного досвіду доньки екс-голови СБУ, у тому, що українському суспільству та вітчизняній освіті можна і треба запозичувати різноманітні сучасні віяння з-за кордону.
Олена ЛИТВИНОВА, Львівський національний університет імені Івана Франка:
– До літньої школи Валентин Наливайченко завітав разом із донькою, що приємно здивувало. Дуже цікаво було почути про закордонний досвід навчання Ольги. Дівчина порадила навчатись закордоном і пізніше реалізовувати здобуті знання в Україні. Вона наголосила на тому, що нам необхідна «книга скарг», яка зможе робити систему прозорішою. У свою чергу Валентин Наливайченко додав, що ніхто не навчить, якщо сам не будеш іншим. Ці слова підбадьорили мене і показали, що все можливе і залежить від нас.
Рубрика
Літня школа журналістики