До фортеці за золотом
Українці підберуть ключі до форту БайярІсторія телебачення знає стрімкі зміни і, хоч як це парадоксально, стійкі канонізовані телеформати. Один із таких — французьке екстрим-шоу «Ключі від форту Байяр» — ось вже понад десять років утримує лідерство в сфері розважального ТБ. Можна мільйон разів ставити під сумнів смак масового глядача, але певні телепроекти, приречені на довголітній успіх, — завжди свідчення грамотного підходу та аналізу цього самого смаку. Інакше чому б каналу «1+1» спала на думку ідея купівлі знаменитого формату для створення власної української версії «Форту Байяр».
Ліцензійна програма, придумана французами ще в 1990 році, вдало поєднувала азарт шукачів пригод і скарбів, шанс випробувати свою силу, спритність і кмітливість і, що важливо, створення власної міфології гри. Всі знають, що форт Байяр — всього лиш покинена острівна фортеця в районі нормандського узбережжя. Але на яку казку перетворюється цей острів на телеекрані! Телевізійний світ Байара населяють фантастичні персонажі. І сама гра вже стає не просто спортивним змаганням, а черговим трактуванням нової телевізійної легенди.
Долучитися до неї тепер є шанс і в українців. Новий проект «1+1», що має намір регулярно закидати на острів команди наших співвітчизників, вже оголосив кастинг серед потенційних українських учасників. Ним може стати і персона публічна, і простий смертний. До речі, в Росії подібний експеримент користувався карколомним успіхом. «Ключі від форту Байяр» шукали зірки телебачення, спорту, шоу-бізнесу й ті пересічні екстремали, про яких країна раніше і не підозрювала. Стати знаменитим у цій грі можна аж ніяк не по праву Енді Уорхола на свої «15 хвилин слави», а тільки завдяки власній здатності до авантюри. Українським авантюристам тепер надано рівну з росіянами, не кажучи вже про європейців, можливість. Але не варто забувати і про вітчизняного глядача, для якого «Форт Байяр» — випробування, якщо не фізичне, то віртуальне. Відмінність лише в тому, що реальні гравці в нагороду отримують золоті розсипи, а глядач — моральне задоволення. І кожен у цьому випадку вибере те, що йому ближче.