Що спільного між бен Ладеном та непрофесійними новинами?
Те, що відбувається після 11 вересня, справедливо називають війною. Але якщо точніше — це війна нового типу — передусім інформаційна. Бен Ладену потрібно було не просто зруйнувати два великi будинки та частково пошкодити Пентагон. Передусім йому було потрібно, аби наслідки ударів по символах американської економічної та військової могутності транслювалися у прямому ефірі на весь світ американською ж компанією СNN. Йому було потрібно, аби невдовзі і СNN вперше за багато років фактично була відсторонена від висвітлення подій світового масштабу — операції в Афганістані, а ініціативу перехопила досі маловідома катарська телекомпанія Аль-Джадіра. Компанія, створена за західними стандартами та за ініціативою місцевого монарха, який виклав своє розуміння стандартів професійної журналістики коротко: «Критикуйте мене». Отак вперше проти Заходу було використано його ж зброю — об’єктивну, неупереджену, збалансовану подачу новин.
Суть цієї інформаційної війни — не стільки у фактах чи аргументах сторін. Невидима лінія фронту проходить через душі людей на межі емоцій та раціонального сприйняття світу. Чимало палестинців після трагедії 11 вересня висловлювали перед камерою міркування, мовляв, теракт мав для них негативні наслідки, і тепер США не зможуть захищати їх перед Ізраїлем так само послідовно. Так диктував їм їхній розум. Але там, де брали гору емоції, ці ж самі люди танцювали й раділи з чужого горя. Ось так тонка грань ставила по різні боки людину, здатну до розумових зусиль та співчуття, та дикуна, яким опанували тваринні інстинкти знищення усього, не подібного до себе.
Витоки і причини такого дуалізму можна простежити у багатьох вимірах. На рівні доктрин християнство прагнуло об’єднати Схід і Захід і тому вивищило передусім проблему морального вибору, а відтак і цінність людської особистості, що заклало підвалини суспільств, які грунтуються на приматі прав людини та зверхності її інтересів над правами Держави. Східна доктрина вивищувала передусім інтереси общини (суспільства), що зводило роль окремої особистості лише до інструменту служіння його потребам. На рівні стандартів інформаційної діяльності Захід створив якісну пресу, яка подає інформацію збалансовано, спираючись на факти, а не на емоції. Схід витворив довершені механізми впливу на людські почуття мовою публіцистики та емоцій. Ці дві традиції й досі змагаються між собою.
Чимало прикладів такої змагальності можна знайти і в українській традиції, що значною мірою формувалася на перетині різних світоглядів та культур. Так давня українська література кінця XV — початку XVIII ст. ознаменувалася бурхливою полемікою, що дало підстави цілий її масив означити як полемічну літературу. Дослідники ще й досі активно дискутують: одні говорять, що це саме література, журналістикознавці ж наголошують на підставі вважати давні тексти прообразом сучасної журналістики. Так ось, для прикладу, коли Мелетій Смотрицький обрав для одного зі своїх відомих текстів жанр Треносу, тобто плачу, він тим самим визначив стилістику твору як таку, що покликана, передусім, вплинути на емоції й почуття людини. Інший автор — Іпатій Потій — обрав головним чином логічний спосіб викладу, що грунтувався на аналізі та аргументах. Навмисне оминаємо предмет полеміки, оскільки нас, в даному разі, цікавить саме спосіб подачі інформації, а не предмет полеміки. Відтак, уже на рівні давньоукраїнської полемічної літератури бачимо приклади того, що нині означується як «публіцистичні» новини, де головну роль відіграє позиція ведучого, його сприйняття події, а не факти; і приклади того, що нині виконує роль якісного інформування, покликаного передовсім дати глядачу, читачу, слухачу факти, на основі яких він сам може прийняти усвідомлене рішення. Коротше кажучи, одні закликають: «Голосуй серцем», інші — «Голосуй розумом».
Ось лише кілька прикладів моніторингу, який здійснювався у жовтні цього року й ілюструє рівень якісного інформування виборців окремими вінницькими та харківськими телекомпаніями. Так вінницькі «ТНВ» (Вінницька державна телекомпанія), «Постфактум» (телекомпанія «ВІТА»), «День за днем», «Всі новини» (телекомпанія «ІШТАР») практично не дають прикладів збалансованого висвітлення діяльності та позицій політичних партій. А от на харківському телебаченні «Новини» (АТН, «Новини 7») пропонують бодай відносно збалансоване висвітлення порівняно з програмами «Харьковские новости» (АТВК) та «Объектив- новости» («Симон»). Зазначимо, «Новини» (АТН, «Новини 7») представляють дві партії на рівні 60 секунд, а чотири іншi — на рівні 35—30 секунд, забезпечуючи тим самим бодай відносний баланс.
Звичайно, на перший погляд, обидві позиції — «Голосуй серцем» та «Голосуй розумом» — рівноцінні. Однак це не так, оскільки одна справа — давати людині можливість робити самостійний вибір на основі отриманої інформації, фактів та аргументів, і зовсім інше — підштовхувати її до висновку, який сам для себе вже зробив журналіст і нав’язує його іншим. Це і є тим, що ототожнює бен Ладена і взагалі будь-якого деспота чи диктатора із пропагандою, яка, відкидаючи культуру подачі новин, прагне вплинути лише на емоції, знайти й експлуатувати образ ворога, спекулюючи на труднощах і проблемах людей.
На побутовому рівні окрема людина, звичайно, в силу свого характеру чи виховання може дозволити собі емоційне спілкування, вихлюпування гніву чи сварку, оскільки за природою своєю людина — конфліктогенна істота. Однак Боже збав виносити методи побутового скандалу на рівень принципів державної політики й міжнародних взаємин. Зрештою, у всіх нас — і глядачів, і журналістів — залишається можливість вибору. Головне пам’ятати, що за ним може стояти щось серйозніше, ніж просто збалансовані аргументи чи, навпаки, почуття й емоції. Цього вчить 11 вересня і вся попередня історія людства.
Собор (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) Батьківщина (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) КПУ (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) СПУ (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) СДПУ(о) (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) Регіони України (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) НДП (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) Єдина родина (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) Жінки за майбутнє (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) ПСПУ (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) СПУ (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) Демократичний союз (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) Яблуко (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) НДП (нейтральна або позитивна тональність (секунди)) КУН (нейтральна або позитивна тональність (секунди))