Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Баланс інтересів

На Україну чекає нове трудове законодавство
14 листопада, 00:00
Як планується, наприкінці листопада Верховна Рада розгляне проекти Трудового кодексу України. Як може змінитися законодавчий захист праці і які новини очікують на нас із прийняттям «трудової конституції»? — з такими запитаннями «День» звернувся до заступника міністра праці та соціальної політики України Володимира ТЬОТКIНА.

— Даний проект розроблявся за дорученням Президента України при технічній підтримці Міжнародної організації праці. До робочих груп входили представники профспілок, працедавці, державні службовці, вчені. Розробники прагнули дотриматись балансу, тобто підтримати інтереси як працівників, так і працедавців. Тому в проекті Трудового кодексу зазначається, що права однієї сторони можуть забезпечуватися виключно виконанням обов’язків іншої. Для цього ми змістили центр ваги з регулювання трудових стосунків із законодавчого рівня на договірний. Але потрібно підкреслити, що це в жодній мірі не впливає на зниження трудових гарантій працівників. За новим проектом, складання колективних угод перестає бути обов’язковим, оскільки це порушує принцип добровільності при веденні колективних переговорів, задекларований Конвенцією МОП, котру ратифіковано Україною. А ось щодо вирішення трудових спорів, то, згідно з проектом, їх вирішуватимуть лише в суді.

— Які проблеми має вирішувати цей проект?

— Проектом передбачено, що всі додаткові обов’язки працівників мають сплачуватися за окремою статтею, не обмежуючись при цьому лише тарифною ставкою. Тобто, якщо працедавець захоче перевести свого працівника з однієї посади на іншу, то він зможе це зробити лише укладаючи нову трудову угоду, а отже — заручившись письмовою згодою людини на таке переміщення. Окрім цього, в проекті сформульовано також нові положення, які відбивають особливості трудових стосунків у сфері малого підприємництва — в кооперативах та фермерських господарствах. Встановлюються в Трудовому кодексі і граничні розміри компенсацій за моральні збитки, а саме — від однієї до п’яти мінімальних заробітних плат.

— У якому разі за новим проектом можуть втратити роботу вагітні жінки, матері малолітніх дітей та дітей-інвалідів?

— Якщо вони здійснюватимуть дії, якими можна буде виправдати розрив трудового договору. За здійснені проступки матерям не варто ховатися за спини своїх дітей, а потрібно відповідати згідно із законом — відповідати за скоєне так само, як і всі інші члени трудового колективу. Жінки також можуть позбутися робочого місця і внаслідок об’єктивних причин, наприклад, коли підприємство змушене припинити свою діяльність.

— Сьогодні ми чуємо багато нарікань щодо заборони на перехід до конкурентного працедавця, що це може обмежити людину в зміні роботи на декілька років. А як же право людини на вільний вибір місця роботи?

— Таке зобов’язання працівник бере на себе при прийомі на роботу лише добровільно. Адже побоювання працедавця, що таємниці його виробництва зможе використати конкурент, — цілком резонні. Проте через те, що така обіцянка працівника може погіршувати його становище, працедавцеві доцільно надати такому працівникові й відповідні додаткові блага та послуги. Якщо ж у людини виникне бажання розірвати таку трудову угоду, то їй доведеться всі ці «додаткові блага» повернути «господареві» в повному обсязі. До речі, це правило сьогодні діє щодо молодих фахівців та інших працівників, які вчилися за гроші працедавця.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати