Чи викличе емісія ОВДП емісію грошей?
Екс-міністр економіки Віктор СУСЛОВ так прокоментував цю проблему кореспондентові «Дня» Вячеславові ЯКУБЕНКУ: «У нас зараз вводяться нетрадиційні методи реструктуризації ОВДП і збирання податків. Я гадаю, що такі ж нетрадиційні методи буде використано й для продажу ОВДП. Буде встановлено ліміт обов’язкової їх купівлі для банків. Це єдиний метод, що дозволяє реалізувати за сьогоднішніх умов ці облігації. Тих, хто відмовиться, може, із залу не випустять, може, відправлять на навчання з цивільної оборони».
Раніше, крім «резидентів і нерезидентів», одним із головних покупців ОВДП був Нацбанк. Однак із 22 вересня НБУ не купує облігації на первинному ринку через перевищення ліміту, встановлене програмою EFF. Зараз уряд веде переговори з МВФ і просить його переглянути параметри кредиту EFF та збільшити ліміт купівлі ОВДП Національним банком до кінця року на суму 300—500 млн. грн. для погашення заборгованості з соціальних виплат.
Реакція МВФ на це прохання не відома, але опосередковано про неї можна судити за висловлюванням директора 2-го Європейського департаменту МВФ Джона Одлінга-Смі, який вважає, що в проекті держбюджету України на 1999 рік «закладено занадто оптимістичну оцінку надходження коштів». «Ми висловили ці зауваження українському урядові й рекомендуємо йому переглянути ці статті й відповідно скоротити витрати. Це необхідно зробити до розгляду проекту бюджету–99 в парламенті», — зазначив директор департаменту. Хоча тут йдеться про майбутні витрати уряду, не важко передбачити, що МВФ думає з приводу теперішніх.
Таким чином, ні НБУ, який може й радий допомогти урядові та не може, ні тим більше, комерційні банки, в яких і коштів вільних немає (не кажучи вже про нерезидентів) нові облігації не куплять. Однак їх випустили. Відповідей на цю загадку може бути дві — типова безгосподарність, або розрахунок на інші «джерела» грошей. Наприклад, на емісію.
№212 05.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»