Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Донецький округ

Жителі шахтарської столиці — в «передвиборній апатії»
04 лютого, 00:00

Песимізм, недовірливість, розчарування і, загалом, величезна політична депресія. І тим менше залишається в донеччан надій на зміну ситуації на краще. Такого висновку дійшла більшість експертів, які вивчають зміни настроїв жителів шахтарського регіону напередодні парламентських виборів.

Так, згідно з даними дослідження громадської думки жителів Донбасу, проведеного донецькою компанією ДІАЦ ще наприкінці минулого року, 83% донеччан стверджують, що ситуація в країні змінюється лише на гірше, і після виборів до парламенту нічого хорошого в Україні не станеться. При цьому подібне ставлення в донеччан існує й стосовно конкретно Донбасу: 60% жителів області стверджують, що за останній рік життя в регіоні змінилося на гірше, а 26% респондентів заявили, що ситуація суттєво не змінюється. І тільки 6% донеччан помітили в цей період якісь покращання у своєму житті. Більш того, 71% опитаних вважає, що влада в країні на сьогодні обрала хибний напрям роботи, і лише 3% громадян схвалюють дії керівництва України та загалом налаштовані доволі оптимістично.

Ці факти, за словами експертів, впливають і на формування передвиборних симпатій донеччан, які ще проявляють досить серйозну політичну апатію та не виказують інтересу до побудови майбутнього власного регіону. Так, за попередніми даними, на майбутні вибори готові прийти лише близько 60% жителів області (тоді як раніше цей показник іноді перевищував i 80%), причому близько 20% громадян досі не визначилися зі своїми уподобаннями і кажуть, що, швидше за все, голосуватимуть проти всіх кандидатів.

Такий стан речей для Донецької області доволі незвичний. Ще в 2002 році, в ході попередніх парламентських виборів (і пізніше, в 2004-му, у ході президентських), донеччани ішли на вибори дуже охоче та були практично одностайні у своєму виборі. Саме тоді в Донбасі спостерігався небувалий успіх блоку «За єдину Україну!» (а потім і кандидата на посаду президента Віктора Януковича). Однак перебіг президентських виборів примусив жителів області переглянути своє ставлення до цього. Дедалі частіше в регіоні звучить слово «розчарування» і чимраз менше залишається в ньому охочих продемонструвати передвиборну активність.

Утім, апатію донбасівців посилюють ще й самі політичні сили, які, хоч і, як і раніше, сприймають Донбас як ласий шматочок у плані електорату, але не здійснюють жодних явних спроб завоювати його серце. Велика частина навіть найбільших і найперспективніших партій сьогодні в Донецькій області не проявляє себе ніяк, віддаючи перевагу або відмовчуванню, або — щонайбільше — проведенню якихось внутрішніх, часом суто кулуарних заходів, не доступних основній масі жителів області.

Більш того, тепер, коли залишилося вже менше двох місяців до виборів, більшість партій цілком і повністю стурбовані лише складанням списків кандидатів у депутати різних рівнів і подальшим представленням цих списків власним активістам.

А пересічним донеччанам, щоб дізнатися про ідеологію партій, їхні устремління та яскраві особистості, доводиться розраховувати тільки на політичну рекламу й пресу загальнонаціонального рівня, у якій про це що-небудь скажуть. При цьому регіональна преса Донбасу переважно обмежується загальними фразами та короткими повідомленнями про окремі партії, часто не вдаючись до політичної аналітики. Обласні телеканали, як правило, розповідають лише про діяльність великих партій (Партія регіонів, НСНУ, БЮТ, СПУ) та майже не приділяють уваги іншим політичним силам, тому може так статися, що до виборів багато донеччан навіть не дізнаються про існування деяких партій. Утім, виправити цю сумну ситуацію покликана преса самих політичних сил, яка останнім часом буквально заполонила поштові скриньки жителів усіх великих міст області.

Багато партій не роблять жодних спроб заявити про себе на повний голос. Щонайбільше, що роблять партійці, щоб проявити себе, — це організовують нечисленні мітинги на центральних площах міст, а також розповсюджують політичну рекламу на вулицях і по телебаченню. І якщо з рекламою все йде більш-менш непогано — її досить багато і на вулицях, і в ЗМІ, то ось мітинги, очевидно, через постійні морози дедалі частіше провалюються. Практика показує, що всі ці заходи не справляють значного ефекту, і поки що в питанні спілкування з виборцями виграють лише ті лідери партій, які приїжджають в явно безпрограшні місця скупчення людей — на ринки, зупинки громадського транспорту, до палаців культури, на підприємства...

Утім, як показують дані соцопитувань, сьогодні жителів області ідеологічна спрямованість і суспільна діяльність політичних сил цікавлять не дуже. Поки що донеччани більше стежать за діяльністю окремих осіб, які представляють ту чи іншу партію, і налаштовані вірити тільки тим політикам, які вже заявили про себе як про людей, здатних тримати своє слово. За словами самих донеччан, у майбутніх виборах особливу роль відіграватимуть насамперед лідери партій та яскраві особистості, представлені в списках. При цьому найбільше виграють ті лідери, які будуть найбільш близькі до регіональних донбаських цінностей.

У зв’язку з цим виграє передусім Партія регіонів, яка користується підтримкою виборців Донбасу ось уже багато років. І, як показало згадане дослідження компанії ДІАЦ, більшість донеччан на виборах збираються проголосувати саме за регіоналів — 55% (а за прогнозами нинішнього донецького міського голови Олександра Лук’янченка, в одній тільки шахтарській столиці 70—75% голосуватимуть за Партію регіонів). Водночас за Блок Юлії Тимошенко готові віддати свої голоси лише 10%, а за НСНУ — і поготів 1—3% жителів області. Інші партії також не дуже далеко відійшли від показника «Нашої України»: 5% — КПУ, близько 10% — ПСПУ, 6% — СПУ, менше 1% — НПУ. При цьому, відповідаючи на запитання, за яку з партій донеччани не проголосували б за жодних обставин, 40% опитаних називають «Нашу Україну», 19% — БЮТ, і тільки 2% — Партію регіонів.

Утім, навіть попри такий сумний прогноз для цих політичних сил, вони однаково впевнені, що отримають на виборах мало не максимальну кількість голосів на свою користь. У цьому питанні справа доходить навіть до курйозів. Так, навіть якщо брати до уваги тільки прогнози, які зробили представники всього лише шести великих партій напередодні майбутніх виборів стосовно Донецької області, вийде, що в Донбасі повинні проголосувати щонайменше... 150% виборців, щоб задовольнити їхні доволі амбіційні запити. При цьому мало хто з партійців враховує той факт, що на майбутніх виборах, за прогнозами фахівців, явка виборців становитиме аж ніяк не 100%, а приблизно 65—70%.

Однак поки партії думають про цифри та сподіваються, що перемога на виборах у Донбасі наздожене їх сама, а тому можна сидіти склавши руки, як показують результати досліджень, більшість донеччан досі навіть не підозрює, що на виборах до парламенту їм доведеться голосувати не за окремих осіб, а за списки партій загалом, у яких вони не знають і половини кандидатів. І поки партії ділять електорат, деякі донеччани, очевидно, як і раніше, вважають, що парламентські вибори — це просто четвертий тур виборів президентських. І, схоже, багато хто з них невимовно здивується, побачивши, що виборчий бюлетень завдовжки 80 см, а вибирати доведеться не з двох, а з 45 кандидатів.

КОМЕНТАРІ

Iгор ЖИТИНСЬКИЙ , секретар Донецького обкому КПУ:

— Про активність виборців можна говорити, зважаючи на різні сторони цього явища. На жаль, у нас часто виходить так, що на дільниці приходить одна кількість виборців, а за фактом виходить, що проголосували набагато більше людей, аніж насправді. Щодо настроїв жителів області, то, на мій погляд, нічого нового в них не з’явилося: як і завжди, особливого інтересу або симпатії до виборів у донеччан немає. Утім, і самі партії у більшості своїй перебувають у такому собі «режимі очікування». Це може бути пов’язане з тим, що в більшості із них зараз тривають обласні конференції з висунення кандидатів у депутати до місцевих рад, а це для політичних сил дуже важливий процес.

Володимир СКУБЕНКО , депутат Донецької обласної ради, лідер Донецької обласної організації Блоку Юлії Тимошенко:

— Я би не прогнозував високої активності виборців на майбутніх виборах. Щонайбільше вона становитиме 60—70%. Саме таким буде реальний показник (я не кажу зараз про можливості якихось фальсифікацій). Я справді можу констатувати досить суттєву апатичність донеччан. Вона пояснюється, на мій погляд, тим, що люди просто дезорієнтовані в діях багатьох політиків. Робіть самі висновок: за дуже короткий термін у нашій країні відбуваються різкі зміни, і протягом року суспільство пережило одразу дві трансформації. Спершу президентські вибори поділили країну на два табори, а тепер кожен українець повинен визначити свою позицію ще й усередині цих таборів. А вибрати з великої кількості партій і програм, які в багатьох випадках є просто красивою рекламою, дуже важко навіть досвідченому виборцю. Крім того, велика кількість політичної реклами різних видів відштовхує наших виборців, вона просто нав’язлива, і така велика політична активність партій загалом викликає у виборців тільки протест.

Олег ДАННИКОВ , голова Донецького обласного відділення СДПУ(О):

— Я чудово розумію нинішній стан душі наших виборців: народ втомився від попередніх виборів — точніше, від розбірок після виборчої кампанії. І тому люди перебувають в апатії і не бажають повторення недалекого минулого. Однак, зважаючи на важливість і вагомість виборів 2006 року, я думаю, донеччани, як і всі українці загалом, обов’язково проявлять свідомість і прийдуть на виборчі дільниці. Загалом у Донецькій області я прогнозую явку в 70%. А щоб її підвищити, ми, як і багато інших партій, закликаємо наших виборців активно перевіряти себе в списках. Сьогодні в області спостерігається дивна картина: в списках виборців часом не зафіксовані цілі будинки та вулиці міст і районів. Складається враження, що хтось навмисне викреслює тисячі виборців Донеччини з політичного життя країни. Щоб цього не відбувалося, людям треба продемонструвати активність ще до виборів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати