Перейти до основного вмісту

Конфлікт з перспективою міжнародного скандалу

Протиріччя між податковою та кінодистриб’юторською компанією: політичні чи бізнесові?
10 квітня, 00:00
ЗВІСНО, ЦЯ ІСТОРІЯ НЕ ПРО МОВУ — А ПРО КУЛЬТУРУ АДМІНІСТРАТИВНИХ ДІЙ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Минулого четверга, 5 квітня, податкова міліція Державної податкової інспекції в Шевченківському районі Києва вилучила бухгалтерську, організаційну документацію й комп’ютери у ПрАТ «БІ ЕНД ЕЙЧ», а також у ТОВ «КІНО ПАЛАЦ», ТОВ «СІНЕМА» (за компаніями Богдана Батруха — лідерство кінодистриб’юторського ринку України). В офіційному повідомленні компанія B&H стверджує, що ці предмети було вилучено без опису документів і незаконно. Того ж дня в студії дубляжу ТОВ «ЛЄДОЕН» (яка є «дочкою» B&H) було незаконно вилучено обладнання для дубляжу й озвучення аудіовізуальних творів українською мовою. Компанія стверджує, що наслідком цих дій податківців є «зрив прокату в Україні всесвітньо відомих фільмів, невиконання зобов’язань перед іноземними партнерами та можливе доведення цього підприємства до банкрутства». Причина ж «нальоту» податкової міліції — порушення проти B&H кримінальної справи. Як стверджує компанія, безпідставне. Треба зауважити, що нині триває судова тяганина B&H із ДПІ за звинуваченням в ухиленні від сплати податків.

Гарячими слідами цих, як сказано в прес-релізі компанії, «масштабних дій» податкової було висловлено кілька слушних міркувань щодо природи «явища». По-перше, це, звісно, питання політичне, адже ця компанія — піонер україномовного дубляжу (якому нині належить 60% цього ринку). По-друге, це історія бізнесова, адже B&H — і це дуже суттєво — є лідером усього кінодистриб’юторського ринку України (ще одне свідчення про якість правил гри, які працюють в українському бізнесі і в країні загалом).

Усе це справедливо, але в цій історії є ще один суттєвий момент, який озвучила в коментарі для «Дня» екс-голова Державної служби кінематографії Ганна Чміль.

— У компанії було вилучено дуже суттєві об’єкти, пов’язані не тільки з бухгалтерською звітністю. Це й жорсткі диски, на яких зберігаються оригінали матриць нових фільмів — як дубльовані, так і ще не дубльовані. Тут треба сказати про те, що свого часу ми вели запеклі дискусії щодо проблеми піратства в Україні зі світовими організаціями, які пов’язані з охороною авторських прав. Особливо тоді, коли Україна вступала до СОТ. У підсумку ми здійснили низку важливих кроків, ухвалили рішення, які було оцінено іноземними компаніями (хоча, на жаль, наша діяльність у цьому напряму не була продовжена). Більше того, ратифікувавши Європейську конвенцію про кінематографічну продукцію, Україна фактично ввійшла в загальне європейське поле, зокрема й на законодавчому рівні. І тут раптом таке: приходять, забирають... Я цікавилася в правників можливими наслідками. Так от, якщо, не дай Боже, на ринку з’явиться хоч одна копія вилучених фільмів (а їх у кінотеатрах фактично ще не демонстрували), буде величезний міжнародний скандал! — попереджає Ганна ЧМІЛЬ.

Отже, це лише внутрішнє питання — мовне, політичне, бізнесове. Це питання здатності України дотримуватися міжнародного законодавства, тих зобов’язань перед міжнародною спільнотою, які держава взяла на себе. Якщо вилучені податківцями фільми потраплять на піратський ринок, тоді декотрим, кому притаманне непереборне бажання загрібати все під себе, ділити на українському кіноринку, можливо, буде вже нічого...

Як повідомляють соціальні мережі, громадські активісти планують кілька акцій протестів проти дій щодо B&H. Одна з них відбудеться на центральних площах українських міст сьогодні, о 12.00, інша — 12 квітня, о 12.00, під Кабміном.

Продовження розмови із Ганною Чміль, а також детальніший матеріал щодо ситуації довкола компанії B&H читайте в «Дні» завтра.

ТИМ ЧАСОМ

Обшуки в офісах компаній пов’язані з ухиленням від сплати податків в особливо великих розмірах, кажуть у податковій.

«Офіційно ДПСУ заявляє про те, що 5 квітня цього року, справді, проводилися слідчі дії на одному з підприємств кінематографічної галузі, — відзначив в ефірі 5-го каналу керівник прес-служби Державної податкової служби в місті Києві Микола КОВТУНЕНКО, передає «Телекритика». — Підставою для цього стала несплата податків на суму понад 18 мільйонів гривень. Правомірність нарахування зазначених коштів підтверджені Апеляційним судом міста Києва. Вилучені під час обшуку документи та техніка мають відношення виключно до обставин кримінальної справи... ДПСУ категорично спростовує інформацію про так звані маски-шоу, адже станом на сьогодні використання під час слідчих дій захисник масок заборонене керівництвом ДПСУ», — додав керівник прес-служби ДПС.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати