Перейти до основного вмісту

Нафтові ігри

Уряд спробує посилити «український голос» на ринку
04 червня, 00:00

Такі заходи необхідні для недопущення дефіциту нафтопродуктів у країні, а також для формування ціни на них на основі балансу попиту і пропозиції, заявив прем’єр-міністр України Анатолій Кінах, указавши, що ринкова конкуренція працюватиме на те, щоб не допускати «монопольно-спекулятивного зростання цін на нафтопродукти». Прем’єр пообіцяв виключити різкі коливання цін на бензин в Україні також шляхом контролю за діями всіх нафтокомпаній з погляду антимонопольного законодавства. При цьому нинішнє зростання цін глава уряду пояснив підвищенням цін на нафту на світовому ринку, що було викликане, зокрема, припиненням поставок нафти з Іраку.

Можливості уряду впливати на цінову ситуацію на ринку нафтопродуктів сьогодні істотно обмежені. Після свого візиту до Москви наприкінці травня прем’єр запевнив, що Росія в 2002 р. поставить Україні 15—16 млн. тонн нафти, що сприятиме заповненню ринку. Тим часом в уряді вважають, що істотне підвищення Росією вивізного мита на нафтопродукти (з $9,2 до $20,7), введене з 1 червня, не позначиться на цінах нафтопродуктів в Україні. Оскільки такі російські вертикально інтегровані компанії, як ЛУКОЙЛ або ТНК, котрі працюють в Україні, мають можливість регулювати внутрішні ціни, щоб бути конкурентоспроможними на українському ринку. «Більш важливою для нас є світова ціна. Її підвищення викликало зростання ціни на аукціонах із 600 грн. до 900 грн. (на останньому аукціоні у Києві, що відбувся 28 травня, нафта подорожчала у середньому на 35% — до 838,33 грн. за тонну). Відповідно дорожчатимуть і нафтопродукти», — сказав міністр економіки та євроінтеграції Олександр Шлапак.

Але, схоже, його думка дещо розходиться з даними, які мають у своєму розпорядженні «вертикальні» гіганти.

Зі слів начальника відділу маркетингу «ТНК-Україна» Віталія Фісуна, зростання цін, за даними на середину травня, відбувається через дефіцит пропозиції. «Річ у тiм, що на фоні збільшення попиту обсяг переробки нафти на українських НПЗ порівняно з аналогічним періодом минулого року скоротився майже на 50 тис. тонн. Ситуація з відвантаженням нафтопродуктів на ринок також гіршає через зупинку Надвірнянського НПЗ унаслідок затовареності мазутом та у зв’язку з тим, що Херсонський та Одеський НПЗ почали приділяти більше уваги роздрiбу, відчутно скоротивши обсяги пропозиції нафтопродуктів на оптовому ринку. Така ситуація примушує переглядати ціну й ті заводи, в управлінні якими бере участь держава (досі вони утримували нижні кордони цін) — це Кременчук і Шебелинка», — констатує Віталій Фісун. На його думку, на ринковій кон’юнктурі позначається і той факт, що значний обсяг світлих нафтопродуктів реалізовується на експорт. Прес- служби провідних російських компаній на українському ринку активно тиражують прогнози щодо подальшого зростання цін.

Аналогічна точка зору у незалежних українських експертів. Директор науково-технічного центру «Психея» Сергій Сапегін сказав «Дню», що ситуація на ринку нафтопродуктів України, незважаючи на заспокійливі демарші уряду, продовжує загострюватися. Сапегін зазначив, що зростання цін в Україні сьогодні не пов’язане з подіями на світовому ринку. Якщо з середини травня світові ціни знизилися з 25 до 22 доларів за барель, то в Україні середнє зростання цін перевищувало 10%, а на найбільш ходовий 95-й бензин ціна виросла з 1700 грн. до 2300 грн. за тонну. У роздробі літр цього бензину подорожчав на 40 копійок.

У цих умовах уряд намагається створити на ринку хоч би невелику, але все ж вітчизняну противагу іноземним компаніям. Кабмін прискорить роботу зі створення вертикально інтегрованої національної компанії «Нафта України» (шляхом передачі акцій, які належать державі, у статутних фондах ВАТ «Укрнафта», а також «Укртатнафта», «Нафтохімік Прикарпаття» та «Галичина»), — обіцяє А. Кінах. Компанія, з його слів, займатиметься нафтовидобуванням, нафтопереробкою та реалізацією нафтопродуктів на внутрішньому і зовнішньому ринках. «Я вважаю дуже серйозним недоліком нафтопереробної галузі те, що досі в Україні не створено таку компанію», — зазначив прем’єр. І додав: «Уряд готовий вирішувати це питання позитивно», щоб мати можливість безпосередньо впливати на ринок нафтопродуктів. «Політика на ринку повинна формуватися на основі попиту, споживання, насиченості, а не за рахунок монопольного впливу тієї чи іншої структури на ситуацію», — сказав А. Кінах.

Проте цю думку, мабуть, поділяють далеко не всі. Міністр економіки Олександр Шлапак вважає, що пропозиція щодо створення «Нафти України» вимагає детального фінансового опрацювання. «Треба впевнено прорахувати. Поки що маємо синицю в руках...» Одним із ризиків реалізації цієї ідеї О. Шлапак назвав необхідність отримання гарантій переробки з тим, «щоб не було проблем, як у «давальців» на НПЗ, оскільки на жодному нафтопереробному підприємстві держава контролю не має». Проте перші кроки, спрямовані на створення нової компанії, вже робляться, що може свідчити про рішучість уряду створити на цьому ринку хоч би видимість конкуренції. Так, Кабмін прийняв рішення повернути Фонду держмайна держпакет акцій ВАТ «НПК «Галичина», яке цього року збирається переробити близько 2 млн. тонн нафти.

Однак С.Сапегін вважає, що процес створення вертикально інтегрованої компанії дуже довгий. «Якщо навіть всі рішення буде прийнято, я вважаю, — сказав експерт, — до кінця року вона не запрацює». Коли ж чекати зниження нафтових цін? На сьогодні у коментарях фахівців усі прогнози супроводжуються словом «зростання».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати