Наша «Україна»
Мітюков обіцяє: «Пiти нiкому не вдасться»
Процес ліквідації комерційного агропромислового банку «Україна» набуває більш певних форм. Як і очікувалося, врятувати банк, який має у своєму пасиві проблемних кредитів на загальну суму — 1 млрд. грн. і не виконує 18 норм банківської діяльності (з 19 встановлених Нацбанком), виявилося неможливим. Нагадаємо, що останньою крапкою в роботі колись одного з найбільших українських банків стала постанова Національного банку України про відкликання у банку «Україна» ліцензії на проведення банківських операцій (що набула чинності 16 липня) і постанову спеціальної ліквідаційної комісії (Агентства з питань банкрутства).
Тим часом, як сказав учора на прес-конференції міністр фінансів Ігор Мітюков, «на сьогоднішній день майбутнє активів (будівель, обладнання і т.п.) банку «Україна» все ще не визначене. Існує декілька ідей з приводу того, як розпорядитися майном банку». З його слів, можливо, що це майно буде реалізоване або здане в оренду іншим банкам. При цьому в обох випадках виручені гроші, відразу або протягом двох-трьох років будуть направлені на погашення заборгованості банку перед кредиторами. Щоправда, яким чином здійснювати таку реалізацію (якщо здійснювати) поки ще невідомо. Як зазначив І. Мітюков, «набагато вигідніше було б продати систему банку «Україна» загалом. Однак такий покупець, котрий бажає викласти $100 млн. за банк, який практично не має клієнтів, навряд чи знайдеться». «Більш того, сьогодні адміністрація банку «Україна» має серйозну заборгованість по зарплаті та інших соціальних виплатах перед банківським персоналом. Виникає ще проблема нестачі фахівців на обласному і регіональному рівні (адже багато хороших працівників вже перейшли в інші банки), що також, безумовно, не найкраще відбивається на перспективах продажу банку як цілісної системи», — підкреслив головний фінансист країни.
Разом з тим, очевидно, що процес реалізації майна «України» є широким полем для різного роду порушень правил продажу активів банку, заниження їх реальної вартості та інших економічних махінацій. У зв’язку з цим, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», І. Мітюков сказав, що «подібні можливості вже передбачені. Оцінювати вартість активів банку «Україна» повинен ліквідатор. Однак, залишаючи за Агентством з питань банкрутства право вибору методики оцінки, всі серйозні питання з реалізації майна знаходяться під контролем спеціальної робочої групи (на чолі з прем’єр-міністром України Анатолієм Кінахом. — Авт.) , до складу якої входять представники НБУ, Контрольно-ревізійного управління, Мінюстиції, Мінфіну й ін.». Згідно з оптимістичною думкою міністра фінансів, це дає небезпідставні гарантії того, що різного роду порушень і зловживань у процесі купівлі- продажу, а також упередженого ставлення до потенційних покупців вдасться уникнути.
Тим часом, мабуть, найгострішим і, вже точно, відчутнішим для громадян нашої країни питанням банкрутства «України» є проблема виплат заборгованості банку його кредиторам. Нагадаємо, що на сьогоднішній день близько 1,8 млн. фізичних осіб є вкладниками банку, діяльність понад 200 тис. дрібних і середніх підприємств агропромислового комплексу залежить від «України». Загалом, за даними Нацбанку, банкрутство банку «Україна» так чи інакше відіб’ється на 8,5 млн. українських громадян. За словами І. Мітюкова, механізм повернення грошей (у розмірі до 500 грн.) фізичним особам-вкладникам вже розроблено і незабаром буде реалізовано на практиці. Вже наприкінці цього тижня відповідна інформація, зібрана регіональними відділеннями, надійде у центральне управління банку. Потім, після певної обробки, буде передана Фонду гарантування внесків. Звідкiля, через тиждень, буде направлена до останньої в цьому ланцюжку інстанції, яка і буде здійснювати виплати населенню, — Ощадбанк. Як сказав І. Мітюков, «це почнеться, швидше за все, вже 10 серпня». Таку відстрочку міністр фінансів пояснив величезним обсягом роботи, яку потрібно проробити (згідно з його підрахунками, тільки для оформлення відповідних документів буде потрібно 20 тонн паперу).
Проте, потрібно зазначити, що ті 271 млн. грн., які були виділені з метою «заспокоїти» рядових вкладників, питання заборгованості «України» перед кредиторами не знімають. Як раніше зазначав «Дню» голова парламентської слідчої комісії з питань банкрутства АКБ «Україна» Віктор Король, «більш серйозною є проблема виплат численним сільськогосподарським підприємствам і бюджетним організаціям». На частку цих «скривджених» клієнтів (які становлять 4—5% від загального числа вкладників), тільки за офіційними даними, припадає близько 220 млн. грн. Думається, що повернути їм гроші, принаймні найближчим часом, буде дуже складно. Зi слів І. Мітюкова, розрахуватися з ними можна буде тільки за допомогою реалізації активів банку або після повернення заборгованості ряду фірм перед самим банком «Україна».
У зв’язку з цим Міністр фінансів зазначив, що «всі організації і особи, які стоять за ними, причетні до банкрутства «України» вже відомі. І пiсля закінчення роботи слідчої комісії Верховної Ради і правоохоронних органів, будуть притягнуті до відповідальності». «Піти нікому не вдасться», — підкреслив він. Сам Ігор Мітюков, на подібні обвинувачення на його адресу (зокрема з боку народного депутата України Михайла Бродського) відреагував виразно: «Я абсолютно непричетний до банкрутства банку «Україна», — сказав міністр фінансів (!? — Ред. ). — Згідно з цими обвинуваченнями я повинен бути фермером. Я отримав моральний збиток і буду подавати в суд».